Deepcool wypuścił niedawno topowy model chłodzenia powietrzem Assassin III. Czy wysoka cena rzeczywiście odzwierciedla możliwości chłodzenia?
Deepcool Assassin III zapakowany został w duże pudełko. Ilość dodatków w środku przypomina te, które oferuje Noctua. Mamy więc zestaw montażowy, instrukcję, kabel 2x 4 pin na 1x 4 pin, pastę termoprzewodzącą, ściereczkę do wyczyszczenia powierzchni procesora oraz dwa kable obniżające obroty wentylatorów do 1000 RPM. Montaż, jak na tak dużą konstrukcję, jest naprawdę łatwy i bezproblemowy. Spodziewałem się kłopotów a wszystko poszło szybko i bezproblemowo. Cieszy wreszcie duża ilość dodanej pasty termoprzewodzącej. Akcesoria są więc w pełni zadowalające.
Chłodzenie ma wymiary 161 mm x 140 mm x 165 mm. Powinien on bez problemów zmieścić się w większości obudów. Deepcool Assassin III waży aż 1464 g i jest to jedno z najcięższych chłodzeń jakie miałem w rękach.
Deepcool Assassin III jest typu double tower – przypomina konstrukcją Noctua NH-D15. Wygląda dobrze, choć nie ma szału. Końcówki ciepłowodów zasłonięte są czarną zaślepką a ostatni fin jest srebrny. Dodając do tego czarne wentylatory otrzymujemy produkt ładny, ale nie powalający.
Podstawka została wykonana na idealne lustro. Niestety otrzymaliśmy cooler po innym portalu, który dosyć mocno porysował podstawkę. Nie ma to wpływu na wydajność, ale na zdjęciach może wyglądać słabo. Musicie więc mi zaufać, że wersja ze sklepu nie będzie miała takiej wady. Z podstawki wychodzi aż siedem 6 mm ciepłowodów, które mają zapewniać optymalne odprowadzanie ciepła z procesora. Całość jest bardzo dobrze wykonana – nie mam tu żadnych zarzutów.
W zestawie otrzymujemy dwa 140 mm wentylatory. Ich maksymalna prędkość wynosi 1400 RPM, przepływ powietrza 90,37 CFM, ciśnienie 1,79 mmH2O a głośność 34,2 dBA. Jeśli użyjecie dołączonych przejściówek to prędkość śmigieł zmniejszy się do 1000 RPM, przepływ powietrza do 64,33 CFM, ciśnienie do 0,81 mmH2O a głośność do 26,8 dBA. Wentylatory zasilane są z wtyczki 4 pin. Mają one specjalną konstrukcję, która ma redukować hałas i zwiększać ich wydajność. Wyglądają na bardzo konkretne śmigła, które pozwolą chłodzeniu na osiągnięcie wysokich wyników w testach.
Testy Deepcool Assassin III
Deepcool Assassin III zaskakuje swoją wydajnością. Spodziewałem się niskich temperatur, ale nie aż tak niskich. Chłodzenie z powodzeniem pokonuje AiO 240 i przegrywa jedynie z AiO 360 i 420. Wyniki na każdych obrotach są świetne i Deepcool Assassin III pokazuje, że z pewnością jest jednym z najwydajniejszych chłodzeń na rynku. Minusem jest za to kultura pracy, która mogłaby być lepsza. Chłodzenie jest głośne nawet na 1200 RPM. Dopiero w okolicach 800 RPM zaczyna być w miarę cicho.
Podsumowanie testu Deepcool Assassin III
Deepcool Assassin III jest z pewnością drogą konstrukcją – cena aktualnie wynosi ok. 450 zł. Jednakże jest to znakomity wybór, jeden z najlepszych wśród chłodzeń powietrzem. Deepcool dołącza do zestawu sporo akcesoriów a sam montaż jest naprawdę łatwy. Także jakość wykonania jest bez zarzutów. W testach wydajności Deepcool Assassin III spokojnie pokonuje wszelkie AiO do 240 mm. Oznacza to genialną wydajność, która spokojnie wystarczy do poradzenia sobie z większością procesorów na rynku. Szkoda jednak, że chłodzenie jest głośne – dopiero przy ok. 800 RPM jest w miarę cicho. Warto więc zastosować dołączone kable, które obniżą maksymalne obroty wentylatora. Deepcool Assassin III to z pewnością jedno z najciekawszych chłodzeń powietrzem na rynku. Jeśli chcecie cooler oferujący bardzo wysoką wydajność a nie przekonuje Was AiO to warto rozważyć zakup testowanej konstrukcji.
Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.