Reklama

Test chłodzenia Enermax Liqmax III RGB 120 mm

test Enermax Liqmax III RGB 120 mm, recenzja Enermax Liqmax III RGB 120 mm, review Enermax Liqmax III RGB 120 mm, opinia Enermax Liqmax III RGB 120 mm, testy Enermax Liqmax III RGB 120 mm, wydajność Enermax Liqmax III RGB 120 mm, cena Enermax Liqmax III RGB 120 mm, głośność Enermax Liqmax III RGB 120 mm

Enermax kontynuuje rozwój swoich AiO. Właśnie firma zaprezentowała Enermax Liqmax III RGB 120 mm. Czy jest to konstrukcja warta polecenia?

Enermax Liqmax III RGB 120 mm zachwyca designem

AiO zapakowane jest w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, kabel 4 pin -> SATA, kabel RGB do pompki i pastę termoprzewodzącą. Montaż jest naprawdę łatwy – instruikcja ma nawet opis w języku polskim, co dodatkowo wszystko ułatwia.

Enermax Liqmax III RGB 120 mm wygląda bardzo dobrze. Wentylator i blokopompka mają podświetlenie RGB, które nie jest tak krzykliwe, jak u konkurencji. Jest to elegancki i może się podobać. Podświetlenie można oczywiście zsynchronizować pomiędzy blokopompką a wentylatorem. Można go także podłączyć do innych urządzeń 4 pin RGB 12 V.

Porządne wykonanie

Radiator wykonany jest z aluminium. Jego wymiary to 154 mm x 120 mm x 27 mm. Wychodzą z niego dwa węże a obok nich jest miejsce, przez które można kiedyś uzupełnić ciecz w środku. Węże mają długość 400 mm i wykonane są z gumy. Enermax oplótł je jednak materiałem, dzięki czemu dobrze wyglądają. Węże łączą się z blokopompką poprzez złącza, których kąt można zmieniać.

Pompka pracuje z prędkością 3100 RPM i zasilana jest ze złącza 3 pin. Obok niego jest miejsce na kabel RGB. MTBF wynosi 50 tysięcy godzin. Podstawa bloku jest miedziana i bardzo dobrze wyszlifowana. Generalnie jakość wykonania chłodzenia jest bardzo dobra.

W zestawie dostajemy jeden 120 mm wentylator. Jego maksymalna prędkość to 1600 RPM, przepływ powietrza 72,1 CFM, ciśnienie 1,98 mmH2O a głośność 27 dBA. Wentylator ma PWM oraz dodatkowy kabel RGB. Jego skrzydełka są specjalnie zaprojektowane – ma to zwiększyć przepływ powietrza i ciśnienie. Dzięki podświetleniu RGB śmigło wygląda bardzo dobrze.

Platforma testowa

Testy wydajności Enermax Liqmax III RGB 120 mm

Wyniki testów są zgodne z oczekiwaniami. Testowany zestaw chłodzenia wypada słabiej od 240 mm AiO, ale znacznie lepiej od taniego chłodzenia powietrzem. Do niekręconego procesora spokojnie on wystarczy, trochę gorzej jest po OC, gdzie wentylator będzie się mocno rozkręcał. Odnośnie kultury pracy jest dobrze – nawet na 1200 RPM jest względnie cicho. Dopiero na maksymalnych obrotach chłodzenie może przeszkadzać. Sama pompka raczej nie powinna był głośna. Pomiar decybelomierzem pokazuje 35 dBA, natomiast w komputerze była ona niesłyszalna – najpewniej pozostałe wentylatory są przygłuszały.

 Enermax Liqmax III RGB 120 mm – Podsumowanie

Bohater niniejszej recenzji kosztuje około 220 zł. W tej cenie jest to AiO w pełni godne polecenia. Testowany produkt jest dobrze wykonany i całkiem nieźle wygląda. Podświetlenie RGB wentylatora i blokopompki może się podobać. Także jak na AiO jest to całkiem cicha konstrukcja. Przy niepodkręconym procesorze 120 mm wersja spokojnie da sobie radę.

Przy podkręconym jest już trochę gorzej, w szczególności na niskich obrotach. Wtedy też zastosowany wentylator może się mocno rozkęcać – warto rozważyć dopłatę do 240 mm wersji. Jeśli jednak to Wam nie przeszkadza to AiO da sobie radę nawet po OC. Enermax Liqmax III RGB 120 mm wypada bardzo dobrze jak na taką konstrukcję, a cena nie jest zawyżona. Dodając do tego podświetlenie RGB otrzymujemy produkt warty polecenia.

Zdjęcia w artykule wykonałem za pomocą smartfonu Oppo Reno.