Fractal Design na wakacje przygotował miłą niespodziankę – chłodzenie cieczą Celsius S24. Ma ono utrzymać niskie temperatury na procesorze nawet podczas ogromnych upałów. Czy rzeczywiście jemu ta sztuka się udaje?
Pudełko, w jakie zapakowane zostało chłodzenie, jest dosyć standardowe. W oczy rzuca się jedynie okres gwarancji, który wynosi aż 5 lat. Wraz z chłodzeniem otrzymujemy zestaw montażowy i instrukcję. Pasta termoprzewodząca została nałożona bezpośrednio na blok – szkoda, że producent nie dodał osobnej tubki. Instrukcja jest poprawna i dobrze tłumaczy montaż.
Celsius S24 wygląda bardzo klasycznie. Całość jest czarna, jedynie wentylatory się wyróżniają, bowiem mają biały wirnik. Nie znajdują się tutaj diody, czy inne wymyślne rzeczy. Jest klasycznie, schludnie i ładnie – czyli tak, jak w większości produktów Fractala. Chłodnica ma wymiary 284 x 122 x 31 mm i została wykonana z aluminium. Co ciekawe, znajdują się na niej wejście 4 pin na wentylatory oraz pompkę. Jedno z nich jest właśnie zajęte przez tą ostatnią rzecz. Pomysł jest świetny bowiem nie trzeba używać specjalnych przejściówek oraz takie umiejscowienie złącz umożliwia ładne ułożenie całości w obudowie. Chłodnicę z blokiem łączą dwa 400 mm węże. Zostały one pokryte specjalnym, materiałowym oplotem dzięki czemu wyglądają całkiem przyjemnie. Dodatkowo są one dosyć elastyczne więc nie powinno być problemów z ich ułożeniem w obudowie. Także producent zastosował gwinty G1/4 więc jeśli ktoś chciałby rozszerzyć układ to nie powinno być z tym problemów. Użyta pompka pracuje z prędkością od 1950 RPM do 3150 RPM. Jest ona zintegrowana z miedzianym blokiem i wychodzi z niej wtyczka 4 pin, którą należy podłączyć do płyty głównej. Podsumowując jeszcze jakość wykonania – stoi ona na najwyższym poziomie.
Oba dołączone modele wentylatorów to Dynamic X2 GP-12 PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM. Wtedy przepływ powietrza jest równy 87,6 CFM, ciśnienie 2,3 mm H2O a głośność 32,2 dBA. Śmigła oparte zostały o łożysko LLS. Wentylatory posiadają po 7 łopatek, które mają specjalne wycięcia poprawiające przepływ powietrza. Ich MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Z każdego z nich wychodzi kabel 4 pin, który ma długość równą 300 mm oraz płaski profil.
Testy i podsumowanie
Przyznam szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony wydajnością Celsius S24. Na maksymalnych obrotach jest to drugie chłodzenie w zestawieniu! Na 1200 RPM także jest dobrze, natomiast słabiej jest na 800 RPM, gdzie chłodzenie wtedy znajduje się w środku stawki. Jednakże temperatury dalej są dosyć niskie. Po podkręceniu procesora Celsius S24 dalej jest drugi w zestawieniu i temperaturą poniżej 60 °C. Jest to znakomity wynik. A jak z kulturą pracy? Otóż na najwyższych obrotach wentylatorów jest głośno, ale jest to cechą praktycznie wszystkich chłodzeń cieczą. Natomiast na 1200 RPM dochodzące odgłosy są już akceptowalne, natomiast na 800 RPM mamy prawie idealną ciszę. Sama pompka jest zaś prawie niesłyszalna.
Fractal Design Celsius S24 kosztuje około 460 zł. Uważam, że w tej cenie jest to idealny wybór. Chłodzenie prezentuje znakomitą wydajność – jest drugie pod tym względem w zestawieniu, a konkurencji ma ono sporo. Także kultura pracy na mniejszych obrotach (a na takich będzie działało chłodzenie po wykorzystaniu PWM) jest dobra. Na plus należy zaliczyć także jakość wykonania oraz wygląd. Gdybym miał się przyczepić, to tak naprawdę brakuje tylko dodanej osobno pasty termoprzewodzącej. Poza tym Celsius S24 staje się moim idealnym wyborem w cenie około 500 zł.