WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia FSP Windale 4

FSP nie tylko zadebiutowało z obudowami, ale także z chłodzeniami. Jednym z nich jest Windale 4. Czy jest to godna polecenia konstrukcja?

Chłodzenie standardowo zostało zapakowane w zwykłe, kartonowe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy zestaw montażowy, małą ilość pasty termoprzewodzącej, kołki montażowe dla wentylatorów oraz instrukcję. Pasta to bliżej nieznany model i starczy tylko na jeden montaż. Instrukcja posiada krótki opis po polsku. Sam montaż przedstawiony jest za pomocą rysunków i jest bardzo łatwy. Kołki do montażu wentylatorów są dosyć długi. Na szczęście po ich użyciu wystającą część można odciąć i dopasować kołki do wentylatorów.

Windale 4 ma wymiary 122 mm x 83 mm 158 mm i waży 620 g. Wygląda ono całkowicie neutralnie -srebrne finy, miedziane ciepłowody i szary wentylator to nic specjalnego. FSP Zdecydowało się na zastosowanie czterech 6 mm ciepłowodów, które bezpośrednio stykają się z procesorem. Także finy mają specjalny kształt, który ma powodować lepszy przepływ powietrza. Jakość wykonania jest średnia. Należy uważać żeby nie pociąć się finami podczas montażu – ich końców są bardzo ostrem.

Dołączony wentylator to 120 mm model CF12P02. Jego maksymalna prędkość to 1600 RPM, przepływ powietrza 60 CFM a głośność 32 dBA. Posiada on 9 łopatek oraz został on oparty o łożysko ślizgowe. Wychodzi z niego ok. 300 mm kabel, który zakończony został wtyczką 4 pin – posiada on PWM.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaSapphire Toxic R9 280X
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B
MonitorIiyama XUB2792QSU
MonitorPhilips Brilliance 272P

Testy i podsumowanie

Chłodzenie w testach wypadło bardzo dobrze. Na maksymalnych obrotach można spokojnie podkręcać procesor a niższe zapewnią ciszę przy akceptowalnych temperaturach. Na maksymalnych obrotach jest trochę głośno, ale to jest spodziewane dla 1600 RPM. Na niższych jest już bardzo dobrze a na najniższych jest prawie idealna cisza.

FSP Windale 4 aktualnie nie jest dostępne w Polskich sklepach. W zagranicznych jego cena wynosi, w przeliczeniu na złotówki, od 120 do 140 zł. Jeśli w Polsce będzie on dostępny w takich cenach to będzie to świetny wybór. Windale 3 nie jest może wybitny pod względem wyglądu czy wykonania, ale stosunek ceny do wydajności jest świetny. Chłodzenie pozwoli nawet na mocne OC co rzadko jest możliwe przy chłodzeniach w tej cenie. Także na niższych obrotach zostanie zachowana niezła wydajność oraz kultura pracy. W mojej opinii jest to świetne chłodzenie w tym przedziale cenowym i zdecydowanie warto brać je pod uwagę.

Polecamy