WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test chłodzenia MSI Core Frozr L

Test chłodzenia MSI Core Frozr L

MSI nie tylko produkuje płyty główne, karty graficzne czy akcesoria dla graczy, ale także chłodzenia, czy obudowy. Dzisiaj przyjrzymy się konstrukcji nazwanej Core Frozr L – czy to chłodzenie jest dobry, ciekawym wyborem?

Chłodzenie otrzymujemy w opakowaniu utrzymanym w kolorystyce charakterystycznej dla MSI. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, tubka pasty, dodatkowe klipsy dla wentylatora i nakładka. Ta ostatnia pozwala zmienić wygląd góry chłodzenia z białego na czarny – fajny pomysł, który pozwoli bardziej dopasować Core Frozr L do własnych wymagań. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jednak mógłby być łatwiejszy i prostszy. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Chłodzenie wygląda dobrze, a w szczególności polubią je fani MSI. Na górze znajduje się nakładka z logiem Gaming Series, która jest podświetlana. Samo chłodzenie jest srebrne, a wygląd polepsza wentylator, który także nieźle się prezentuje. Core Frozr L ma wymiary 140 mm x 155 mm x 84 mm i waży 960 g. Żeberka chłodzenia posiadają technologię sterowania przepływem powietrza Airflow Control, która ma odpowiednio kierować powietrze. Podstawka została wykonana z miedzi i wychodzą z niej cztery 8 mm ciepłowody. Zazwyczaj w chłodzeniach znajdują się 6 mm ciepłowody, więc jestem ciekawy, jak wypadnie w testach trochę inna konstrukcja. Jakość wykonania całości jest bardzo dobra i nie mam żadnych zastrzeżeń.

Dołączony wentylator to 120 mm konstrukcja TORX. Posiada ona dyspersyjne łopatki wentylatora, łożysko hydrodynamiczne i podkładki, które wytłumiają ewentualne drgania. Wentylator pracuje z maksymalną prędkością równą 1800 RPM, wtedy też przepływ powietrza wynosi 71,27 CFM, ciśnienie 2,09 mmH2O a głośność 33,6 dBA. Wentylator łączy się z kablem zasilającym podświetlenie i podłączany jest do płyty za pomocą złącza 4 pin.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Wyniki wydajności nie powalają. Chłodzenie poradzi sobie z podkręconym procesorem, ale w podobnej cenie znajdziecie znacznie wydajniejsze konstrukcje. Dodatkowo jest ono dosyć głośną konstrukcją i dopiero poniżej 1200 RPM kultura pracy jest dobra.

MSI Core Frozr L można kupić już za około 230 zł, chociaż niektóre sklepy oferują je nawet za 290 zł. Tak jak wyżej wspomniałem – w tej cenie są znacznie wydajniejsze i cichsze konstrukcje. Chłodzeni MSI powinno kosztować znacznie poniżej 200 zł, aby z takimi wynikami było godne polecenia. Z minusów muszę wymienić także dosyć przeciętny system montażu – można to zrobić lepiej. Natomiast produkt MSI może się podobać fanom firmy, a także sama jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeśli nie jesteście fanami firmy, to zwróćcie uwagę na produkty konkurencji. Jeśli zaś uwielbiacie firmę MSI i chcecie mieć wszystkie możliwe podzespoły spod loga tej marki, to możecie się zdecydować na zakup i tylko w tym wypadku warto w tej cenie rozważać to chłodzenie.