Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia na dysk M.2 Gelid SubZero M.2 XL

test Gelid SubZero M.2 XL, recenzja Gelid SubZero M.2 XL, review Gelid SubZero M.2 XL, opinia Gelid SubZero M.2 XL, cena Gelid SubZero M.2 XL

Wiele dysków M.2 nie ma dołączonego radiatora i cierpi z powodu thermal throttlingu. Czy takie rozwiązanie jak Gelid SubZero M.2 XL pomoże w schłodzeniu takiego dysku?

Radiator otrzymujemy w zestawie z małą instrukcją. Są także dwa termopady – 0,5 mm i 1 mm. Ten pierwszy należy wykorzystać, gdy powierzchnia dysku jest równomierna, a ten drugi gdy są jakieś różnice. Są także trzy silikonowe opaski, które dociskają radiator do dysku.

Sam radiator przeznaczony jest dla dysków 22110. Takiego niestety nie mam, stąd test przeprowadziłem na trochę krótszej konstrukcji. Radiator jest czerwony, co może dobrze wyglądać w obudowach graczy. Wykonany został on z aluminium, więc jego wydajność również powinna być całkiem niezła. Producent na swojej stronie wyjaśnia też czym jest thermal throttling i w jaki sposób radiator ma przed nim chronić.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 2600X @ 3,8 GHz
Chłodzenie
SilentiumPC Fera 3 RGB
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus TUF X470-Plus Gaming
Karta graficzna
Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti Gaming OC
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 8GB 3000 MHz CL16
M.2
Samsung NVMe 970 Evo 1 TB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy Gelid SubZero M.2 XL

Na początek zanotowałem maksymalne temperatury dysku bez radiatora. Testy wykonałem w programach CrystalDiskMark, AS SSD oraz Atto Disk Benchmark. Temperatury wyniosły kolejno 88°C, 73°C oraz 97°C. Po zamontowaniu radiatora spadły one do kolejno 69°C, 61°C oraz 75°C . Jest więc przepaść i Gelid SubZero M.2 XL działa znakomicie.

Różnice w wydajności najlepiej pokazuje Atto Disk Benchmark. Zwróćcie uwagę, że bez radiatora wydajność zapisu powoli spada i pod koniec testów jest coraz mniejsza. Z radiatorem utrzymuje się przez dłuższy czas na stałym poziomie i nie ma żadnych wahań. W szczególności pokazują to próbki 32 MB i 48 MB (zapis), które wykonywane były przy najwyższych temperaturach. Przy dłuższym działaniu tego typu różnice będą jeszcze mocniej zauważalne.

Podsumowanie testu Gelid SubZero M.2 XL

Gelid SubZero M.2 XL powinien kosztować ok. 50 zł. W tej cenie jest to świetne rozwiązanie dla dysków M.2 22110. Radiator bardzo mocno obniża temepratury dysku, co przekłada się na zmniejszenie efektu thermal throttlingu. Montaż jest bezproblemowy, a radiator powinien być też dostępny w wersji czarnej. Jeśli Wasza płyta nie oferuje radiatora, a Wasz dysk tego wymaga, to śmiało możecie zainwestować w Gelid SubZero M.2 XL.

Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.