Rozpoczynamy testy chłodzeń pod Threadrippera. Pierwszym z nich będzie Noctua NH-U12S TR4-SP3. Czy pokaże się ona z dobrej strony?
Wygląd
Chłodzenie otrzymałem w standardowym dla firmy opakowaniu. Wraz z nim dostajemy instrukcję, śrubokręt, tubkę pasty NT-H1, przejściówkę L.N.A. oraz dodatkowe klipsy montażowe dla wentylatora. Cieszy pełna tubka pasty – mało który producent dodaje ją w takiej ilości. Poza tym dodatki są jak zawsze bardzo dobre. Gwarancja wynosi 6 lat.
Chłodzenie wygląda tak samo, jak każde od Noctuy – jest średnie. Nie każdemu bowiem może pasować charakterystyczna dla firmy kolorystyka. Noctua NH-U12S TR4-SP3ma wymairy 158 mm x 125 mm x 71 mm (z wentylatorem) i waży 870 g. Podstawka została wykonana z miedzi a finy z aluminium. Całość jest poniklowana na srebrno. Podstawka jest poniklowana na idealne lustro. Wychodzi z niej pięć 6 mm ciepłowodów, które mają odprowadzać ciepło. Jakość wykonania jest, jak zwykle u Noctuy, idealna.
Dołączony wentylator to model Noctua NF-F12 PWM. Jego maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, przepływ powietrza 74,3 m3/h a głośność 22,4 dBA. MTBF wynosi powyżej 150 tysięcy godzin. Wentylator posiada łożysko SSO2 oraz obsługuje PWM. Dzięki przejściówce L.N.A. można obniżyć jego obroty do 1200 RPM.
Platforma testowa
Testy i podsumowanie
Temperatury są nawet w porządku. Na 3,5 GHz jest poniżej 70°C przy 1500 i 1200 RPM, jedynie przy 800 RPM jest trochę cieplej. Przy 4,0 GHz i napięciu 1,35 V jest już gorzej, ale ciągle akceptowalne – temperatury sięgają 73°C. Kultura pracy jest bardzo dobra. Chłodzenie może być słyszalne na maksymalnych obrotach, ale przy 1200 i 800 RPM raczej go nie usłyszycie.
Noctua NH-U12S TR4-SP3 kosztuje około 300 zł. W tej cenie jak najbardziej warto w niego zainwestować. Chłodzenie zapewnia dobre temperatury podczas pracy Threadrippera a także prezentuje dobrą kulturę pracy. Umożliwia ono też OC procesora. Warto też zwrócić uwagę na świetną jakość wykonania. Według mnie spokojnie możecie je kupować – nie będziecie tego żałowali.