Test chłodzenia NZXT Kraken M22

Całkiem niedawno swoją premierę miało chłodzenie Kraken M22, a już dzisiaj mam okazję przedstawić Wam jego test. Czy okaże się on dobrym wyborem na lato?

AiO dostajemy w biały opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja oraz zestaw montażowy. Pasta została bezpośrednio nałożona na podstawkę co przy takim produkcie jest minusem – mogła by być osobna tubka pasty dodana do zestawu. Instrukcja w miarę dobrze tłumaczy montaż, który już za to tak świetny nie jest – w pewnym momencie wkręcania śrubek potrzeba użyć sporo siły. Gwarancja wynosi 3 lata.

Chłodzenie wygląda pięknie. Ten blok wodny jest najładniejszy jaki widziałem wśród AiO i możliwość jego sterowania za pomocą oprogramowania (przedstawionego niżej) jest świetna. Chłodnica ma wymiary 152 mm x 120 mm x 32 mm. Posiada ona korek, po którego demontażu będzie można uzupełnić ciecz w układzie. Wychodzą z niego dwa 400 mm węże, które zostały oplecione dosyć elastycznym materiałem. Blok wodny ma wymiary 64 mm x 65 mm x 48 mm. Posiada on dwa kanały sterowania podświetleniem loga oraz krążków we wnętrzu bloku. Aby to móc robić należy podłączyć blok do złącza USB 2.0 na płycie głównej i zainstalować oprogramowanie. Podstawka została wykonana z miedzi. Warto też wspomnieć o pompce, której maksymalna prędkość wynosi 3000 RPM. Jakość wykonania całości jest świetna, nie mam nic Krakenowi M22 do zarzucenia w tej kwestii

Dołączony wentylator to model Aer P120. jego maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM a głośność 36 dBA. Posiada on 6 skrzydełek oraz gumowy, wytłumiające drgania nakładki. Jest on znakomitej jakości i podłączany jest on do złącza 4 pin.

Oprogramowanie CAM także jest bardzo dobre. Podczas jego użytkowania nie było z nim żadnych problemów. Korzystanie z niego było proste intuicyjne, a opcje, które on oferuje, są naprawdę bogate. Wystarczy tylko spojrzeć na opcje podświetlenia, nad którą można spędzić kilka godzin aby dopasować wszystko do własnych wymagań.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaSapphire Toxic R9 280X
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B
MonitorIiyama XUB2792QSU
MonitorPhilips Brilliance 272P

Testy

Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest bardzo wydajne i zrównuje się z innymi konstrukcjami z podobnym radiatorem. Wraz ze spadkiem obrotów wentylatora wynika także się obniżają ale dalej poradzi on sobie  z podkręconym procesorem. Gorzej jest z kulturą pracy, gdzie na 2000 RPM jest bardzo głośno i dopiero od 1200 RPM robi się w miarę akceptowalnie. Sama pompka ma głośność 36 dBA natomiast może przeszkadzać jej buczenie i wtedy także trzeba będzie obniżyć jej obroty.

Podsumowanie

NZXT Kraken M22 kosztuje około 99,9 euro. Jest to znakomicie wykonana i świetnie wyglądająca konstrukcja. Także jej wydajność jest bardzo dobra i pozwoli na poradzenie sobie nawet z podkręconym procesorem. Natomiast kuleje trochę kultura pracy i trzeba zdecydowanie pobawić się obrotami wentylatorów czy pompki aby chłodzenie nie przeszkadzało. Jeśli szukacie ładnego, świetnie wykonanego i wydajnego chłodzenia z mniejszą chłodnicą to powinniście zwrócić uwagę na M22.