Pierwsza wersja kotetsu była dosyć niedocenianym produktem. Bardzo rzadko była gdziekolwiek polecana mimo, że jej stosunek wydajności do ceny był świetny. Scythe czuje potencjał tego chłodzenia i właśnie wypuścił na rynek drugą wersję. Czy osiągnie ona duży sukces na rynku coolerów?

Chłodzenie zostało zapakowane w biały karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, dwa klipsy montażowe dla wentylatora, zestaw montażowy oraz małą ilość pasty termoprzewodzącej. Szkoda, że producent nie dodał dodatkowej pary klipsów do montażu wentylatora. Instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia montaż, który jest banalny. Ilość pasty starczy tylko na jedną instalację coolera.

Kotetsu Mark II to wreszcie dobrze wyglądająca konstrukcja od Scythe. Wentylator posiada neutralne kolory natomiast na górze radiatora została zastosowana srebrna nakładka z logiem firmy. Wygląda to dobrze i nie trzeba wstydzić się tego chłodzenia w obudowie. Cooler ma wymiary 130 mm x 154 mm x 83 mm i waży 645 g. Jest on asymetryczny dzięki czemu nie powinno być problemów z kompatybilności z pamięciami RAM. Podstawka ma wymiary 38 mm x 38 mm i została wykończona na idealne lustro. Wychodzą z niej cztery 6 mm ciepłowody, które także są srebrne. Do wykonania nie ma uwag – jest bardzo dobrze.

Do chłodzenia został dołączony wentylator Scythe Kaze Flex 120 PWM o maksymalnej prędkości 1200 RPM. Jego test i opis znajdziecie pod tym linkiem.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Sapphire Toxic R9 280X
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B
Monitor Iiyama XUB2792QSU
Monitor Philips Brilliance 272P

Testy i podsumowanie

Wyniki są znakomite. Chłodzenie jest wydajniejsze od innych, podobnych konstrukcji – i to znacznie wydajniejsze. Jest ono też dosyć ciche podczas pracy – na maksymalnych obrotach można go usłyszeć, ale nie będzie to przerażający szum.

W dniu premiery artykułu Scythe Kotetsu Mark II znalazłem w cenie ok. 175 zł. Podejrzewam jednak, że jest to podatek od nowości i cena niedługo spadnie do poziomu 150-160 zł. Scythe stworzyło świetny produkt pod każdym względem. Wydajnościowo zdecydowanie pokonuje on podobnie wykonane konstrukcja, pod względem kultury pracy jest także dobrze. Jakość wykonania jest bez zarzutów a nawet design jest niezły jak na produkt Scythe. W cenie 150-160 zł to chłodzenie powinno być hitem i zawsze powinno być polecane – nie może być ono pomijane tak jak pierwsza wersja tego coolera.

Polecamy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!