WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Scythe Ninja 5

Chłodzenie Ninja 4 wypadło bardzo dobrze w testach i do tej pory chłodzi ono mój prywatny procesor – 6600K, gdzie po dodaniu jeszcze jednego wentylatora, jego wydajność jest świetna. W nowej wersji Scythe zauważyło to i także Ninja 5 posiada dwa wentylatory. Jak wypadnie ono w porównaniu do konkurencji?

Jakość wykonania i wygląd

Chłodzenie otrzymujemy w dużym, czarnym opakowaniu. W środku znajduje się zestaw montażowy, tubka pasty, instrukcja, kabel pozwalający na podłączenie obu  śmigieł do jednego złącza 4 pin oraz śrubokręt. Instrukcja tradycyjnie już dobrze wyjaśnia montaż, który jest dosyć banalny. Śrubokręt, jaki dołącza Scythe, jest jednym z najlepszych dodatków wśród chłodzeń – świetnie sprawdza się on przy wkręcaniu czy odkręcaniu śrubek – zdecydowanie polecam korzystanie z niego.

Chłodzenie ma wymiary 138 mm x 155 mm x 180 mm i waży aż 1190 g z wentylatorami. Jego konstrukcja podobna jest do poprzednika. Radiator składa się z czterech części, pomiędzy każdą znajduje się przerwa. Zmiana dotyczy ostatniego fina, który jest teraz czarny co znacząco polepsza wygląd chłodzenia – wreszcie Scythe przyłożyło się do tego aspektu – oraz wycięcia w finach, które zapewniają kompatybilność z pamięciami RAM czy radiatorami płyty głównej. Ninja 5 posiada sześć 6 mm ciepłowodów a podstawka została wykonana na idealne lustro. Jakość wykonania jest bardzo dobra i nie mam co do tego uwag.

Dołączony wentylator to model Kaze Flex 120 PWM 800 RPM. Jego opis i testy znajdziecie w tej recenzji.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaSapphire Toxic R9 280X
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B
MonitorIiyama XUB2792QSU
MonitorPhilips Brilliance 272P

Testy

Chłodzenie wypadło fenomenalnie w testach. Jest to najwydajniejsze chłodzenie powietrzem w rankingu, nawet prześciga tańsze czy mniejsze AiO. Dodatkowo, charakteryzuje je świetna kultura pracy – cooler jest praktycznie niesłyszalny.

Podsumowanie

Scythe Ninja 5 powinno kosztować około 200 zł. W tej cenie jest to hit, zdecydowanie najciekawsze chłodzenie jakie miałem w rękach. Prezentuje ono genialną wydajność (przebija znacznie droższe konstrukcje) przy zachowaniu świetnej kultury pracy. Okupione to jest dużymi wymiarami i ciężarem, ale coś za coś. Chłodzenie dzięki czarnemu, górnemu finowi, prezentuje się nieźle. Posiada też fajne dodatki (między innymi świetnej jakości śrubokręt). W tej cenie jest to zdecydowanie najlepsza propozycja na rynku – pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że nawet gdyby kosztowało ono około 300 zł to była by to w dalszym ciągu godna polecenia konstrukcja, a za 200 zł Ninja 5 jest hitem.