Reklama

Test chłodzenia SilentiumPC Fera 3 RGB

Fera 3 RGB

SilentiumPC pokazało niedawno nową gamę produktów, które posiadają wbudowane podświetlenie RGB. Jednym z nich jest Fera 3 RGB. Jak wypadnie ona w testach?

Wygląd SilentiumPC Fera 3 RGB

Chłodzenie SilentiumPC Fera 3 RGB zapakowane zostało w biały karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, system montażowy, kontroler RGB oraz tubkę pasty. Pasta to Pactum PT-2, czyli całkiem niezły produkt. Kontroler pozwala na ustawienie różnych kolorów podświetlenia czy trybów ich pracy. Oczywiście całość można zsynchronizować z płytą główną. Sam montaż jest prosty i instrukcja dobrze go wyjaśnia. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Chłodzenie wygląda naprawdę świetnie. Podświetlany wentylator wraz z podświetlanym topem chłodzenia naprawdę robi robotę. Dodatkowo na górze jest czarna nakładka – SilentiumPC musiało to naprawdę dobrze przemyśleć. Chłodzenie ma wymiary 125 mm x 78 mm x 146 mm i waży 960 g. Posiada ono cztery 6 mm ciepłowody, które stykają się bezpośrednio z procesorem. Jakość wykonania jest całkiem niezła i nie mam co zbytnio zarzucić producentowi,

Dołączony wentylator to model Sigma HP RGB 120 mm. Jego maksymalna prędkość wynosi 1600 RPM a przepływ powietrza wynosi 52 CFM. Co ciekawe, producent nie mówi nic o głośności. Wentylator oparty został o łożysko hydrauliczne (HBS) i posiada wtyczkę 4 pin. Tak jak wspominałem, świetnie wygląda on z radiatorem.

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Podsumowanie

Chłodzenie wypadło w testach zgodnie z oczekiwaniami. Pozwala ono na mały overclocking, a przy mniejszych obrotach także daje radę. Pod względem kultury pracy jest różnie. Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest głośne, natomiast już na 1200 RPM praktycznie ciężko będzie je usłyszeć. Generalnie wyniki są spodziewane – cooler wypadł dokładnie tak jak myślałem. Nie zaskoczył mnie pod względem wydajności ani pozytywnie ani negatywnie.

SilentiumPC Fera 3 RGB kosztuje ok. 150 zł, czyli o ok. 50 zł więcej od wersji bez RGB. Jeśli taka wydajność Wam wystarczy a szukacie świetnie wyglądającego chłodzenia to warto w niego zainwestować. W tej cenie na pewno znajdziecie wydajniejsze konstrukcje, ale nie będą one aż tak ładnie wyglądały. Samo wykonania, kultura pracy czy montaż są także dobre. Jeśli więc lubicie RGB i szukacie w miarę taniego ale ładnego chłodzenia to powinniście zwrócić na Fera 3 RGB uwagę.