WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test chłodzenia SilentiumPC Navis RGB 240

SilentiumPC chce podbić serca osób lubiących podświetlenie RGB. Właśnie na rynek trafiają nowe modele z takim podświetleniem. Czy wersja 240 różni się czymś od Navisa Pro i czy warto w nią zainwestować? Sprawdźmy!

Chłodzenie zapakowane zostało w białe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, pastę oraz kontroler podświetlenia. RGB posiadają wentylatory oraz blok z pompką. Kontroler jest zasilany przez złącze SATA i można nim sterować tylko z wnętrza obudowy. Oczywiście całość można też podłączyć do płyty głównej i zsynchronizować z resztą podświetlenia. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Navis RGB 240, zgodnie z oczekiwaniami, wygląda bardzo dobrze. Na pewno jest o klasę ładniejszy od wersji Pro. W szczególności dotyczy to bloku wodnego. Chłodzenie różni się też od poprzedniej wersji pewnymi szczegółami. Chłodnica ma wymiary 275 mm x 120 mm x 28 mm i została wykonana z aluminium. Węże ponownie mają ok. 30 cm długości i są wykonane z przyjemnego w dotyku materiału. Pompka pracuje tym razem z prędkością 2500 RPM. Jej MTBF określane jest na 50 tysięcy godzin. Ponownie zasilana jest ona ze złącza SATA. Jakość wykonania jest ponownie dobra – nie znakomita, ale jakiś większych wad nie ma.

Dołączone wentylatory to modele Sigma HP RGB 120 ze złączami 4-pinowymi PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 2300 RPM. Ich łożysko to HBS, a współczynnik MTBF wynosi 50 tysięcy godzin. Na bokach znajdują się antywibracyjne nakładki. Warto tutaj wspomnieć, że zarówno wentylatory, jak i pompka posiadają wyjście 4 pin RGB. Dzięki rozgałęziaczowi (przy każdym RGB jest wejście żeńskie i męskie) można je razem podłączyć i wtedy zapewnić synchronizację podświetlenia.

Platforma testowa

 

 

Testy i podsumowanie

Chłodzenie wypada w testach bardzo podobnie do wersji 240 Pro. Tak naprawdę jest tylko minimalnie wydajniejsze, a wszystkie różnice mogą i tak wynikać z błędu pomiarowego. Wydajność jest więc bardzo dobra i spokojnie wystarczy nawet do podkręconego procesora. Pod względem kultury pracy jest również podobnie. Na maksymalnych obrotach SilentiumPC Navis RGB 240 jest głośne, na 1200 RPM jest słyszalne, ale już nie tak bardzo. Na 800 RPM można mówić o ciszy. Jedynie pompka może być wtedy słyszalna.

SilentiumPC Navis RGB 240 kosztuje około 289 zł. Uważam, że jest ono warte tych pieniędzy. Chłodzenie świetnie wygląda, w szczególności blok z pompką. Wydajność jest bardzo dobra i można z nim spokojnie podkręcać procesor. Jedynie kultura pracy na maksymalnych obrotach jest słaba, ale jest to też normą we wszystkich AiO. Jeśli więc szukacie taniego chłodzenia cieczą z podświetleniem RGB to warto zwrócić uwagę na SilentiumPC Navis RGB 240.