SilentiumPC chce podbić rynek chłodzenia cieczą. Navis 240 PRO to AiO, które może nieźle namieszać ze względu na cenę jak i wydajność. Jesteście ciekawi jak wypadł on w testach? A może bardziej interesują Was wyniki wersji 120 Pro?

Chłodzenie zapakowane zostało w duże, czarno-białe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy oraz małą tubkę pasty Pactum PT-2. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest bardzo łatwy. Gwarancja wynosi 5 lat.

Chłodzenie z wyglądu prezentuje się bardzo neutralnie. Jest ono całe czarne, bez diod LED dzięki czemu wpasowuje się w większość obudów. Design więc nie powala ale też nie jest brzydki. Chłodnica ma wymiary 273 mm x 120 mm x 27 mm i została wykonana z aluminium. Z pompką łączą ją dwa ok. 30 cm węże, które zostały oplecione miłym w dotyku materiałem. Kierunek wejścia węży do pompki można zmieniać. Zastosowana pompka posiada 2300 rpm oraz została wykonana w oparciu o łożysko ceramiczne. Jej głośność wynosi 15 dBA. Co ciekawe, zasilana jest ona ze złącza Sata a nie standardowo z 3 czy 4 pin. Blok dotykający CPU został wykonany z miedzi. Jakość całości jest dobra – nie ma zbytnio się do czego przyczepić.

Dołączone wentylatory to modele Sigma HPE, których maksymalna prędkość wynosi 2300 rpm, przepływ powietrza 74 CFM a głośność 22 dBA. Każdy z nich posiada 9 łopatek oraz łożysko FDB. Ich MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Po bokach, przy miejscach na śrubki, zostały umieszczone antywibracyjne podkładki. Śmigła posiadają PWM.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K 
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Navis 240 Pro wypada znakomicie w testach – na najwyższych obrotach jest to jedno z najwydajniejszych chłodzeń w testach. Jednakże jest też wtedy okropnie głośno. Obniżenie obrotów do 1200 rpm powoduje zwiększenie temperatury tylko o 2,5°C ale kultura pracy staje się znacznie lepsza. To samo dotyczy 800 RPM – wtedy jest bardzo cicho a wydajność dalej jest znakomita. Sama pompka także jest cicha – generuje hałas na poziomie 34 dBA.

SilentiumPC Navis 240 Pro powinien kosztować około 329 zł. W tej cenie jest to hit. Chłodzenie prezentuje znakomitą wydajność na najwyższych jak i niższych obrotach. Kultura pracy kuleje tylko przy 2300 rpm, przy 1200 rpm jest już całkiem nieźle. AiO wygląda neutralnie i powinno wpasować się w większość obudów. Navis 240 Pro to w tej cenie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy wybór. Zdecydowanie polecam jego zakup.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej