WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia SilentiumPC Navis 240 Pro

SilentiumPC chce podbić rynek chłodzenia cieczą. Navis 240 PRO to AiO, które może nieźle namieszać ze względu na cenę jak i wydajność. Jesteście ciekawi jak wypadł on w testach? A może bardziej interesują Was wyniki wersji 120 Pro?

Chłodzenie zapakowane zostało w duże, czarno-białe pudełko. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy oraz małą tubkę pasty Pactum PT-2. Instrukcja dobrze wyjaśnia montaż, który jest bardzo łatwy. Gwarancja wynosi 5 lat.

Chłodzenie z wyglądu prezentuje się bardzo neutralnie. Jest ono całe czarne, bez diod LED dzięki czemu wpasowuje się w większość obudów. Design więc nie powala ale też nie jest brzydki. Chłodnica ma wymiary 273 mm x 120 mm x 27 mm i została wykonana z aluminium. Z pompką łączą ją dwa ok. 30 cm węże, które zostały oplecione miłym w dotyku materiałem. Kierunek wejścia węży do pompki można zmieniać. Zastosowana pompka posiada 2300 rpm oraz została wykonana w oparciu o łożysko ceramiczne. Jej głośność wynosi 15 dBA. Co ciekawe, zasilana jest ona ze złącza Sata a nie standardowo z 3 czy 4 pin. Blok dotykający CPU został wykonany z miedzi. Jakość całości jest dobra – nie ma zbytnio się do czego przyczepić.

Dołączone wentylatory to modele Sigma HPE, których maksymalna prędkość wynosi 2300 rpm, przepływ powietrza 74 CFM a głośność 22 dBA. Każdy z nich posiada 9 łopatek oraz łożysko FDB. Ich MTBF wynosi 100 tysięcy godzin. Po bokach, przy miejscach na śrubki, zostały umieszczone antywibracyjne podkładki. Śmigła posiadają PWM.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K 
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Navis 240 Pro wypada znakomicie w testach – na najwyższych obrotach jest to jedno z najwydajniejszych chłodzeń w testach. Jednakże jest też wtedy okropnie głośno. Obniżenie obrotów do 1200 rpm powoduje zwiększenie temperatury tylko o 2,5°C ale kultura pracy staje się znacznie lepsza. To samo dotyczy 800 RPM – wtedy jest bardzo cicho a wydajność dalej jest znakomita. Sama pompka także jest cicha – generuje hałas na poziomie 34 dBA.

SilentiumPC Navis 240 Pro powinien kosztować około 329 zł. W tej cenie jest to hit. Chłodzenie prezentuje znakomitą wydajność na najwyższych jak i niższych obrotach. Kultura pracy kuleje tylko przy 2300 rpm, przy 1200 rpm jest już całkiem nieźle. AiO wygląda neutralnie i powinno wpasować się w większość obudów. Navis 240 Pro to w tej cenie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy wybór. Zdecydowanie polecam jego zakup.