Reklama
aplikuj.pl

Test dysku PNY CS3030 500 GB na M.2

Model CS3030, to drugi dysk producenta PNY skierowany dla graczy w ramach linii produktów XLR8 Gaming. Firma ma jednak sporo wspólnego z modelami biznesowymi, więc o ewentualne braki w doświadczeniu nie musimy się martwić.

PNY CS3030 500 GB w skrócie

Zacznijmy może od samego opakowania, w którym to dociera do nas dysk. To jest standardowe, okraszone iście gamingową, bo czarno-czerwoną stylistyką i sprowadza się do kartonu, w którego środku znajdziemy plastikowe etui. To odpowiada tylko i wyłącznie za ochronę samego dysku, bo tylko niego znajdziemy wewnątrz opakowania.

Nośniki z serii PNY XLR8 Gaming CS3030 występują w pojemności 250 GB, 500 GB, 1000 GB i 2000 GB. Na nasze testy zawitał 500-gigabajtowy wariant, który zapewnia 465 GB wolnego miejsca. Jak to na tradycyjne dyski NVMe przystało, jego fizyczny rozmiar wynosi 80 x 22 x 4 mm, waga zaledwie 6,6 gramów.

W przypadku 500 GB wersji CS3030 tylko jedna strona laminatu laminat jest wypełniona stosownymi układami. Mowa o nieokreślonych kościach pamięci, którymi zarządza 8-kanałowy kontroler Phison E12. Całość uzupełnia pamięć DDR3L Kingstone o pojemności 2 Gb, a przed oczami ciekawskich ukrywa je naklejka.

CARDEA II wykorzystuje oczywiście interfejs PCIe 3.0 x4 (wymaga wolnych czterech linii) oraz protokół NVMe w wersji 1.3. Wszystkie pojemności są z kolei opatrzone pięcioletnią, ale ograniczoną gwarancją producenta. „Ograniczona” oznacza tyle, że całkowita ilość zapisanych bajtów nie może przekroczyć 800 TB w testowanej pojemności.

Po stronie wydajności ten dokładnie wariant pojemnościowy zaoferuje nam 3500 MB/s i 2000 MB/s odczytu i zapisu sekwencyjnego, podczas gdy operacje losowe nie zostały określone. Nie zabrakło tradycyjnych funkcji TRIM, garbage-collection, czy S.M.A.R.T.

Metodologia i platforma testowa

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na 64-bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Home i systemie plików NTFS z jednostką alokacji wynoszącą 4096 bajtów. Wyniki stanowią średnią z trzech przeprowadzonych w identycznych warunkach odczytów. Nie dajcie się zwieść występującym niekiedy przepaściom ukazanym na wykresach i przed wyciąganiem wniosków, rzućcie okiem na narzuconą skalę.

  • Oprogramowanie do testów syntetycznych:
    • Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
    • AS SSD 2.0.6485
    • Crystal Disk Mark 6
  • Inne:
    • WinRAR 16.09.09
    • Sony Vegas 13.0
  • Pliki/programy do testów rzeczywistych
    • 1747 plików JPG o wadze 3,36 GB
    • 507 plików MP3 o wadze 3,0 GB
    • Cywilizacja V
    • Program instalacyjny Crisis 3
    • Pliki gry Wiedźmin 3 o wadze 54,7 GB
    • Pliki gry CS:GO o wadze 17,7 GB
    • Plik ISO o wadze 26,5 GB
    • Katalog Steama z 59492 plikami o wadze 109 GB
Procesor
Ryzen 5 1400
Płyta główna
ASRock Fatali1ty AB350
Pamięć RAM
2×8 GB HyperX Fury 2133 MHz
SSD
Adata SU800 128 GB
HDD
Western Digital Blue 1 TB
Zasilacz
SlientiumPC Vero L2
Karta graficzna
GeForce GTX 1080 Ti
Obudowa
Deepcool GamerStorm NEW ARK 90
System operacyjny
Windows 10 Home 64-bit

Testy Syntetyczne #1

Przed Wami szereg testów w trzech najpopularniejszych syntetykach, które zapewne znacie na pamięć. Każdy z nich sprowadza się do tego samego – zapisania i odczytania swoich próbek, aby wyrzucić nam proste cyferki do porównania wydajności nośników.

Model PNY CS3030 500 GB tradycyjnie najlepiej porównywać do nośników o podobnej pojemności, czyli w okolicy pół gigabajta. Wszystkie programy były zgodne co do jednego – ten dysk PNY jest istną bestią, jeśli idzie o zapis próbek 4-kilobajtowych, a w pozostałych sprawdzianach radzi sobie raz bardzo dobrze, a raz po prostu przyzwoicie.

Odpowiedzi trzeba więc szukać w operacjach praktycznych, ale już te „sztuczne” wykazały, że w CS3030 drzemie pewien potencjał.

Anvil’s Storage Utilities 1.1

Anvil’s Storage Utilities 1.1 to równie zaawansowany, co użyteczny program do testowania dysków SSD i HDD. Pozwala na uzyskanie wartości zarówno sekwencyjnego, jak i losowego odczytu i zapisu wyrażonego w MB/s oraz operacjach IOPS. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność.

Crystal Disk Mark 6.0

Crystal Disk Mark 6.0 jest zdecydowanie jednym z najprostszych w obsłudze benchmarków. W przejrzysty i przystępny sposób zwraca użytkownikowi informacje na temat wydajności danego dysku w operacjach sekwencyjnych i losowych. Tradycyjnie – im większy słupek, tym lepiej

AS SSD 2.0

Kolejny program zachwycający swoją prostotą i klarownością. Ponownie jednak podaje wyłącznie osiągi w sekwencyjnych i losowych operacjach zapisu oraz odczytu w MB/s. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność. Oczywiście oprócz testu dostępu, w którym to ułamki sekundy świadczą o czasie, w jakim to kontroler zlokalizuje poszukiwaną na dysku informacje.

Operacje na plikach

Tutaj sprawa ma się już inaczej, bo w teście z udziałem typowych działań na plikach liczy się to, jak szybko dysk poradzi sobie z wykonaniem postawionych mu zadań. Innymi słowy, im mniejszy słupek, tym lepiej.

PNY CS3030 500 GB, którego sprawność reprezentuje tutaj czerwony słupek, spisuje się świetnie w operacjach kopiowania plików, rozwalając znakomitą większość konkurencji. Przegrywa tylko srogo w usuwaniu pokaźnej paczki plików.

Wydajność w grach i programach

I na sam koniec pięć prostych zadań, które mają reprezentować najczęściej wykonywane czynności na PC, czyli archiwizację, instalowanie programów, ich włączanie i wczytywanie gier.

Tutaj również PNY CS3030 500 GB zaskakuje wydajnością, radząc sobie najlepiej w naszym zestawieniu z rozpakowywaniem plików i wczytywaniu gry. W pozostałych testach również dzierży dumnie górne pozycje.

Sprawdzian wielozadaniowości

Ten z kolei test ukazuje wydajność dysku w najczęściej przeprowadzanych przez nas operacjach. Zwłaszcza kiedy na nośniku odpalamy system operacyjny i programy w tle. Tutaj zdecydowanie warto posłużyć się cyferkami, bo do testu wybrałem dwa najcięższe zadania z naszego asortymentu.

Idealnym wynikiem byłoby wykonanie obu zadań jednocześnie w okolicach 900 sekund, a najgorszym dokonanie tego w powyżej 1750 sekund. Niestety pod kątem wielozadaniowości CS3030 zawodzi, wydłużając czas potrzebny na wykonanie obu operacji o całe 400 sekund.

Test przepełnieniowy i thermal-throttlingu

A jak PNY CS3030 500 GB wypadnie po granicznym zapełnieniu? Najpierw porównanie wyników w benchmarkach, które pokazują, że różnica jest zauważalna.

Spadek wydajności przekłada się znacznie na praktyczne operacje i choć może nie są to spadki ogromne, które podwajają potrzebny czas, to i tak są to różnice zauważalne. Mowa bowiem o prawie 20 sekundach przy kopiowaniu Wiedźmina 3 i poniżej 7 przy kopiowaniu jednego pliku.

I na sam koniec sprawdzian tego, czy dysk radzi sobie z trzymaniem temperatury w ryzach. W skrócie? Tak – radzi sobie, a o temperatury nie musicie się martwić. Poniższy test obejmował tylko „rozgrzewanie” stress testem, ale poza procedurą testową dorzuciłem do tej mieszanki jednoczesne kopiowanie plików i wtedy nośnik osiągnął temperaturę 69 stopni. Wtedy wydajność również nie spadła.

Podsumowanie PNY CS3030 500 GB

Kiedyś spotkałem się z opinią, że nieważne, jaki dysk wybierzesz w danej półce cenowej, to zawsze i tak będziesz zadowolony. Po części trudno się z tym nie zgodzić, a taktyka w stylu „biorę, bo tańsze” nie jest zawsze głupia, ale tę myśl zostawiam już Wam.

Wracając do oceny PNY CS3030 500 GB, trudno nie wystawić temu nośnikowi „polecajki”, jako że jego jedyną bolączką jest wydajność po zapełnieniu oraz wielozadaniowość.

Dysk ten poradził sobie jednak wyśmienicie z konkurencją, więc jeśli w planach nie macie zapełniania go pod sam korek i jednoczesnego grania, instalowania gry i archiwizowania plików, będzie on dobrym wyborem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News