Coraz więcej producentów pokazuje swoje dyski posiadające Thunderbolta. Jednym z nich jest Samsung, który chwali się swoim modelem X5. Czy rzeczywiście jest on tak szybki jak go opisują?

Wygląd Samsung X5 1TB

Dysk otrzymałem w małym, czarnym opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja oraz kabel USB-C. W sumie nic więcej nam nie potrzeba. Gwarancja wynosi 3 lata.

Samsung X5 1TB ma wymiary 119 mm x 62 mm x 19,7 mm i wazy 150 g. Jest on dostępny w wersji 2 TB, 1 TB (testowanej) oraz 500 GB. Góra jest szara, a dół czerwony co daje ciekawe połączenie kolorów. Za to jakość wykonania jest świetna. Całość jest wykonana z porządnego metalu, który zapewnia mu wytrzymałość na upadki z wysokości do 2 metrów. Szkoda jednak, że na spodzie nie ma antypoślizgowej gumy – dysk łatwo ślizga się po meblach. Przy tej cenie lepiej więc na niego dmuchać i chuchać. W środku znajduje się dysk NVMe SSD, który wraz ze złączem Thunderbolt ma pokazać swoje ogromne możliwości. Obudowa ma jeszcze jedno zastosowanie – ma ona zapewniać odpowiednie chłodzenia dla dysku.

Samsung X5 oferuje prędkość odczytu do 2800 MB/s, a zapisu do 2300 MB/s. Posiada on także 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, które ma zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo danych. Tak jak wspominałem, dysk jest kompatybilny tylko z komputerami posiadającymi złącze Thunderbolt – nie podłączycie go do zwykłego USB-C. Wraz z dyskiem otrzymujemy także oprogramowanie Samsung Portable SSD, które pozwala na ustawienie hasła czy sprawdzenie aktualizacji. Dokładna pojemność dysku to 931 GB.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej