WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Test dysku Samsung X5 1TB

Coraz więcej producentów pokazuje swoje dyski posiadające Thunderbolta. Jednym z nich jest Samsung, który chwali się swoim modelem X5. Czy rzeczywiście jest on tak szybki jak go opisują?

Wygląd Samsung X5 1TB

Dysk otrzymałem w małym, czarnym opakowaniu. Wraz z nim w środku znajduje się instrukcja oraz kabel USB-C. W sumie nic więcej nam nie potrzeba. Gwarancja wynosi 3 lata.

Samsung X5 1TB ma wymiary 119 mm x 62 mm x 19,7 mm i wazy 150 g. Jest on dostępny w wersji 2 TB, 1 TB (testowanej) oraz 500 GB. Góra jest szara, a dół czerwony co daje ciekawe połączenie kolorów. Za to jakość wykonania jest świetna. Całość jest wykonana z porządnego metalu, który zapewnia mu wytrzymałość na upadki z wysokości do 2 metrów. Szkoda jednak, że na spodzie nie ma antypoślizgowej gumy – dysk łatwo ślizga się po meblach. Przy tej cenie lepiej więc na niego dmuchać i chuchać. W środku znajduje się dysk NVMe SSD, który wraz ze złączem Thunderbolt ma pokazać swoje ogromne możliwości. Obudowa ma jeszcze jedno zastosowanie – ma ona zapewniać odpowiednie chłodzenia dla dysku.

Samsung X5 oferuje prędkość odczytu do 2800 MB/s, a zapisu do 2300 MB/s. Posiada on także 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, które ma zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo danych. Tak jak wspominałem, dysk jest kompatybilny tylko z komputerami posiadającymi złącze Thunderbolt – nie podłączycie go do zwykłego USB-C. Wraz z dyskiem otrzymujemy także oprogramowanie Samsung Portable SSD, które pozwala na ustawienie hasła czy sprawdzenie aktualizacji. Dokładna pojemność dysku to 931 GB.

Testy i podsumowanie

Testy zostały przeprowadzone na laptopie Huawei MateBook X Pro.

Czas i prędkość kopiowania pliku 10 GB z dysku SSD na Samsunga X5: 21 s, 479 MB/s

Czas i prędkość kopiowania pliku 10 GB z Samsunga X5 na dysk SSD: 20 s, 508 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z dysku SSD na Samsunga X5: 13 s, 225 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików 2,92 GB z Samsunga X5 na dysk SSD: 14 s, 203 MB/s

 

Dysk nie osiąga prędkości deklarowanych przy producenta, przynajmniej przy tym laptopie, ale i tak one imponują. Jest to na pewno jeden z najszybszych dysków z jakim miałem do czynienia, o ile nie najszybszy. Zobaczcie tylko sam, jak mało czasu potrzeba na skopiowanie dużych danych – są to sekundy. Przy tej konstrukcji na pewno przenoszenie czy archiwizacja danych będzie przyjemnością.

Podsumowanie

Dysk Samsung X5 kosztuje w zależności od wersji 6000 zł (2 TB), 2800 zł (1 TB) lub 1600 zł (500 GB). Ceny są ogromne ale także sama wydajność czy jakość dysku uzasadnia po części je. Oczywiście wraz z upływem lat i powstawaniem nowych takich konstrukcji ceny będą spadały, ale póki co jest to nowość na rynku. Sasmung X5 jest naprawdę szybki i pozwala na przerzucanie danych w mgnieniu oka. Także jest on świetnie wykonany czy posiada wbudowaną możliwość szyfrowania. Samo złącze Thunderbolt pokazuje pazura, ale posiada jedną wadę – dysk nie zadziała z innymi złączami. Jeśli więc macie tyle pieniędzy na zbyciu i zależy Wam na jednym z najszybszych dysków na rynku to zdecydowanie warto w niego zainwestować.