Seagate przysłał do testów dosyć nietypowy dysk. Jest to model Backup Plus Hub o pojemności 4 TB, który, jak sama nazwa wskazuje, ma służyć do wykonywania kopii zapasowych. Jak wypadnie on w testach?

Dysk otrzymałem w białym opakowaniu. Wraz z nim dostajemy instrukcję, zasilacz wraz ze wtyczkami USA i EU oraz kabel do podłączenia do komputera. Instrukcja posiada krótki opis po polsku, który w sumie jest wystarczający. Zasilacz jest produkcji Asian Power Devices i jest to model WA-36A12R o mocy 36 W. Współpracuje on z napięciami z zakresu do 100 V do 240 V.

Backup Plus Hub ma wymiary 198,1 mm x 41 mm x 118 mm i waży 1,06 kg. Wygląda on całkiem nieźle – jest cały czarny a o pracy informuje biała dioda w kształcie loga Seagate. Wykonany on został z tworzywa sztucznego. Jego dwa większe boki to zwykły materiał, który jest odblaskowy i dosyć mocno zbiera odciski palców. Po bokach znajdują się kratki wentylacyjne a dodatkowo na jednym umieszczone zostały cztery gumowy nóżki. Backup Plus Hub stoi dosyć stabilnie – przynajmniej na tyle na ile się da przy takiej konstrukcji. Z przodu umieszczone zostały dwa złącza USB 3.0. Mogą one służyć do ładowania urządzeń (np. smartfonów) czy jako zwykły hub USB w momencie jeśli będzie nam brakowało złączy. Dysk jest dostępny także w wersji bez tych złączy USB. Z tyłu znajduje się wejście na zasilanie oraz wyjście USB 3.0 micro-B, dzięki któremu można podłączyć dysk do komputera. Do testów otrzymałem wersję 4 TB ale w sprzedaży obecna jest także wersja 3 i 4 TB (bez huba) oraz 4, 6, 8 TB (z hubem).

Oprogramowanie

Do dysku przeznaczone jest oprogramowanie Dashboard. Umożliwia ono szybkie wykonywanie backupu komputera, ustalenie planu kiedy ma się takowy backup automatycznie wykonywać, wykonywanie backupu urządzeń mobilnych, udostępnianie informacji w social media czy przywracanie wcześniej zrobionego backupu. Co ciekawe funkcjonalność dotycząca urządzeń mobilnych czy social media ma zostać usunięta na początku 2018 roku – nie jest już dalej rozwijana. Oprogramowanie umożliwia także zobaczenie podstawowych informacji o dysku czy zarządzenie nim. W opcjach można zmienić język Dashboard (nie ma języka polskiego), zobaczyć logi czy sprawdzić aktualizacje oprogramowania.

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Asus GTX 760 Striker Platinum
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B
Monitor Iiyama XUB2792QSU
Monitor Philips Brilliance 272P

Testy

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) na dysk Seagate: 44 s, 67 MB/s

Czas i prędkość kopiowania paczki 1353 plików (2,92GB) z dysku Seagate na SSD: 56 s, 53 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,5GB) na dysk Seagate 28 s, 125 MB/s

Czas i prędkość kopiowania jednego pliku (3,5GB) z dysku Seagate na SSD: 21 s, 164 MB/s

Dysk nie ma wydajności konstrukcji typu SSD ale spokojnie wystarczy na w miarę szybkie wykonywanie zrzutów danych. Słabe wyniki zanotował on w testach 4 K, w szczególności w zapisie ale jest to normalne dla dysków talerzowych. Za to dobrze wypadł on przy kopiowaniu danych, a do tego został ten dysk stworzony. Wszelkie wykonywanie backupów nie powinno więc trwać całe dnie a powinno się to odbywać w miarę szybko. Ponieważ dysk może służyć także do ładowania zewnętrznych urządzeń to sprawdziłem jego możliwości na Samsungu Galaxy S7. Po 15 minutach ładowania poziom naładowania baterii wzrósł o 9 punktów procentowych co jest standardowym wynikiem dla komputerów – Backup Plus Hub nie wypada ani źle ani wybitnie dobrze. Sprawdziłem także pobór mocy. Ten średnio był na poziomie 6-8 W a maksymalnie zanotowałem 14 W. Nie poczujecie więc działania dysku w rachunkach za prąd.

Podsumowanie

Seagate Backup Plus Hub 4 Tb kosztuje około 500 zł. Jest to bardzo fajna propozycja jeśli zależy Wam na danych. Dysk posiada proste w obsłudze oprogramowanie, które pozwoli Wam na zaplanowanie czy też natychmiastowe wykonanie zrzutu zawartości komputera. Odbędzie się to z prędkością typową dla dysków talerzowych więc potrwa to dłużej niż w przypadku SSD ale nie będzie to straszliwie długi okres czasu. Pojemność 4 TB starczy spokojnie na przechowywanie kilku backupów czy wykorzystanie dysku jako urządzenia do przenoszenia danych. Ciekawym dodatkiem są także przednie złącza USB – dysk można wykorzystywać jako hub. Produkt Seagate także dosyć dobrze wygląda oraz jest nieźle wykonany. Jeśli zależy Wam na regularnym zgrywaniu i zabezpiezcaniu danych to spokojnie możecie zdać się na Backup Plus Hub.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!