Reklama
aplikuj.pl

Test WD Black SN850 500 GB. Nowy król PCIe 4.0?

WD Black SN850

WD Black SN850 to kolejny przedstawiciel rosnącego rynku dysków SSD NVMe na PCIe 4.0 z szalenie obiecującymi możliwościami. Sprawdźmy więc, jak ten kierowany do graczy nośnik sprawdzi się na naszym stole testowym?

WD Black SN850 500 GB w skrócie

Test dysku WD Black SN850 zaczynamy tradycyjnie od zapoznania się z pudełeczkiem. To z kolei nie wyróżnia się specjalnie. Ot zwyczajny czarny kartonik z plastikową osłonką w środku, ale wzbogacony ciekawym designem z szeregiem odblaskowych wstawek.

Czytaj też: Test Plextor M9P Plus 1 TB, czyli dysku na PCIe 3×4
Czytaj też: Test GoodRam IRDM Pro 1 TB drugiej generacji na SATA III
Czytaj też: Test dysku XPG Gammix S50 Lite 1 TB na PCIe 4.0

Występujący w 500, 1000 i 2000 GB wariancie pojemnościowym WD Black SN850 przyjmuje tradycyjny format dysku na M.2 2280 i jest dostępny w wersji zarówno bez, jak i z radiatorem. Ta druga jest oczywiście dodatkowo płatna, ale nad jej wyborem warto się zastanowić.

WD Black SN850 w wersji bez radiatora wygląda dosyć tradycyjnie ze swoim czarnym laminatem wypełnionym tylko z jednej strony układami pamięci oraz naklejką. Mowa dokładnie o 8-kanałowym kontrolerze WD_BLACK G2 oraz 96-warstwowych układach pamięci SanDisk 3D BiCS4 TLC, które razem z 512 MB buforem DDR4 działają z wykorzystaniem czterech magistrali PCIe 4.0 oraz protokołu NVMe 1.4.

Dzięki tej konfiguracji 500-gigabajtowy WD Black SN850 (w rzeczywistości mamy dostęp do około 465 GB) może pochwalić się odczytem i zapisem sekwencyjnym do kolejno 7000 i 4100 MB/s, jak również 800000 operacjami IOPS.

Po stronie technologii możemy liczyć na standardowy zestaw funkcji, a jeśli o ewentualną usterkę idzie, naprawę zagwarantuje nam 5-letnia gwarancja ograniczona wskaźnikiem TBW na poziomie 300 zapisanych terabajtów. Niestety jest to dosyć niski poziom na tle konkurencji.

Oprogramowanie WD Black Dashboard

WD Black swoją aplikacją Dashboard wspiera wszystkie dyski producenta, umożliwiając podejrzenie ogólnego stanu dysku, historię jego temperatury i przeprowadzone odczyty/zapisy.

Nie zabrakło też opcji optymalizacji, czy najbardziej przydanych narzędzi. Co ważne, WD Black SN850 pozwala też na uruchomienie dysku w trybie wysokiej wydajności (tryb gier), który jednak nie bierze udziału w naszym teście.

Metodologia i platforma testowa

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na 64-bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Pro i systemie plików NTFS z jednostką alokacji wynoszącą 4096 bajtów. Ukazane wyniki dotyczą najlepszego wyniku z trzech przeprowadzonych w identycznych warunkach odczytów.

Nie dajcie się zwieść występującym niekiedy przepaściom ukazanym na wykresach i przed wyciąganiem wniosków, rzućcie okiem na narzuconą skalę.

  • Oprogramowanie do testów syntetycznych:
    • Anvil’s Storage Utilities 1.1.0
    • Crystal Disk Mark 6.0.2
  • Inne:
    • WinRAR 16.09.09
    • 7-Zip 16.04
    • Gimp 2.8
  • Pliki/programy do testów rzeczywistych
    • 1747 plików JPG o wadze 3,36 GB
    • 507 plików MP3 o wadze 3,0 GB
    • Cywilizacja V na Steam
    • Program instalacyjny Crisis 3
    • Pliki gry Wiedźmin 3 o wadze 54,7 GB
    • Pliki gry CS:GO o wadze 17,7 GB
    • Plik ISO o wadze 26,5 GB
    • Katalog Steama z 59492 plikami o wadze 109 GB
    • Grafika o wadze 903 MB
Procesor
Ryzen 5 3600X stock
Płyta główna
ASRock X570 Extreme 4
Pamięć RAM
2×8 GB HyperX Fury 2133 MHz
Dysk systemowy
Kioxia Exceria 500 GB M.2
HDD
Western Digital Blue 1 TB
Zasilacz
be quiet! Straight Power 11 550W
Karta graficzna
GeForce GTX 1080 Ti
Obudowa
Deepcool GamerStorm NEW ARK 90
System operacyjny
Windows 10 Pro 64-bit

Testy Syntetyczne #1

Przed Wami szereg testów w trzech najpopularniejszych syntetykach, które zapewne znacie na pamięć. Każdy z nich sprowadza się do tego samego – zapisania i odczytania swoich próbek, aby wyrzucić nam proste cyferki do porównania wydajności nośników. Im wyższy słupek, tym oczywiście lepiej.

WD Black SN850 walczy w naszym zestawieniu z XPG Gammix S50 Lite oraz Samsungiem 980 Pro, które niestety posiadają odmienną pojemność. SN850 przewyższył jednak nośnik XPG na większości frontów, a Samsunga w operacjach zapisu. Przynajmniej w benchmarku Anvil’s, bo w Crystal Disk Mark SN850 sprawia wrażenie bezkonkurencyjnego.

Najpierw jednak muszę zaznaczyć, że WD Black SN850 został poddany testom z wykorzystaniem dołączonego do płyty głównej pasywnego chłodzenia dysków M.2. Wychodzę bowiem z założenia, że nośniki pozbawione swoich własnych chłodzeń, a korzystające z interfejsu PCIe 4.0, trzeba po prostu chłodzić.

Dodatkowo zauważyłem, że nowe płyty główne, na których nośniki wykorzystujące ten interfejs zadziałają z pełną mocą, są zwykle wyposażone w tego typu chłodzenie w zestawie. Jeśli jednak koniecznie chcecie dedykowany radiator, sięgnijcie po konkretną wersję.

Anvil’s Storage Utilities 1.1

Anvil’s Storage Utilities 1.1 to równie zaawansowany, co użyteczny program do testowania dysków SSD i HDD. Pozwala na uzyskanie wartości zarówno sekwencyjnego, jak i losowego odczytu i zapisu wyrażonego w MB/s oraz operacjach IOPS. W tym wypadku większy wynik oznacza wyższą wydajność.

Crystal Disk Mark 6.0.2

Crystal Disk Mark 6.0 jest zdecydowanie jednym z najprostszych w obsłudze benchmarków, który najlepiej traktuje znakomitą większość dysków. W przejrzysty i przystępny sposób zwraca użytkownikowi informacje na temat wydajności danego dysku w operacjach sekwencyjnych i losowych. Tradycyjnie – im większy słupek, tym lepiej

Operacje na plikach

Tutaj sprawa ma się już inaczej, bo w teście z udziałem typowych działań na plikach liczy się to, jak szybko dysk poradzi sobie z wykonaniem postawionych mu zadań. Innymi słowy, im mniejszy słupek, tym lepiej.

Chociaż WD Black SN850 nie poradził sobie najlepiej w testach małych paczek JPG oraz MP3, to w kopiowaniu wielkiego pliku ISO i plików gry sprawdził się świetnie. Z kolei folder Steam usunął najszybciej.

Wydajność WD Black SN850 w grach i programach

I na sam koniec pięć prostych zadań, które mają reprezentować najczęściej wykonywane czynności na PC, czyli archiwizację, instalowanie programów, ich włączanie i wczytywanie gier.

Oczekiwaliśmy więcej, a finalnie wyszło po prostu „dobrze”. Tak bowiem WD Black SN850 poradził sobie z większością stawianych mu zadań, choć przy archiwizacji kompletnie się wyłożył.

Sprawdzian wielozadaniowości

Ten z kolei test ukazuje wydajność dysku w najczęściej przeprowadzanych przez nas operacjach. Zwłaszcza kiedy na nośniku odpalamy system operacyjny i programy w tle. Tutaj zdecydowanie warto posłużyć się cyferkami, bo do testu wybrałem dwa najcięższe zadania z naszego asortymentu.

W przypadku wykonywania tych dwóch zadań jednocześnie, najlepiej byłoby, gdyby WD Black SN850 500 GB wykonał je w 467,65 sekundy. W rzeczywistości jednak wykonywanie obu zadań w jednym momencie wydłużyło czas kopiowania o około 35 sekund, a archiwizacji o 30 sekund. Finalnie jednak łącznie WD Black SN850 500 GB zaoszczędził nam 16 sekund.

Test przepełnieniowy i thermal-throttlingu

A jak WD Black SN850 500 GB wypada po zapełnieniu jego 90% pojemności? Test w programie syntetycznym nie wskazuje wartych do odnotowania różnic w przypadku Crystal Disk Mark, a w przypadku Anvil’s różnica sprowadza się do kilku procent.

Jednak to, czego nie pokazały programy, wykazały jednoznacznie dwa testy w praktyce. Po zapełnieniu kopiowanie plików Wiedźmina 3 trwało ponad dwa razy dłużej, a kopiowanie pliku ISO zabrało ponad 13 sekund więcej.

Tak jak już wspomniałem wyżej, nie spotkałem się jeszcze z dyskiem PCIe 4.0, który bez chłodzenia nie miałby problemu z temperaturami. Stąd (przez brak radiatora), WD Black SN850 500 GB został przetestowany z wykorzystaniem chłodzenia z płyty głównej, które utrzymało temperatury na poziomie około 60 stopni Celsjusza nawet przy znaczącym obciążeniu.

Podsumowanie testu WD Black SN850 500 GB

Obecnie WD Black SN850 500 GB można kupić za 600-625 złotych w zależności od wybranej wersji (z radiatorem lub bez). Jest to więc świetnie wyceniony nośnik względem konkurencji na rynku, który na dodatek przewyższa ją „na papierze”.

Obecnie SN850 znajduje się w czołówce najwydajniejszych dysków na rynku konsumenckim z wykorzystaniem złącza PCIe 4.0. Pod kątem wydajności w programach momentami jest bezkonkurencyjny, ale jednak w praktycznych zastosowaniach niekoniecznie dzierży miano króla, jak również nie radzi sobie najlepiej po zapełnieniu oraz wykonywaniu dwóch wymagających operacji.

Nie jest źle, ale oczywiście mogło być lepiej, dlatego finalnie uznałem, że WD Black SN850 500 GB zasłużył na nasze wyróżnienia: