Test dzwonka Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell

test Xiaomi FJ02MLWJ, recenzja Xiaomi FJ02MLWJ, review Xiaomi FJ02MLWJ, opinia Xiaomi FJ02MLWJ, test Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell, recenzja Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell, review Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell, opinia Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell, test dzwonka xiaomi, dzwonek xiaomi, inteligentny dzwonek xiaomi

Kolejne urządzenie domowe Xiaomi, jakie mam okazję testować, to FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell. Jest to dzwonek, który ma funkcje związane z rozpoznawaniem twarzy. Czy sprawdzi się on w działaniu?

Urządzenie otrzymałem w małym opakowaniu. Wraz z nim znajdziemy cztery baterie, zestaw montażowy oraz instrukcje. Te ostatnie są kompletnie nieprzydatne bowiem są tylko po chińsku. Trzeba więc samemu dojść jak działa Xiaomi FJ02MLWJ, ale wiele wskazówek znajdziesz w niniejszym tekście. Warto też dodać, że w sprzedaży jest jeszcze wersja z dołączonym głośnikiem bluetooth.

Wygląd i specyfikacja

Dzwonek wygląda bardzo dobrze, nowocześnie. Jest cały biały i wyróżnia go czarne miejsce na kamerę oraz przycisk dzwonienia. Xiaomi FJ02MLWJ powinien więc dobrze wyglądać na drzwiach czy obok nich. Jedynie trochę strasznie wyglądają diody podczerwieni do widzenia w nocy – są ich cztery sztuki i są one czerwone, Gdy nagle w nocy zapalą się, to mogą przerazić.

Montaż odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to przyklejenie dzwonka, a drugi to przykręcenie za pomocą dodanych śrub. Obydwa sposoby zapewniają bezpieczne umieszczenie i odporność na kradzież. Jakość wykonania jest za to przeciętna. Całość jest mocno plastikowa i jestem w stanie założyć się, że jak dzwonek spadnie to się cały rozleci.

Przejdźmy do specyfikacji. Aparat i kamer działają z rozdzielczością 1290 x 720 px. Kąt widzenia wynosi 105°, a przysłona f/2.0. Xiaomi FJ02MLWJ działa na cztery baterie AA LR6 1,5V. Przy dziesięciu naciśnięciach i 6 sekundach filmu każdego dnia wystarczą one na 6 miesięcy użytkowania. Łączność zapewniają Wi-Fi 2,4 GHz i Bluetooth, wymagane systemy operacyjne w telefonie to Android od wersji 4.4 i iOS od wersji 9.0. Temperatura pracy wynosi od 0°C do 45°C. Dokładne wymiary dzwonka to 20 x 15 x 6 cm i waży on 0,2 kg.

Aplikacja

Zacznijmy od instalacji i parowania ze smartfonem. Jeśli wybierzecie w aplikacji kraj Polska, to nie będziecie mogli używać urządzenia. Jedynie wybór Chin sprawia, że można sparować dzwonek z aplikacją. Przy większej ilości sprzętu Xiaomi może to być irytujące. Podczas parowania urządzenie będzie coś do Was mówiło, ale będzie to po chińsku więc nic nie zrozumiecie. Musicie kierować się instrukcją na smartfonie i dacie radę.

W samej aplikacji możecie zmienić sporo ustawień – długość filmów, głośność, rodzaj dzwonka czy inne opcje dotyczące nagrywania. Najważniejsza funkcja jest w zakładce experimental. Można tam ustawić wykrywanie twarzy. Sprawdziłem to na sobie oraz paru znajomych i działa w dzień bez problemów – w nocy nie wykrywa danej osoby. Ciekawym przyciskiem jest Live View, ale jedynie 3 razy był on aktywny z czego 2 razy po wejściu nie działał, a raz szybko się obraz wyłączył. Nie mam pojęcia jak to działa, kiedy się uruchamia (ruch, powiadomienia czy naciśnięcie dzwonka nie zawsze go aktywują). Generalnie aplikacja to największy minus Xiaomi FJ02MLWJ.

Jakość zdjęć i filmów

Pomijając aplikację, czy dzwonek spełnia swoje założenia? Generalnie tak. Powiadomienia na telefonie mają pewne opóźnienie – czasami i 10 sekund po wykryciu ruchu czy naciśnięciu dzwonka. Lepiej to działa z głośnikiem, gdzie nie ma aż takiego opóźnienia.

Ruch wykrywany jest dobrze, choć często nagrania są wtedy, kiedy nic się nie dzieje – dzwonek jest trochę zbyt czuły. W szczególności po nocy jak patrzycie na nagrania, tam się nic nie dzieje, ale ruch jest wykryty, to robi się trochę creepy. Wszelkie filmy i zdjęcia możecie zapisywać w aplikacji. W sumie to dzwonek działa też trochę jak kamera chroniąca mieszkanie.

Jakość zdjęć i filmów możecie sami ocenić. Nie są to może najwyższe loty, ale spokojnie powinno wystarczyć do rozpoznania danej osoby. W nocy także Xiaomi FJ02MLWJ daje radę, choć zdjęcia i filmy wyglądają jak z horroru. Na każdym z nich macie też datę i godzinę, co pozwoli zobaczyć co kiedy się działo.

Podsumowanie

Xiaomi FJ02MLWJ AI Face Identification 720P Video Doorbell kupicie w sklepie Gearvita w cenie 38,50 euro z kuponem XAIBell01 albo w cenie 44,90 euro (kupon XAIBell02) za zestaw z głośnikiem. Urządzenie jest bardzo dobre – łapie ruch, działa dzwonienie, zdjęcia i filmy same się wykonują a rozpoznawanie twarzy działa. Sam pomysł na taki dzwonek jest świetnym rozwiązaniem i z pewnością ułatwi Wam życie – łatwo rozpoznacie czy idzie listonosz, mąż, żona czy wracają dzieci ze szkoły. Jednakże Xiaomi FJ02MLWJ ma jedną wadę – jest nią aplikacja. Musicie wskazać jej kraj użytkowania jako Chiny oraz zaakceptować średnie działanie wielu opcji – powiadomień na telefon (czasami spore opóźnienie) czy Live View (tutaj bardziej niedziałanie). Jak Xiaomi poprawi appkę to będzie urządzenie będzie w pełni godne polecenia, tak to warto się nad nim zastanowić, jeśli dacie radę przetrwać problemy z aplikacją.

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą smartfonu Oppo Reno.