Reklama
aplikuj.pl

Test Honor 20 Pro – tam gdzie Huawei mówi dobranoc

Jedne z najlepszych zdjęć na rynku

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro to najnowszy flagowiec od marki Huawei. Jego premiera była ciągle przesuwana ze względu na sankcje nałożone przez USA. Wreszcie jednak smartfon trafił do sprzedaży. Czy jest on warty swojej ceny?

Honor 20 Pro

Specyfikacja:

  • Wymiary i waga: 154,60 x 73,97 x 8,44 mm, 182 g
  • Procesor: Kirin 980
  • Pamięć: 256 GB pamięci wewnętrznej, 8 GB pamięci RAM
  • System: Android 9 Pie z nakładką Magic UI 2.1.0
  • Łączność: Dual SIM, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, NFC, USB-C
  • Ekran: 6,26 cala, 1080 x 2340 px, zagęszczenie pixeli 412 ppi, IPS TFT, 84,1% przedniej obudowy
  • Aparaty: główny Sony IMX 586 48 MP f/1.4, 16 MP f/2.2, 8MP f/2.4, 2 MP f/2.4, przedni 32 MP f/2.0
  • Bateria: litowo-jonowa 4000 mAh, szybkie ładowanie SuperCharge 22,5 W, brak ładowania bezprzewodowego
  • Dodatki: czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk włączający, rozpoznawanie twarzy, otwór na przedni aparat w ekranie.

Opakowanie i akcesoria

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro otrzymałem w dosyć standardowym opakowaniu. Jest ono całe białe i szczerze mówiąc nie ma na nim nic specjalnego. Ale wiadomo – nie ma ono kompletnie znaczenia. Wraz ze smartfonem otrzymujemy ładowarkę obsługującą szybkie ładowanie SuperCharge 22,5 W, przejściówkę USB-C na audio 3,5 mm oraz naklejoną folię. Ta ostatnia wydaje się dobrej jakości i powinna chronić ekran przez długi czas. Szkoda, że w zestawie nie znajdziemy słuchawek, które u wielu producentów smartfonów są standardem.

Honor 20 Pro

Design i ekran

Design Honor 20 Pro wpada w oko

Telefon otrzymałem w wersji fioletowej. Wygląda on świetnie i z pewnością będzie Wam się całość podobała. Z tyłu znajdują się cztery pionowo ustawione aparaty oraz lampa błyskowa umieszczona obok. Cały moduł wystaje znacznie (1,5 mm) ponad obudowę, co może przeszkadzać i początkowo irytować. Da się jednak do tego przyzwyczaić, choć polecam zakup dodatkowego etui – wtedy moduł z aparatami znajdzie się na poziomie obudowy. Na samym spodzie tylnej części jest także logo Honora. Smartfon dostępny jest także w wersji niebieskiej. Tylna część trochę się palcuje, co może także po czasie dosyć słabo wyglądać.

Honor 20 Pro

Na ekranie znajduje się otwór na przedni aparat. Sam w sobie nie jest on irytujący, ale w połączeniu z folią na ekran może początkowo denerwować. Folia ma większe wycięcie niż sam otwór i jest trochę krzywo położona – da się jednak do tego po czasie przyzwyczaić.

Honor 20 Pro

Na skosie pomiędzy górą a ekranem umieszczony jest głośnik oraz dioda. Z lewej strony jest tacka na karty Nano SIM. Szkoda jednak, że telefon nie obsługuje także kart microSD. Prawej strony widać przyciski do zmiany głośności oraz włączania Honor 20 Pro. Ten drugi ma wbudowany czytnik linii papilarnych. Jego konfiguracja jest bezproblemowa a działanie szybkie. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że będzie to aż tak wygodne rozwiązanie. Naciskacie przycisk odblokowania zeskanowanym palcem i gotowe. Alternatywą jest rozpoznawanie twarzy, które działa również poprawnie, choć odblokowanie za pomocą tej funkcji jest trochę dłuższe.

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro nie ma żadnego certyfikatu IP. Oznacza to, że nie oferuje on ochrony przed pyłem czy wodą i trzeba uważać na tę konstrukcję. Nie wykonacie więc zdjęć w deszczu czy w wodzie – jeśli jednak tego nie potrzebujecie to brak wodoszczelności nie powinien Wam robić większej różnicy.

Na spodzie jest głośnik oraz łącze USB-C. Honor 20 Pro nie ma złącza audio 3,5 mm, ale dołączona przejściówka pozwala na podłączenie dowolnych słuchawek.

Ekran Honor 20 Pro

Wyświetlacz IPS TFT jest bardzo dobrej jakości. W szczególności zauważyłem to podczas oglądania filmów na Netflixie, które wyglądały naprawdę świetnie. Rozdzielczość 1080 x 2340 px również poprawia wrażenia z korzystania ze smartfona. Nie jest to jednak poziom AMOLED, który zarezerwowany jest dla flagowców Huawei. Warto tutaj zauważyć, że ekran jest zakrzywiony na krawędziach. Jest to naprawdę małe zakrzywienie, które praktycznie nie niesie ze sobą żadnych wad. Ekran jest także bardzo jasny.

Honor 20 Pro

Ekran Honor 20 Pro oferuje zagęszczenie pikseli na poziomie 411 ppi. Spokojnie powinno wystarczyć to dla każdego z Was. Szkoda jednak, że nie ma HDR, które często znajduje się nawet w tańszych smartfonach. Producent nie zastosował też Always on Display. Można za to włączyć ochronę wzroku, która wytłumi niebieskie światło. Jeśli dbacie o swój wzrok to taka funkcja jest podstawą przy korzystaniu z różnych wyświetlaczy.

Zasięg, rozmowy i łączność

Jakość rozmów oceniam bardzo dobrze. Nie miałem problemów ani z głośnością, ani z przyzwyczajeniem się do położenia głośnika. Zasięg był praktycznie wszędzie i ani razu nie miałem problemów z połączeniami. Podobnie jest z zasięgiem LTE. W mieście prędkość w T-Mobile była bardzo dobra i jej nigdzie nie zrywało.

Łączność WiFi również oceniam znakomicie. W pokoju, gdzie nawet komputerowe karty WiFI mają problemy z siecią 2,4 GHz uzyskany wynik jest bardzo dobry. Przy łączności 5 GHz prędkość jest już maksymalna dla mojego łącza, czyli Honor 20 Pro oferuje bardzo dobrą łączność WiFi – docenią to osoby grające w gry online.

Smartfon oferuje świetną łączność GPS. Rozpoznaje on 29 satelitów i jest w stanie połączyć się z każdym z nich. Testowana konstrukcja świetnie sprawdzi się więc jako nawigacja – nie powinna Was zawieść nawet w ciężkich warunkach. Honor 20 Pro oferuje NFC. Sprawdziłem jego działanie przy podpiętej karcie do Google Pay – nie było żadnych problemów z płatnościami.

Honor 20 Pro

Bateria

Zastosowana bateria ma pojemność 4000 mAh. Obsługuje ona szybkie ładowanie 22,5 W. Szybkość ładowania jest bardzo zadowalająca. 50% uzyskacie w czasie ok. 30 minut, a 100% w czasie ok. jednej godziny. Wyniki te są satysfakcjonujące i powinny spokojnie Wam wystarczyć do szybkiego naładowania Honor 20 Pro. Szkoda jednak, że nie ma ładowania bezprzewodowego. Taka funkcja często okazuje się niezastąpiona i znacznie wygodniejsza od tradycyjnych metoda ładowania.

Czas pracy na baterii jest również bardzo dobry. Przy wykonywaniu zdjęć do testów bateria tylko nieznacznie spadła do ok. 80% – wynik jest znakomity. Praktycznie zawsze smartfon był w stanie wytrzymać jeden dzień pracy, co nie zawsze udaje się u konkurencyjnych smartfonów. Dobry czas pracy potwierdza też PCMark – 12 h 18 min to znakomity wynik.

Interfejs i dodatki

Honor 20 Pro otrzymujemy z Androidem 9 Pie i nakładką Magic UI 2.1. Na spodzie ekranu widoczna jest belka, którą łatwo można wywołać w aplikacjach. Jej funkcje są całkowicie podstawowe – wstecz, ekran główny i otwarte aplikacje. Można więc łatwo włączyć split ekran czy wyczyścić pamięć telefony z otwartych aplikacji.

Wszystkie skróty do aplikacji są na pulpicie. Samych appek jest sporo i część z nich od razu odinstalujecie. Samo zarządzanie aplikacjami jest banalne – wystarczy przytrzymać na nich palca i możecie od razu ją odinstalować. Nie trzeba więc przechodzić do większego spisu aplikacji czy wnikać w to, gdzie można odinstalować niechciane appki. Bardzo dobrze działa za to funkcja klonowania smartfona. Przeniosła ona praktycznie wszystko i nie musicie się martwić, że coś Wam zniknie.

Spośród zainstalowanych aplikacji warto wymienić AppGallery, Sklep Honor czy klienta email. Poza tym znajdziemy Booking.com, Zdrowie Huawei i instalator Fortnite (jeśli nie gracie warto go od razu usunąć). Nie ma za to preinstalowanej appki Facebooka, Instagrama czy Messengera.

Po pierwszym uruchomieniu smartfona zajęte jest 14,98 GB z 256 GB pamięci wewnętrznej. Nie jest to spora ilość zajętego miejsca więc spokojnie macie jeszcze mnóstwo wolnej przestrzeni.

Wydajność i jakość dźwięku

Honor 20 Pro ma procesor Kirin 980. Jest to flagowa konstrukcja Huawei, która ma z powodzeniem walczyć z rozwiązaniami konkurencji. Procesor oferuje dwa rdzenie Cortex-A76 o prędkości do 2,6 GHz, dwa Cortex-A76 o prędkości do 1,92 GHz oraz 4x Cortex-A55 do 1,8 GHz. Procesor graficzny to Mali-G76 MP10 a całość wspiera 8 GB pamięci RAM.

Wyniki tylko potwierdzają wysoką wydajność zastosowanego procesora. Choć niektóre rezultaty mogłyby być jeszcze większe. Smartfon spokojnie poradzi sobie praktycznie z każdą grą i zapewni komfort rozgrywki.

Jakość dźwięku

Maksymalna głośność wbudowanego głośnika jest raczej standardowa dla smartfonów. Podobnie jest z samą jakością, która nie kaleczy uszu, ale też nie zachwyca. Na maksymalnej głośności słychać przekłamania, które mogą czasami irytować. Na mniejszej głośności momentalnie one znikają. Podłączenie słuchawek potwierdza tylko te spostrzeżenia. Jakość jest dobra, ale nie jest to poziom konkurencyjnych flagowców. Jeśli nie jesteście audiofilami to spokojnie wystarczy Wam to, co oferuje testowana konstrukcja.

Honor 20 Pro

Zdjęcia i filmy

Honor 20 Pro ma cztery tylne aparaty. Są to główny Sony IMX 586 48 MP f/1.4, szerokokątny 16 MP f/2.2, teleobiektyw 8MP f/2.4 i makro 2 MP f/2.4. Z tyłu jest także lampa błyskowa. Aplikacja aparatu jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Z głównych opcji do dyspozycji jest tryb przysłona (z rozmytym tłem), nocny, portret, zdjęcie, film czy zakładka więcej. W tej ostatniej znajdziecie slow motion, tryb Pro, ruchopme zdjęcia czy wiele, wiele innych opcji. Aparaty umożliwiają 5x zoom hybrydowy, 30x zoom cyfrowy czy tryb szerokokątny. Opcje te można włączyć przy zdjęciach 18 MP. Przy fotkach 48 MP nie ma możliwości ustawiania różnych powiększeń.

Jakość zdjęć jest bardzo dobra. Są one wyraźne, ostre oraz oferują sporą szczegółowość. 5x zoom również oferuje dobrą jakość zdjęć. Jednakże 30x zoom cyfrowy znacząco zmniejsza już ostrość fotek – są one często fatalnej jakości. Zdjęcia 48 MP są również warte uwagi – ich szczegółowość jest jeszcze lepsza. Trochę zawiódł mnie tryb szerokokątny, który wcale aż tak szeroki nie jest. Także jakość zdjęć w tym trybie mogłaby być trochę lepsza.

Honor 20 Pro

W trybie przysłona zdjęcia rzeczywiście mają świetnie rozmyte tło. Świetnie to widać na niektórych zdjęciach kwiatków. Tryb nocny wykonuje trochę długo zdjęcia – ok. 8 sekund. Są one jednak świetnie doświetlone i wszystko na nich widać. Porównajcie sobie zdjęcie w trybie nocnym z filmem. Na tym drugim nic nie widać a na fotce praktycznie wszystko. Szkoda jednak, że znacząco cierpi na tym szczegółowość oraz same zdjęcia wyglądają dosyć sztucznie. Jednakże jeśli chcecie coś dostrzec bez światła to dzięki temu trybowi dacie radę.

Honor 20 Pro

Maksymalna jakość filmów to 4K przy 30 fps. W dzień filmy są bardzo dobre i świetnie widoczne. Dobrze działa też stabilizacja obrazu – przy nagrywaniu z ręki filmy są całkiem stabilne. Jednakże w nocy kompletnie nic nie widać i nie pomaga w tym nawet włączona lampa.

Warto też wspomnieć, że Honor 20 Pro oferuje wspomaganie przez SI. Dzięki temu smartfon samemu dobierze odpowiednie ustawienia. Jeśli jednak jego działanie Wam nie odpowiada to jednym przyciskiem możecie go wyłączyć.

Podsumowanie

Honor 20 Pro w testowanej wersji kosztuje 2399 zł. Za takie pieniądze zdecydowanie warto rozważyć testowany smartfon. Oferuje on świetne aparaty, które pozwolą na robienie bardzo dobrych zdjęć. Warto tutaj wyróżnić 5x zoom oraz tryb nocy, w którym widać dosyć sporo jak na czasami całkowity brak widoczności.

Honor 20 Pro

Smartfon bardzo dobrze się prezentuje i jest nieźle wykonany. Najbardziej przeszkadza mi wystający moduł z aparatami – ciężko jest się do niego przyzwyczaić. Za to otwór na aparat nie robi różnicy – po paru godzinach przestałem go zauważać. Jego umiejscowienie jest przemyślane i sprawdza się w praktyce.

Honor 20 Pro

Honor 20 Pro ma pojemną baterię, która pozwala na stosunkowo długi czas pracy. Także samo ładowanie do 100% w ciągu około jednej godziny powinno większość z Was zadowolić. Ekran, mimo iż nie jest AMOLED, sprawuje się nieźle. Możecie komfortowo oglądać filmy czy cieszyć oko różnymi zdjęciami.

Smartfon ma Kirina 980, które oferuje dobrą wydajność – pod tym względem również nie możecie narzekać. W tej cenie jest to jeden z wydajniejszych telefonów na rynku. Jeśli płacicie telefonem to z pewnością docenicie obecność NFC. Tutaj wspomnę też o pozostałych łącznościach, które również bardzo dobrze wypadły w testach.

Honor 20 Pro w swojej cenie jest konstrukcją w pełni wartą polecenia. Jest to porządny smartfon, z którego powinniście być bardzo zadowoleni. Więcej informacji o smartfonie znajdziecie tutaj.

Polecamy