WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Test Huawei WiFi AX3 Quad-Core – router domowy, niedrogi i dla wymagających

Test Huawei WiFi AX3 Quad-Core – router domowy, niedrogi i dla wymagających

Router Huawei WiFi AX3 Quad-Core to sprzęt, który ma z założenia spełnić kilka wymagań. Ma być niedrogi, prosty w obsłudze, ale oferować znacznie większe możliwości od budżetowych routerów domowych. Jak sprostał temu zadaniu i jak wypada na tle podstawowego routera UPC? Sprawdźmy to.

Specyfikacja:

  • wymiary 225 x 160 x 40mm, masa 403 gramy,
  • łączność Wi-Fi 6+ (do 3000 Mb/s, 2,4 i 5 GHz), NFC,
  • gniazda LAN RJ-45 x3, WAN RJ-45 x1,
  • tryby pracy – bridge i router, możliwość stworzenia systemu Mesh,
  • 4-rdzeniowy procesor,
  • 4 anteny zewnętrzne,
  • cena: 399 zł.

Jaki router jest, każdy widzi

Huawei WiFi AX3 wygląda… prawie jak typowy router. Choć może trochę futurystyczny. Podstawa urządzenia jest stosunkowo płaska i wystają z niej całkiem pokaźnej długości anteny. Na jednej z nich mamy dumnie nadrukowane logo Wi-Fi 6.

Na przodzie routera znajdziemy przycisk z charakterystycznym logo oraz diodę sygnalizującą stan połączenia. Z tyłu mamy gniazda sieciowe oraz gniazdo zasilania.

Banalna konfiguracja

Po podłączeniu routera do sieci wystarczy nawiązać z nim połączenie (po kablu lub Wi-Fi) i od razu wita nas bardzo prosty konfigurator. Ustalamy w nim hasło do Wi-Fi oraz hasło administratora, a po chwili urządzenie jest praktycznie gotowe do użytku.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników w panelu administracyjnym mamy cztery główne zakładki z podstawowymi opcjami. Najbardziej w oczy rzuciła mi się możliwość ustawienia trybu mocy Wi-Fi.

W ustawieniach zaawansowanych opcji jest naprawdę sporo. Od możliwości ustawienia VPN-u, przez konfigurację telefonu IPTV, sieci Mesh (Link+), po czasowe wyłączanie Wi-Fi. Jeśli ktoś obawia się, że router może w nocy włamać się do jego mózgu to można automatyczni odcinać łączność w wybranych godzinach.

Jeśli skorzystamy z opcji udostępniania plików w sieci domowej, istnieje opcja stworzenia specjalnej, wyodrębnionej sieci dla gości.

Wszystkimi opcjami routera można (będzie) zarządzać z poziomu aplikacji AI Life. Ale przed premierą nie był on jeszcze dostępny na liście kompatybilnych urządzeń. To powinna być kwestia aktualizacji.

Parowanie po NFC(!)

Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z tą funkcją, ale to zdecydowanie najlepsza z opcji dodatkowych AX3. Zamiast wpisywać hasła do Wi-Fi, wystarczy dotknąć smartfonem rogu routera i… działa. Co najważniejsze – działa nie tylko ze smartfonami Huaweia.

Po zetknięciu urządzeń na ekranie smartfonu pojawia się prośba o zaakceptowanie połączenia, które jest nawiązywane praktycznie od razu.

Testy praktyczne

Mieszkanie o powierzchni 58 metrów wydaje się idealnym środowiskiem do działania routera Huawei AX3. Odpowiednim utrudnieniem będą grube ściany pełne dziwnego żelastwa (uwierzcie, nie chcecie tu wiercić dziur), które tłumią sygnał jak natchnione.

Mieszkanie wygląda mniej więcej tak. Zaznaczone są na nim punkty pomiaru, wykonanego za pomocą speedtestu na Huaweiu P40 Pro, obsługującym Wi-Fi 6. W miejscu X stoi router.

A tak wypadł Huawei AX3 w porównaniu z routerem UPC Compal Connect Box.

Różnice nie są duże, choć zazwyczaj router Huaweia wypadał nieco lepiej. Choć potężne ściany zrobiły swoje na balkonie (nr 7) to oba routery starały się zapewnić połączenie.

W porównaniu bardziej niż na szybkości zależało mi na stabilności sieci. Router UPC ma to do siebie, że nawet jak w speedteście mam wysokie liczby, Internet momentami działa dosłownie jakby chciał, a nie mógł. Połączenie jest na chwilę przerywane, po czym wraca z powrotem w normalnym tempie. Przez kilka dni używania AX3 ani razu nie zdarzyła mi się taka sytuacja.

Huawei WiFi AX3 Quad-Core to udany router za dobre pieniądze

Na zakupie routera zazwyczaj niepotrzebnie oszczędzamy. Warto jednak często dopłacić do czegoś, co pozwoli w pełni wykorzystać parametry posiadanego przez nas łącza.

Tu idealnie wpasowuje się Huawei WiFi AX3. Choć zdecydowanie nie kosztuje on tyle, co typowy dobry router. Te zazwyczaj kojarzą mi się z cenami od 500 zł wzwyż, nawet do 1000 zł i więcej. Tu z kolei mamy znacznie niższą cenę, a dostajemy za nią spore możliwości. Router oferuje mocny sygnał, wspiera najnowszy standard Wi-Fi 6, nazywany przez Huaweia Wi-Fi 6+ i szeroki kanał nadawania, nawet do 160 MHz. No i to parowanie przez NFC… Uwierzcie, że jak macie w domu nadmiar smartfonów to jest to naprawdę wybawienie.

Koniec końców, jeśli szukasz dobrego, nowoczesnego routera, ale nie chcesz przeznaczać na jego zakup dużych pieniędzy, Huawei WiFi AX3 Quad-Core będzie optymalnym wyborem.