Reklama
aplikuj.pl

Test komputera Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3

test Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, recenzja Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, review Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, opinia Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, czy warto Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, zestaw Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, ago Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, test zestawu komputerowego, komputer optimus, test GB360T-CR3, recenzja GB360T-CR3, review GB360T-CR3, opinia GB360T-CR3, czy warto GB360T-CR3, komputer GB360T-CR3, optimus GB360T-CR3, ago GB360T-CR3, komputer ago, test komputera ago,

Wiele mówi się o tym, że należy unikać gotowych zestawów komputerowych i kupować komputer na części. Jednakże coraz częściej producenci wprowadzają do oferty zestawy zbudowane we współpracy z profesjonalnymi esportowcami. Jednym z takich zestawów jest Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3, który opracowano wraz z AGO. Czy warto zainteresować się tym PC?

Akcesoria i wygląd

Komputer otrzymałem w dużym kartonie. Został on zabezpieczony wieloma wypełnianiami, głównie jednak na zewnątrz. W środku znajduje się jedynie jedna rzecz przytrzymująca grafikę. Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 dotarł do mnie bez uszkodzeń, więc takie zabezpieczenie musi wystarczyć.

Wraz z komputerem otrzymujemy sporo akcesoriów. Są to wszelkie dodatki do płyty głównej, AiO czy innych części. Nie zabrakło też kabla zasilającego, instrukcji (od podzespołów oraz od Optimusa), a także anteny Wi-Fi. Dzięki takim dodatkom spokojnie możemy w przyszłości rozbudować komputer. Gwarancja wynosi 36 miesięcy.

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 wygląda bardzo dobrze. Główną rolę gra tutaj obudowa, która ma trzy przednie podświetlane wentylatory. Także same pamięci mają podświetlenie LED, płyta główna czy z boku grafiki podświetlany jest napis. Wszystkim, oprócz pamięci, można sterować z poziomu aplikacji. Pamięci mają stałe białe podświetlenie. Z boku obudowy jest szkło hartowane a z przodu tworzywo sztuczne. Uzyskany efekt z pewnością może się podobać.

Wnętrze i specyfikacja

Przejdźmy teraz do budowy Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3. Wnętrze wygląda na bardzo dobrze zorganizowane. Od strony okna widać bardzo mało kabli – wszystkie zostały przeciągnięte najbliższymi otworami na tył. Tam całość jest ładnie spięta i zorganizowana. Może być trochę problemów przy chęci zmiany kabli (konieczność odcinania sporej ilości opasek zaciskowych), ale jakość złożenia oceniam znakomicie.

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 został złożony głównie z części Gigabyte oraz Corsair. Zastosowany procesor to Intel Core i7-9700K, chłodzenie AiO Corsair Hydro H45, płyta główna B360 AORUS Gaming 3 WiFi, pamięć RAM Corsair Vengeance LED 2x 8 GB 3000 MHz, karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 2070 Windforce 8 GB, M.2 Corsair MP510 240 GB, HDD Seagate Barracuda 2 TB, zasilacz Corsair VS650 i obudowa Corsair Carbide SPEC-Delta RGB.

Dwie uwagi

Do doboru podzespołów mam pewne uwagi. Najgorzej wypada tutaj płyta – kompletnie nie rozumiem sensu chipsetu B360 w tym zestawie. Powinna być konstrukcja na Z390. Dlaczego? B360 obsługuje pamięci RAM o taktowaniu do 2666 MHz – pamięci 3000 MHz pozostaną więc niewykorzystane. B360 uniemożliwia też podkręcenie procesora, nie mówiąc o tym, że jest to zwyczajnie starszy i słabszy chipset. Taki krok jest dosyć niezrozumiały dla mnie. Można było zastosować w zestawie pamięci bez LED-ów tańsze o ok. 150 zł, a różnicę dołożyć do lepszej płyty. W kwestii dysków można by też się zastanowić i zamiast takiej konfiguracji zaoferować jeden dysk SSD 1 TB. Ale jeśli potrzebujecie 2 TB to taka konfiguracja będzie dobra.

A jak całość wypada cenowo? Same podzespoły to koszt ok. 6260 zł, ale do tego otrzymujemy system Windows 10 Home 64 bit warty ok. 480 zł. Całość wychodzi więc 6740 zł (patrząc na najniższe ceny), podczas gdy w sklepach można kupić gotowy komputer za ok. 7000 zł. 260 zł za złożenie nie jest dużą kwotą w szczególności, że podzespoły w wielu sklepach mogą kosztować znacznie więcej. Uważam, że Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 został bardzo dobrze wyceniony.

Testy syntetyczne

Dysk M.2 prezentuje bardzo dobrą wydajność. System czy inne programy na nim zainstalowane działają bardzo szybko i widać korzyści z jego zastosowania. Dysk HDD jest, zgodnie z oczekiwaniami, znacznie wolniejszy – typowy magazyn na dane czy gry. Testy syntetyczne procesora czy karty graficznej nie wykazują żadnych różnic w stosunku do osobnych testów. Nie ma więc nigdzie wąskiego gardła, które mogłoby ograniczać wydajność dalej części. Karta WiFi również działa bez zarzutów – wyciąga maksimum prędkości mojego łącza.

Testy w grach

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 świetnie nadaje się do grania w rozdzielczości 1920 x 1080 px. Uzyskane liczby fps-ów są znacznie powyżej płynnych 60 i to na najwyższych detalach. Komputer poradzi sobie także w rozdzielczości 2560 x 1440 px. Tutaj fps-y będą bliskie 60, co także oznacza pełną płynność. Czasami tylko trzeba będzie zrezygnować z niektórych opcji, aby dobić do 60 fps, ale płynnie także dacie radę pograć. W rozdzielczości 3840 x 2160 px Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 już sobie nie radzi. Tutaj trzeba będzie zdecydowanie zmniejszyć ustawienia graficzne aby uzyskać pełną płynność rozgrywki.

Temperatury, głośność i pobór mocy

Na początek uwaga – testy zostały przeprowadzone podczas upałów. Staram się je wykonać bardziej z rana, kiedy temperatura jest niższa, ale mimo wszystko trzeba to mieć na uwadze.

Uzyskane wyniki nie są złe. Widać jednak, że 120 mm AiO średnio radzi sobie z procesorem – jest dosyć gorąco pod obciążeniem. Temperatury grafiki są wysokie w spoczynku, ale pod obciążeniem w pełni akceptowalne. HDD kompletnie nie odczuwa obciążenia – dobrze działa umieszczenie go w piwnicy. Za to M.2 potrafi się nagrzać, ale także jest jeszcze pewien zapas do wykorzystania.

Cicho niestety nie jest

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 nie należy do cichych konstrukcji. Głównie odpowiada za to 120 mm AiO, które najbardziej słychać pod obciążeniem. Wtedy też potrafi być naprawdę głośno. W spoczynku komputer też jest słyszalny – nie ma mowy o ciszy.

Pobór mocy wynosi poniżej 500 W, czyli nawet podczas długich rozgrywek nasz portfel aż tak bardzo nie ucierpi. W spoczynku jest on bardzo niski i nie macie się co martwić o rachunki za prąd.

Podsumowanie

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 kosztuje ok. 7000 zł. W sklepie RTV Euro AGD jest promocja, w której przy zakupie komputera otrzymacie gratis monitor. PC jest całkiem niezłą konstrukcją, choć nie idealną. Tak naprawdę ma on dwie poważne wady. Pierwsza to dobór płyty B360 do pamięci 3000 MHz. Jest to kompletnie bez sensu, bowiem i tak będą one działały z prędkością 2666 MHz. Rozumiem chęć dobrania LED-owych pamięci, ale ich podświetlenie nie rekompensuje strat wydajności. Lepszym rozwiązaniem było by wzięcie pamięci bez LED-ów i płyty Z390.

Druga wada to kultura pracy – komputer jest naprawdę głośny. Odpowiada za to głównie 120 mm AiO – szkoda, że nie ma 240 mm chłodnicy. Można też przyczepić się dysków, gdzie zamiast HDD mógłby być SSD 1TB, ale to już mniej ważna kwestia.

Poza tym Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 wypada znakomicie. Z pewnością spodoba się on wszystkim osobom lubiącym LED-y. Obudowa ma trzy podświetlane przednie śmigła, które świetnie wyglądają. Należy też podkreślić, że komputer jest naprawdę dobrze złożony i w zestawie otrzymujecie system Windows 10 Home.

Nie do grania w 4K

Optimus E-Sport Extreme GB360T-CR3 poradzi sobie z grami w rozdzielczości Full HD i 2560 x 1440 px, choć przy tej drugiej rozdzielczości czasami trzeba będzie obniżyć minimalnie detale w celu uzyskania płynnych 60 fps-ów. Sama cena też nie jest wybitnie wysoka – jest ona wyższa o ok. 260 zł od samych podzespołów z systemem (patrząc na ich najniższe ceny). Jeśli więc nie chce Wam się bawić w składanie PC z podzespołów, a szukacie komputera w okolicy 7000 zł, to warto wziąć pod uwagę omawianą propozycję.

Zdjęcia zostały wykonane za pomocą smartfonu Oppo Reno.