Nadchodzi lato, czyli czas wyjazdów i wolnego czasu. Część z Was z pewnością wybierze się pod namioty. W takiej wyprawie może pomóc ładowarka słoneczna Choetech 24W Solar Charger, która zapewni Wam stały dopływ prądu.
Ładowarkę otrzymałem w szarym kartonie – dobrze dla środowiska. Wraz z nią w środku znajduje się instrukcja, przewód USB -> microUSB oraz karabinki. Te ostatnie pomogą w przymocowaniu ładowarki choćby do namiotu. Szkoda, że nie ma dołączonego kabla USB-C. Gwarancja wynosi nietypowo 18 miesięcy.
Choetech 24W Solar Charger jest dosyć gruby po złożeniu. Jednakże dzięki kształtowi małego zeszytu można go łatwo przenosić. Wymiary po złożeniu to 260 mm x 160 mm x 40 mm, a po rozłożeniu 790 mm x 260 mm 20 mm. Jak sami widzicie, jest to bardzo długie urządzenie – zostało to wymuszone obecnością czterech dużych paneli słonecznych. W piątej części ładowarki znajdują się wyjścia USB oraz miejsce na kable. Warto od razu zaznaczyć, że składanie i rozkładanie jest bardzo proste.
Ładowarka oferuje maksymalną moc równą 24 W. Konwersja energii wynosi ok. 24%. Choetech 24W Solar Charger ma dwa porty USB, z czego każdy z nich może pracować z prądem 2,4 A – łącznie maksymalnie będzie 4,8 A. Taki prąd w połączeniu z napięciem 5V sprawia, że można ładować praktycznie każdy smartfon zwykłym tempem (bez szybkiego ładowania).
Czytaj też: Test stacji ładującej Gelid Zentree
Każdy z portów automatycznie wykrywa potrzebny prąd. Oczywiście 24 W możliwe są do uzyskania jedynie przy pełnym słońcu i odpowiednim skierowaniu Choetech 24W Solar Charger. Przy słabszej pogodzie, jak zawsze w przypadku takich ładowarek, uzyskiwany prąd będzie mniejszy.
Testy Choetech 24W Solar Charger
Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy użyciu smartfona Samsung Galaxy S7 oraz oryginalnie dołączonego do niego przewodu. Każdy z testów trwał 10 min i zaczynano go od 20% naładowania baterii. Wyniki pokazują o ile punktów procentowych zwiększył się poziom naładowania po zakończeniu testów.
Dzięki upałom, jakie panowały we Wrocławiu, byłem w stanie przetestować maksimum mocy. Przy pełnym słońcu i skierowaniu ładowarki ku niemu możliwe było osiągnięcie maksymalnej prędkości dla zwykłego ładowania dla dwóch Galaxy S7 – wynik taki jak na wykresie wyżej. Gdy robiło się ciemniej, były chmury to automatycznie prędkość spadała. Przy dużym zachmurzeniu uzyskana prędkość była nawet o połowę mniejsza dla jednego smartfona. Pokazuje to, że na ładowarkę zawsze można liczyć w pełnym słońcu, ale im gorsza pogoda, tym mniej z niej wyciągniecie, co zresztą jest logiczne.
Podsumowanie
Choetech 24W Solar Charger kupicie za 60 dolarów, czyli około 225 zł – z kodem SC24WEY zaoszczędzicie dodatkowe 10$. Uważam, że jest to produkt warty tej ceny. Ładowarka świetnie sprawdzi się pod namiotami w piękny, słoneczny dzień. Wtedy też spokojnie naładujecie do dwóch urządzeń pobierających do 24 W mocy. Jak zawsze w przypadku takich urządzeń, jest gorzej przy chmurach czy w brzydki dzień. Wtedy też prędkość ładowania spada w zależności od ilości dostępnych promieni słonecznych. Produkt Choetech oferuje dużą moc i to ona jest główną zaletą produktu. W połączeniu z niską ceną, znacznie niższą od konkurencji, mamy produkt w pełni godny polecenia.
Zdjęcia zostały wykonane za pomocą smartfonu Oppo Reno.