Rynek laptopów dla graczy ciągle rośnie. Konkurencja jest coraz większa więc producenci muszą wypuszczać coraz to nowsze i bardziej przemyślane konstrukcje. Jedną z ciekawszych serii w swojej ofercie ma Asus. Właśnie otrzymałem do testów model Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Czy potwierdzi on, że warto na niego wydać ok. 9000 zł?

Asus ROG Zephyrus S GX502GV – zestaw mocno niestandardowy

Laptop zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz 230W, kabel USB-C, instrukcję oraz kamerę. Tak, kamera zapakowana jest osobno i nie jest wbudowana w Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Jest to świetne rozwiązanie bowiem nie każdy z niej korzysta, wiele osób zakleja, a także osobne urządzenie z reguły zapewnia wyższą jakość. Oferuje ona możliwość nagrywania obrazu Full HD przy 60 fps-ach i po złożeniu mierzy jedynie 17 mm. Nie będziecie mieli więc problemów z jej przenoszeniem. Warty uwagi jest także kabel USB-C. Dzięki niemu do laptopa można podłączyć powerbank czy ładowarkę power delivery USB-C do 65 W i w ten sposób zasilać Asus ROG Zephyrus S GX502GV. Taka opcja z pewnością może się przydać w sytuacjach kryzysowych.

Elegancki minimalizm – jak na gamingowe standardy

Laptop wygląda bardzo dobrze. Tylne logo ROG jest podświetlane, podobnie zresztą jak spód. Całość jest czarna co również dobrze komponuje się z RGB. Niestety obudowa jest bardzo podatna na odciski palców, co dobrze widać na powyższych zdjęciach. Obudowa wykonana została ze stopów magnezu oraz tworzywa sztucznego. Sprawia ona wrażenie dosyć wytrzymałej. Sama jakość wykonania jest również bardzo dobra – widać, że jest to sprzęt z segmentu premium.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV ma wymiary 360 mm x 252 mm x 18,9 mm i waży 2 kg. Jest to więc także w miarę cienka i ekstremalnie przenośna konstrukcja jak na notebooka dla graczy. Spokojnie możecie brać go na wykłady czy do pociągu i nie będzie on Wam mocno ciążył.

I to jest właśnie drodzy Państwo ekran do gier

Ekran IPS ma rozmiar 15,6 cala i pracuje z rozdzielczością 1920 x 1080 px. Do testów otrzymałem model ze 144 Hz odświeżaniem, ale w sprzedaży jest także wersja 240 Hz. Opóźnienie wynosi 3 ms. Producent deklaruje 100% pokrycia sRGB (witaj obróbko zdjęć i montażu wideo). Nie zabrakło także obsługi technologii G-Sync. Ramki są dosyć cienkie i jedynie ta dolna jest grubsza. Wygląda to dobrze i nie przeszkadza w rozgrywce. Małą uwagę mam jedynie do maksymalnego kąta odchylenia – mógłby być on trochę większy.

Warto tutaj zauważyć jeszcze jedną rzecz. Przy odchylaniu ekranu otwiera się dolna część laptopa – technologia nazywa się Armoury Crate. Ma to na celu zapewnienie o 22% lepszego przepływu powietrza i tym samym niższych temperatur. Na klawiaturze jest dodatkowy przycisk pozwalający na sterowanie tym rozwiązaniem i dopasowanie go do własnych wymagań. Testy przeprowadziłem przy włączonym trybie Performance, czyli domyślnym.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV – złączy dostatek

Przejdźmy teraz do złączy. Po lewej stronie mamy złącze do zasilacza, RJ45, HDMI 2.0b, USB 3.2 Gen2, wejście na mikrofon, wyjście na słuchawki. Po prawej stronie jest blokada Kensington Lock, 2x USB 3.2 Gen 1 oraz USB 3.2 Gen2 Type-C z obsługą Power Delivery. Złączy jest odpowiednia liczba i tak naprawdę niczego nie brakuje. Są obecne USB Gen2, które zapewnią wysoki transfer danych.

Klawiatura ma podświetlenie RGB, które bardzo dobrze widać w nocy czy w ciemnych podświetleniach. Asus ROG Zephyrus S GX502GV oferuje predefiniowane tryby podświetlenia dla różnych gier: FPS, MOBA itp. czy do nawet pracy. Można także ustawić stałe podświetlenie. Samo użytkowanie klawiatury oceniam pozytywnie. Nie zapada się ona w środku, a rozmieszczenie klawiszy jest bardzo wygodne. Można więc na niej spokojnie pisać czy grać w gry – nie będzie z tym problemów. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe klawisze, pozwalające na zmianę głośności, wyciszenie mikrofonu czy włączenie zarządzania chłodzeniem. Pozostałe funkcje dostępne są po naciśnięciu Fn+ Fx.

Gładzik, bateria i nagłośnienie

Gładzik również jest dobrej jakości. Jego wielkość spokojnie wystarczy, a ślizg jest odpowiedni – palec nie zacina się i korzystanie z gładzika nie sprawia dyskomfortu. Także nie jest on zbyt śliski, wykończenie określiłbym jako lekko matowe i bardzo przyjemne w dotyku.

Producent mało co wspomina o baterii. Mówi on tylko o 8 godzinach pracy przy Mobilemark oraz o technologii Optimus, która wyłącza grafikę Nvidia w celu przedłużenia czasu pracy.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV oferuje dwa głośniki z technologią Smart AMP oraz wbudowany mikrofon. Ten drugi jest raczej standardowy i nie oferuje wybitnie czystego dźwięku, ale do rozmowy przez Skype spokojnie starczy. Głośniki są całkiem niezłe. Maksymalna głośność mogłaby być jednak większa – czasami ledwo przebija się przez szum wentylatorów. Plusem jest brak zniekształceń na maksymalnej głośności oraz w miarę czysty dźwięk. Także niskie dźwięki brzmią o dziwo dobrze. Do grania, filmów czy muzyki spokojnie one wystarczą – w celu lepszych doznań muzycznych musicie sięgnąć po słuchawki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!