Kolejny Mini PC od ZOTACa, który chciałbym Wam przedstawić, to mocno budżetowy model BI322. Czy mimo niskiej ceny zachowuje on dobrą jakość?
BI322 zapakowany został w czarne pudełko. Wraz z nim otrzymujemy zasilacz, stojak, instrukcję i papiery, płytę Windows 10 Recovery Disk oraz płytę ze sterownikami. Instrukcja dobrze wyjaśnia czynności związane z Mini PC. Dziwi mnie tylko, że sterowniki oraz recovery disk są na dyskach a nie pendrivach – BI322 nie ma czytnika płyt więc ich używanie będzie wymagało dokupienia zewnętrznego napędu. Dołączony zasilacz jest produkcji Delta Electronics. Jest to model SDP65JH HB, który ma moc 65 W. Może on współpracować z napięciami wchodzącymi od 100 V do 240 V.
Mini PC ma wymiary 188 mm x 188 mm x 44 mm. Jest to więc bardzo mała konstrukcja, którą można umieścić tak, aby była praktycznie niewidoczna. ZBox wygląda dobrze, ale bez szaleństw. Połączenie czarnego ze srebrnym jest po prostu ok. Czarne panele działają trochę jak lustro i są bardzo podatne na odciski palców. Także zostały ona wykonane ze słabego tworzywa sztucznego – po lekkim naciśnięciu na środku one się uginają. Ale nie można oczekiwać zbyt wiele po budżetowej jednostce. Co ciekawe na górze znajduje się naklejka 4K Ultra HD, która została krzywo przyklejona i może irytować – niby szczegół ale mówi on o jakości obudowy. Z przodu BI322 znajduje się wyjście na słuchawki, wejście na mikrofon czytnik kart SD/SDHC/SDXC połączony ze złączem USB 3.0, wejście USB 3.0 Type-C, dwie diody informująca o działaniu oraz przycisk włączający komputer. Ponownie combo czytnika ze złączem USB uważam za bardzo fajny pomysł. Po prawej stronie, za zaślepką, znajduje się złącze USB 2.0. Jeśli chcecie postawić komputer na nóżce to będzie ono na górze. Szkoda jednak, że nie jest ono w wersji 3.0. po lewej stronie znajdują się śruby blokujące dostęp do wnętrza oraz miejsce na nóżkę. Na spodzie znajdują się cztery gumowe nóżki. Zbox stoi na nich dosyć stabilnie i są one dobrej jakości. Z tyłu zaś znajduje się pełna gama złączy. Do dyspozycji jest wyjście DisplayPort, Gigabit LAN,Optical S/PDIF, D-Sub, HDMI, dwa USB 3.0 oraz wejście zasilające. Brakuje mi tutaj trochę większej ilości złączy USB 3.0 oraz miejsca na antenę Wi-Fi (BI322 w ogóle nie posiada Wi-Fi co jest sporym minusem). Widać jednak, że BI322 ma być kompatybilny nawet ze starszym sprzętem stąd obecność złącza D-Sub.
Parametry techniczne
Komputer ZOTACa został wyposażony w procesor Intel Celeron N3050. Posiada on dwa rdzenie/ dwa wątki i pracuje z częstotliwością 2,16 GHz w trybie boost. Jest to bardzo słaba konstrukcja, która do domowych zastosowań powinna wystarczyć natomiast o grach zbytnio nie ma co myśleć – sprawdzę to w testach. BI322 posiada wbudowane 2 GB pamięci RAM 1600 MHz. Są one produkcji Cruciala. Szkoda, że podstawowa wersja nie ma przynajmniej 4 GB pamięci, co by się przydało nawet podczas surfowania po internecie przy wielu otwartych kartach. Ale można to zmienić bowiem jest jeszcze jedno wolne miejsce na pamięć DDR3L do 8 GB. Komputer posiada wbudowany 32 GB dysk M.2 Sata SSD. Oprócz tego jest jeszcze miejsce na dodatkowy dysk 2,5 cala. Mini PC posiada system Windows 10 Home 64 bit. Wspominam o tym teraz bowiem można kupić wersję BI322 bez systemu, pamięci oraz dysku – te rzeczy należy wtedy samemu kupić i dopasować do własnych wymagań. Zastosowana grafika model zintegrowany z procesorem, który rozpoznawany jest jako Intel HD Graphic – nie powinien on być zbyt wydajny.
Testy
Jak sami możecie zauważyć, procesor nie należy do najszybszych jednostek. Wypada on w testach bardzo słabo i do bardziej zaawansowanych rzeczy się on nie nadaje. Zastosowany dysk jest zdecydowanie szybszy od zwykłego HDD jednakże trochę odstaje od najszybszych jednostek SSD. Uważam jednak, że w BI322 nie ma sensu montować czegoś lepszego. Mini PC nie pozwoli Wam na zagranie w gry typu LOL czy CS: GO w rozdzielczości Full HD. Nawet na najmniejszych detalach ilość FPS jets poniżej akceptowalnego poziomu równego 30. Natomiast zestaw ZOTACa nie ma problemów z systemem, który chodzi dosyć płynnie. Także wykonywanie takich czynności jak surfowanie po internecie czy obsługa pakietów biurowych jest w miarę płynne. Oczywiście, jeśli angle nie zawali się 2 GB pamięci RAM dziesiątkami otwartych kart w Chromie. Odtwarzanie filmów także jest bezproblemowe. Komputer został stworzony pod proste czynności i w nich sprawdza się bardzo dobrze.
Głośność, temperatury i pobór mocy
Tym razem informacje na temat tych trzech czynników otrzymacie w formie opisowej. BI322 jest bardzo cichy zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem – zbadana przeze mnie głośność z odległości 20 cm przy tle równym 33 dBA nie przekroczyła 36 dBA co jest znakomitym wynikiem. Temperatura procesora w spoczynku wynosi 39°C a pod obciążeniem (Prime 95) 45°C co także jest niską wartością. Pobór mocy totalnie mnie zaskoczył bowiem nie przekraczał 15 W nawet pod obciążeniem – komputer pobiera tyle mocy co nic – nie ma szans, aby odczuć jego działanie przy rachunkach za prąd.
Podsumowanie
ZOTAC ZBOX BI322 w wersji z systemem, dyskiem oraz pamięcią kosztuje około 720 zł a w wersji bez tych trzech rzeczy około 440 zł. Jest to typowa konstrukcja przeznaczona pod przeglądanie internetu, pracę biurową czy oglądanie filmów. Nie będziecie w stanie na nim zagrać w gry czy wykonywać skomplikowane prace. BI322 został stworzony tylko pod proste zadanie i w nich działa on idealnie. Tak naprawdę znalazłem jego dwie znaczące wady. pierwsza to wykonanie, które jest słabe – obudowa jest ze słabej jakości tworzywa sztucznego, które dodatkowo szybko się palcuje. Druga wada to brak wbudowanego Wi-Fi, który w tego typu sprzęcie powinien być obowiązkiem. Natomiast jest to po części rekompensowane ceną. BI322 w obu wersjach jest warty swojej ceny i uważam, że jeśli potrzebujecie przenośnego PCta do podstawowych zadań to BI322 będzie działa świetnie – w tej cenie nic ciekawszego nie znajdziecie.