Reklama
aplikuj.pl

Nowy test na koronawirusa mógłby dawać błyskawiczny wynik nawet w domu

Specjaliści z całego świata podkreślają, że jak najszybsze wykrywanie i izolacja zakażonych SARS-CoV-2 jest podstawową metodą zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu pandemii. Właśnie dlatego kluczowe wydaje się opracowanie testów, które dają błyskawiczne rezultaty.

Jednym z takowych może być opracowany przez naukowców z kilku brytyjskich uniwersytetów. Przełom w pracach nad projektem ogłosili niedawno przedstawiciele Lancaster University. Zespół odpowiedzialny za stworzenie testu wykorzystał sztuczną inteligencję, przetwarzanie obrazu, wirusologię molekularną i doświadczenie technologiczne.

Zestaw testowy miałby kosztować ok. 100 funtów i umożliwiać przeprowadzenie 25 testów (w tym badanie 6 próbek jednocześnie). Godny uwagi jest fakt, iż urządzenie może być podłączone do smartfona, dzięki czemu prześle wyniki testu tuż po jego zakończeniu. Wszystko to może się odbyć w domowym zaciszu, bez konieczności wizyty w laboratorium. Szacowany czas potrzebny na wydanie werdyktu to zaledwie 30 minut.

Czytaj też: Dlaczego śmietelność koronawirusa w Niemczech jest tak niska?

Autorzy projektu dodają, że chcieliby zaimplementować również system służący do śledzenia osób, które miały kontakt z wykrytym nosicielem i powiadamiać je o możliwym zagrożeniu. Taka możliwość wydaje się jednak dość nieprawdopodobna, bowiem byłoby to wyzwanie technologiczne i nie do końca zgodne z prawem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News