WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test nowych wentylatorów Noctua z serii A oraz akcesoriów

Noctua od dłuższego czasu nie zaprezentowała nam nowych produktów. Ostatni test pojawił się 11.02.2016 i był to tylko przegląd dodatków Chromax. Jednakże nie znaczy to, że firma się nie rozwija. Ostatnio zaprezentowała ona nowe, ciekawe konstrukcje. Czy warto się nimi zainteresować?

Wentylatory 200 mm

Noctua zaprezentowała dwa wentylatory o tych rozmiarach. Są to modele NF-A20 PWM oraz NF-A20 FLX. Parametry techniczne mają one identyczne, różnią się one tylko jedną rzeczą. Model PWM posiada wtyczkę 4 pin a FLX 3 pin. W związku z tym występuje także różnica w dodatkach – PWM posiada adapter 3 na 4 pin, a FLX zamiast tego ma kabel typu Y. Oprócz tego oba śmigła posiadają instrukcję, 30 cm przedłużacz, kołki antywibracyjne NA-AV3 i AV4, cztery śrubki oraz adapter L.N.A. , który obniża obroty do 550 rpm. Ogólnie śmigła pracują z maksymalną prędkością równą 800 rpm. Przepływ powietrza wtedy wynosi 146,9 m3/h, ciśnienie 1,08 mmH2O a głośność 18,1 dBA. Z obu wentylatorów wychodzi 20 cm kabel. Jest on dosyć krótki, jednakże przedłużacz został dodany do akcesoriów. Śmigło posiada 9 łopatek, które posiadają specjalny kształt poprawiający przepływ powietrza. Także na bokach, koło miejsc montażowych, znajdują się gumowe nakładki, które tłumią ewentualne drgania. Cena wynosi około 140 zł za każdy model.

Wentylatory 120 mm

Kolejne modele należą do 120 mm konstrukcji – NF-A12x15 PWM oraz FLX. Różnica między nimi jest taka sama jak u poprzedników, czyli jeden posiada wtyczkę 4 pin (czyli także PWM) a drugi 3 pin. 120 mm wentylatorów Noctua ma sporo w ofercie, jednakże nowe wyróżniają się grubością, która wynosi zaledwie 15 mm. Także lista dodatków jest podobna, bowiem otrzymujemy 30 cm przedłużacz, adapter L.N.A. (obniżający obroty do 1400 rpm), adapter U.L.N.A. (obniżający obroty do 950 rpm), cztery śrubki oraz kołki NA-AV3. Śmigła pracują z maksymalną prędkością równą 1850 rpm. Wtedy też przepływ powietrza wynosi 94,2 m3/h, ciśnienie 1,53 mmH2O a głośność 23,9 dBA. Ze śmigieł wychodzi 20 cm kabel, który może zostać przedłużony dzięki odpowiedniemu akcesorium. Wentylatory posiadają 7 łopatek, które także posiadają odpowiednie wypustki. W przypadku tych wentylatorów, srebrny metal widoczny pośrodku rotora trochę psują wygląd. Po bokach, koło miejsc montażowych, znajdują się gumowe nakładki, które wytłumiają drgania. Cena obu wersji wynosi około 100 zł.

Wentylatory 40 mm

Ostatnie modele są najmniejsze, bowiem są to 40 mm śmigła. Do testów otrzymałem 4 wersje: NF-A4x20 PWM, FLX oraz te same śmigła tylko w wersji 5 V. Pierwsze dwa różnią się od siebie posiadaniem PWM. Wersje 5 V, jak sama nazwa mówi, pracują na napięciu 5 V a nie 12 V jak zwykłe wentylatory. Parametry oraz dodatki do każdej wersji są takie same. Czyli otrzymujemy kołki montażowe,  przedłużacz, adapter L.N.A, adapter OmniJon oraz przejściówkę an 3 pin w przypadku wersji PWM, albo kabel typu Y w przypadku wersji FLX. Dokładne rozmiary śmigieł to 40 x 40 x 20 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 5000 rpm, wtedy też przepływ powietrza jest równy 9,4 m3/h, ciśnienie 2,26 mmH2O oraz głośność równa 14,9 dBA. Jakość wykonania jest ponownie znakomita. Wentylatory posiadają 7 skrzydeł oraz zostały utrzymane w kolorystyce tradycyjnej dla firmy Noctua. Wentylatory kosztują około 60 zł.

Akcesoria

Wraz z nowymi wentylatorami Noctua zaprezentowała także zestaw akcesoriów. Są to dwa rodzaje kołków antywibracyjnych – NA-SAV4 i NA-SAV3, które kompatybilne są z nowymi śmigłami.Pierwsze z nich mają wejście tylko od strony wentylatora a drugie także od strony np. obudowy. Kolejna rzecz to przejściówka 4 pin na sata (NA-SAC5). Dzięki niej można zrezygnować ze złącza molex, które jest dosyć kłopotliwe przy podłączaniu oraz nie zawsze jest potrzebne. W szczególności widać to gdy podłączamy dyski na sata a mamy modularny zasilacz – po co podłączać kolejną wiązkę z molex jak można wykorzystać wolne złącze sata? Ostatnie akcesorium to kontroler obrotów NA-FC1. Powala on na sterowaniem napięciem z zakresu od 5 V do 12 V. Zasilany on jest także przez złącze sata, a wraz z nim otrzymujemy kabel przedłużający oraz kolejny obsługujący do 3 śmigieł. Sam kontroler jest na tyle mały (jego wymiary to 21 x 25 x 48 mm), że powinien się wszędzie zmieścić. A jak z cenami? Wynoszą one po kolei około 30 zł, 30 zł, 40 zł oraz 80 zł.

Testy

Zgodnie z przewidywaniem, wentylator 200 mm jest najwydajniejszą konstrukcją. Oferuje on największy przepływ powietrza, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w obudowie. Natomiast dobrą wydajność prezentują także śmigła 120 mm, nie mam im nic do zarzucenia. Wentyl;atory w większości są ciche. Jedynie wersja 120 mm na maksymalnych obrotach jest mocno słyszalna. Na szczęście można zastosować dołączone adaptery i zyskać odpowiedni poziom hałasu.

Podsumowanie

Wszystkie wentylatory oraz akcesoria są godne polecenia. Noctua ponownie pokazuje, że umie zrobić świetne konstrukcje. Śmigła są wydajne i prezentują się dobrze pod względem kultury pracy. Także jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Podobnie jest z akcesoriami – świetne wykonanie i odpowiednie działanie. W zakupie sprzętu przeszkadzać może jedynie cena, która jest spora. Jednakże znakomite produkty nie mogą być tanie bo było by zbyt pięknie.