WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test obudowy Fractal Design Define S

Fractal Design debiutuje na łamach WhatNext. Pierwszy test będzie dotyczył obudowy Define S – czy jest to udany produkt?

Obudowa została zapakowana w zwykły karton. W środku znajduje się ulotka reklamująca produkty, instrukcja, kartka informująca o możliwości wymiany części bez konieczności odsyłania całej obudowy na serwis, zestaw śrubek, opaski zaciskowe. Instrukcja, mimo braku języka polskiego, jest fenomenalna- wyjaśnia dosłownie wszystko a nawet więcej. Zdjęcia są ogromne, nie ma żadnych trudności w zrozumieniu co z czym się je. Cieszą także dodane opaski, które ułatwią utrzymanie porządku w skrzynce. Fractal Design udziela 2 lata gwarancji na swój produkt.

Define S ma wymiary 233 mm x 465 mm x 533 mm i ważny 9,1 kg. Można w niej zmieścić płyty główne o formatach ATX, Micro ATX, Mini ITX. Na testy otrzymałem wersję zwykłą, ale za dopłatą można także nabyć model z oknem.

Obudowa z wyglądu, zresztą jak większość produktów Fractal Design, prezentuje się bardzo dobrze. Jedynie góra troszkę mi nie pasuje ale o tym w dalszej części tekstu. To co na pierwszy rzut oka może dziwić, to fakt, że nie ma miejsca na zewnętrzne urządzenia – a szkoda. Wielu z nas korzysta jeszcze z płyt, kolejna część z paneli sterowania a jeszcze inni z czytników kart. Moim zdaniem brak takiej zatoki będzie dla wielu z Was dyskwalifikowała Define S. Cały przedni panel został wykonany z tworzywa sztucznego. Po bokach znajdują się kratki wentylujące. Po jego zdjęciu można zauważyć ogromny filtr przeciwkurzowy. Jego montaż jest pomysłowy, bowiem odbywa się na dwa magnezy. Z przodu można zmieścić do 3 wentylatorów 120 mm lub 140 mm. Jeden został fabrycznie zamontowany – jest to 140 mm model Fractal Design Dynamic GP14 fan, który kręci się z maksymalną prędkością równą 1000 RPM. Generalnie podczas pracy jest bardzo cichy i nie powinien nikomu przeszkadzać.

Góra jest częścią obudowy, która najmniej mi się podoba. Trzy zaślepki wyglądają po prostu słabo. Służą do wytłumienia obudowy w momencie braku wentylatorów na górze. Gdy zostaną zamontowane, zaślepki można banalnie zdjąć i wtedy ukaże się nam kratka wentylacyjna. Szkoda, że nie ma tam także filtrów przeciwkurzowych. Na górze można zmieścić do trzech wentylatorów 120 mm lub 140 mm. Także tam, najbliżej przodu, znajduje się panel wejścia-wyjścia. Do dyspozycji są dwa złącza USB 3.0, wejście na mikrofon i wyjście na słuchawki. Znajduje się tam także przycisk włączania oraz restartowania komputera.

Oba boki zostały wykonane z dość grubej blachy. Oba są mocowane za pomocą szybkośrubek, zaś od środka zostały wyłożone materiałem wygłuszającym. Spasowanie jest znakomite. Na lewym boku można dodatkowo zamontować jeden 120 mm lub 140 mm wentylator. Niestety, w tym przypadku nie ma firmowo zamontowanego filtra przeciwkurzowego.

Define S stoi na czterech nóżkach, które od spodu zostały wyłożone antypoślizgowym materiałem. Na spodzie znajduje się także duży filtr przeciwkurzowy. Można go bardzo łatwo wyciągnąć i przeczyścić. Na spodzie można też zamontować jeden dodatkowy 120-mm lub 140-mm wentylator.

Tył nie odbiega od standardów. Znajduje się tam 140 mm wentylator, ten sam model co na przodzie oraz, z ciekawszych rzeczy, siedem montowanych na szybkośrubki zaślepek. Ogromnym plusem jest kolor tych dwóch elementów (biały). Świetnie kontrastuje on z czarną resztą obudowy co tworzy znakomity efekt wizualny.

Po otwarciu bocznych drzwiczek jedna rzecz rzuca się w oczy – gdzie są koszyki na dyski? Otóż ich nie ma. Dyski można zamontować na specjalnych miejscach znajdujących się po drugiej stronie tacki na płytę główną. Można tam zmieścić dwa dyski 2,5 cala bądź trzy dyski 2,5/3,5 cala.

Wróćmy jednak do drugiej strony obudowy. Zasilacz stawia się na czterech gumowych nóżkach, także od strony tylnej blachy znajduje się tłumiący drgania materiał. Szkoda, że to miejsce nie jest oddzielone od reszty specjalną piwnicą. Zasilacz może mieć maksymalną długość 180/170 mm przy zainstalowanym spodnim wentylatorze 120/140 mm, lub 300 mm bez dolnego śmigła. Idąc dalej w prawo – znajdują się tam otwory, dzięki którym banalnie można zamontować pompkę chłodzenia cieczą. Dorzucając do tego, umieszczone nieco wyżej, specjalne otwory na rezerwuar wychodzi, że obudowa jest mega przyjazna wszelkiemu LC.

Na środku tacki znajduje się otwór umożliwiający montaż chłodzenia z backplate bez konieczności demontażu płyty głównej. System zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry. Producent zastosował cztery ogumowane otwory umożliwiające przerzucenie kabli na drugą stronę. Jest tam około 20 mm przestrzeni w najwęższym miejscu do aż 40 mm w najszerszym, więc spokojnie wszelkie kable można tam ładnie rozłożyć. Dodatkowo pomagają w tym dołączone opaski zaciskowe oraz opaski na rzepy. W Define S można zmieścić karty graficzne o długości do 425 mm bądź 450 mm po usunięciu przedniego śmigła. Chłodzenie procesora może mieć wielkość maksymalnie 180 mm.

Jak już wspomniałem, obudowa jest mega przyjazna chłodzeniu cieczą. Oprócz wymienionych miejsc na pompkę oraz rezerwuar, w Define S można zmieścić też różnego rodzaju chłodnice. Na przodzie można zainstalować chłodnicę 360 mm, 280 mm, 240 mm, 140 mm lub 120 mm, na górze 420 mm, 360 mm, 280 mm, 240 mm, 140 mm lub 120 mm (z zastrzeżeniem że grubość wraz z wentylatorem może wynosić maksymalnie 55 mm), na dole 120 mm chłodnicę (wtedy maksymalna długość zasilacza może wynosić 165 mm) lub na górze chłodnicę 120 mm lub 140 mm. Jak sami widzicie pod tym względem obudowa jest fenomenalna.

Podsumowanie

Fractal Design Define S kosztuje około 350 zł. Charakteryzuje się ogromną ilością miejsca w środku, świetnymi możliwościami montażu części od chłodzenia cieczą, mnóstwo miejsc na dodatkowe wentylatory, dobrym systemem zarządzania okablowaniem, generalnym wyciszeniem, niezłym wyglądem (choć wszystkie obudowy od Fractala wyglądają podobnie, co może znudzić) oraz dobrą jakością wykonania. Na minus należy zaliczyć brak choćby jednej zewnętrznej zatoki 5,25 cala oraz brak ofiltrowania wszystkich miejsc na śmigła. W tej cenie jest to jedna z ciekawszych propozycji, które zdecydowanie należy wziąć pod uwagę przy zakupie.