Reklama
aplikuj.pl

Test pamięci RAM – Single Channel vs Dual Channel w grach

dual channes, single channes, test pamięci RAM, pamięci RAM

Całkiem sporo osób ma na swojej płycie jedynie dwa złącza pod pamięci RAM. Często właściciele takich konstrukcji decydują się na zakup tylko jednej kości, druga dokupywana jest później. Jaki ma to wpływ na wydajność w grach?

Nie zawsze jednak dwie kości pamięci RAM oznaczają działanie w trybie Dual Channel. Przy płytach z czterema miejscami na pamięci można podłączyć pamięci tak, aby te działały w trybie Single Channel. Wystarczy tylko wpiąć je w nieodpowiednie banki. Dla trybu Dual Channel najczęściej są to banki 1 i 3 i/lub 2 i 4. Wierzcie mi, że często osoby samodzielnie składające komputery, w szczególności po raz pierwszy, potrafią źle podłączyć pamięci.

Inną kwestią jest to, co napisałem na wstępie. Wiele osób ma do dyspozycji tylko dwa banki pamięci i zastanawia się, czy kupić np. 2x 8GB czy 1x 16 GB i mieć możliwość rozbudowania komputera w przyszłości o kolejną kość. W takim przypadku trzeba mieć na uwadze, że jedna kość pamięci będzie działała w trybie Single Channel, co może przełożyć się na wyniki w grach.

Jak sprawdzić w jakim trybie działają Wasze pamięci? Wystarczy pobrać program CPU-Z i wejść w zakładkę Memory.

Obok Channel jasno jest napisane, w jakim trybie pracują Wasze pamięci. Jeśli więc macie dwie kości RAM i cztery miejsca na płycie, a w rubryce widnieje Single, to najpewniej macie je źle włożone.

W dzisiejszym teście sprawdzę, czy i jak mocno oba tryby wpływają na wydajność w grach. Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu sterownika Nvidia 442.50 oraz 11 różnych tytułów. Oprócz samej konfiguracji pamięci w platformie nie zachodziły żadne zmiany.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-8700K @ 4,9 GHz
Chłodzenie
Fractal Design Celsius S24
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-E Gaming
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Single Channel vs Dual Channel w grach

Tryb Dual Channel gwarantuje średnio o 11,1% więcej fps niż Single Channel. Ale są to mocno uśrednione wyniki – w zależności od gry potrafią być one skrajnie różne.

W przypadki takich tytułów jak Far Cry New Dawn, Assassin’s Creed Odyssey, Battlefield V czy Shadow of the Tomb Raider DX12 różnica jest naprawdę ogromna. Potrafi ona sięgać nawet 30%, co jest już mocno odczuwalne i tutaj posiadanie pamięci w konfiguracji Dual Channel w zasadzie jest obowiązkowe. W szczególności zrobi to różnicę przy bardzo mocnym sprzęcie i monitorze 144 Hz lub nawet szybszym. Wtedy ta różnica w fps może wpływać na jakość wyświetlanej rozgrywki i ułatwi Wam uzyskanie 144 fps w danym tytule.

Po drugiej stronie są takie tytuły jak Zombie Army 4, Call of Duty: Modern Warfare czy Red Dead Redemption 2, gdzie różnice są naprawdę znikome. W tych tytułach w zasadzie możemy mówić o braku większego zysku z pamięci działających w trybie Dual Channel i nie ma co się przejmować jej konfiguracją. Takich tytułów jest jednak mniej niż w drugą stronę.

W pozostałych tytułach różnice są widoczne, ale są one rzędu 5-10%. Jest to oczywiście wartość warta uwagi i nawet dopłacenia, bowiem czasami może ona decydować o średnich 60 fps lub braku tej idealnej liczby klatek na sekundę. Dla graczy konfiguracja Dual Channel powinna być więc obowiązkowa przy zakupie nowego komputera.

Podsumowanie

Tryb Dual Channel potrafi dać kopa w grach. Jest sporo tytułów, w których różnica w stosunku do Single Channel przekracza 20% – jest to już wartość przekonująca do dopłacenia pieniędzy. Są też jednak gry, gdzie zmiana nie robi praktycznie różnicy. W większości gier jest jednak widoczny wzrost fps w stosunku do trybu Single Channel. Średnio wynosi on 11,1%, co jest wartością wartą uwagi. Generalnie tryb Dual Channel zawsze będzie wydajniejszy od Single Channel i jeśli gracie w różne gry to warto celować w taką konfigurację – w niektórych tytułach różnica będzie ogromna.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto dopłacić do dwóch kości zamiast jednej to odpowiem Wam prosto – zdecydowanie tak. Patrząc na sklepy, w dniu pisania testu różnica wynosi około 10 zł, więc jest naprawdę znikoma, a w wielu grach zysk na fps będzie spory. Oczywiście jest inna kwestia w przypadku, gdy macie tylko dwa sloty. Wtedy poważnie musicie się zastanowić nad konfiguracją. Warto od razu kupić większą ilość pamięci, która będzie pracowała w trybie Dual Channel. Pamiętajcie też, że cały czas 16 GB całkowicie wystarcza do gier komputerowych i zakup konfiguracji 2x 8 GB najpewniej starczy Wam na lata.

Jak zawsze, jeśli macie jakieś pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzach – postaram Wam się na nie odpowiedzieć.