WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej ASRock Z490 Taichi

ASRock Z490 Taichi to płyta, która kilkoma cechami wyróżnia się na tle konkurencji. Jeśli jesteście ciekawi jakie są to rzeczy, to zapraszam do lektury testu.

Akcesoria ASRock Z490 Taichi

Płytę otrzymujemy wraz ze sporą ilością dodatków. Jest instrukcja, płyta ze sterownikami, cztery kable SATA, mostek SLI, antena WiFi, śrubki czy śrubokręt. Ten ostatni jest potrzebny do demontażu radiatorów na dyski M.2 – mają one nietypowe śrubki. ASRock też jako chyba pierwszy producent w testach dodał mostek SLI, co jest sporym plusem.

Płyta wygląda bardzo charakterystycznie. Ma ona podświetlenie RGB zarówno na radiatorze VRM, radiatorze chipsetu oraz pod prawym bokiem. Moim zdaniem wygląda ona świetnie i zdecydowanie będzie znakomicie prezentowała się w obudowie z oknem. ASRock Z490 Taichi ma format ATX, więc zmieści się w każdej standardowej obudowie.

Sekcja zasilania jest 15 fazowa z dławikami 60A. Na wyróżnienie zasługuje jej chłodzenie. Radiatory mają ciepłowód, a z tyłu górnego są dwa wentylatory, które według producenta obniżają temperatury nawet o 15°C. Niestety ma to pewną wadę – górny radiator jest dosyć wysoki, przez co może być problem z chłodzeniami powietrzem. Noctua NH-U14S weszła na styk i minimalnie szersze chłodzenie nie zmieści się w klasycznej orientacji. Procesor zasilany jest z dwóch złączy 8 pin – warto zadbać o odpowiedni zasilacz.

Złącza ASRock Z490 Taichi

Płyta ma klasycznie cztery sloty na pamięci RAM. Ich maksymalna prędkość to 4666 MHz a pojemność 128 GB. Płyta oczywiście obsługuje profile XMP, więc z ustawieniem pamięci nie będzie problemów.

ASRock Z490 Taichi ma trzy złącza PCI-E 3.0 x16 – każde z nich jest wzmacniane. Płyta oferuje obsługę wielu kart graficznych, w tym AMD CrossFireX czy Nvidia SLI. Są także obecne dwa sloty PCI-E 3.0 x1.

Na płycie znajdują się trzy sloty M.2 – 2280, 2260/228 oraz 2230/2242/2260/2280/22110. Każdy z nich obsługuje PCI-E Gen3 x4, ale pierwszy od góry jest nieaktywny. Jest naklejka informująca, że został on zarezerwowany dla przyszłych generacji procesorów – coś jak w przypadku płyty Aorus. Każdy ze slotów ma radiatory, co jest sporym plusem. ASRock Z490 Taichi oferuje też sześć złączy SATA, które wspierają RAID 0, 1, 5 i 10.

Karta sieciowa obsługująca złącze ethernet to Dragon RTL8125BG. Zapewnia ona prędkość 2.5 GbE. Druga karta sieciowa obsługująca drugie złącze ethernet to Intel I219V. Tym razem oferuje ona prędkość 1000 GbE. Jest też karta WiFi Intel 802.11ax WiFi 6. Pracuje ona w częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz – powinna ona także zapewniać wysokie prędkości i niski ping. Wspiera ona także Bluetooth 5.0. Karta audio to Realtek ALC1220, więc tradycyjna dla płyt z wyższej półki. Dla złączy od przedniego panelu dostępny jest DAC ESS SABRE9218, co jest również sporym plusem.

Na ASRock Z490 Taichi znajduję kilka ciekawych złączy czy dodatków. Jest przycisk do czyszczenia CMOS, włączania komputera i jego restartowania. Nie zabrakło też wyświetlacza komunikatów POST. ASRock Z490 Taichi oferuje także dwa złącza RGB i dwa ARGB, sporo złączy 4 pin na wentylatory, złącze Thunderbolt, dwa złącza USB 2.0, dwa USB 3.2 Gen1 oraz jedno USB-C. Na płycie znajduje się więc wszystko co jest niezbędne do podłączenia komputera.

Złącza I/O ASRock Z490 Taichi

asrock z490 taichi, test asrock z490 taichi, recenzja asrock z490 taichi, review asrock z490 taichi, opinia asrock z490 taichi

Tylny panel również jest bogaty w różne złącza. Zacznę jednak od przycisku do szybkiego i łatwego flashowania BIOS bez procesora. Poniżej są dwa wyjścia na antenę WiFI oraz złącze HDMI czy DisplayPort (wreszcie płyta z tym złączem!). ASRock Z490 Taichi ma złącze PS/2, które moim zdaniem jest zbędne. Są też dwa złącza USB 3.2 Gen2, jedno USB 3.2 Gen2 Type-C, pięć USB 3.2 Gen 1, dwa RJ-45, S/PDIF oraz 5 audio. Co ciekawe złącza audio nie są jak zwykle na samym dole, ale pośrodku. Moim zdaniem ilość złączy jest bardzo dobra i nie mam się czego tutaj przyczepić.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa