Płyty główne X570 mają jedną wadę – wentylator na chipsecie. Aorus ma w swojej ofercie płytę, która jest w pełni pasywnie chłodzona. Mowa tutaj o modelu X570 Aorus Xtreme, którego test właśnie chcę Wam przedstawić.

X570 Aorus Xtreme – ogromne ambicje w ogromnym opakowaniu

Płytę otrzymałem w ogromnym opakowaniu. Nie ma jednak co się dziwić – jest to flagowy produkt Aorusa. Dodatków jest cała masa – od kabli USB, czujników temperatury po anteny WiFi czy RGB Commander. Ten ostatni pozwala na sterowanie podścieleniem wszystkich urządzeń RGB w obudowie. Jest to taki hub na wszelkie RGB.

X570 Aorus Xtreme wygląda świetnie. Jest ona cała obudowana i ma nawet backplate z tyłu. Wiele złączy jest poukrywanych za zaślepkami albo umieszczonych pod kątem z boku. Ułatwi to ładne ułożenie kabli w obudowie. Płyta ma także podświetlenie RGB kilku elementów, którymi można sterować za pomocą oprogramowania. Dokładne wymiary płyty to 305 mm x 270 mm, a jej forma to E-ATX. Sekcja zasilania jest aż 16-fazowa. Zapewni to bezproblemową obsługę nawet mocno podkręconego Ryzena 9 3900X. Procesor zasilany jest z dwóch złączy 8 pin – warto o tym pamiętać kupując zasilacz.

X570 Aorus Xtreme – wybitne wyposażenie

Po prawej stronie znajdują się cztery złącza na pamięci RAM. Płyta obsługuje pamięci do 4400 MHz oraz profile XMP. Łączna pojemność pamięci RAM to maksymalnie 128 GB, czyli jedna kość może mieć 32 GB. X570 Aorus Xtreme oferuje także jedno złącze PCI-E X16 4.0 x16 oraz jedno PCI-E 4.0 x8 zintegrowane z procesorem. Jest jeszcze jedno PCI-E 4.0 x16 zintegrowane z chipsetem. Możecie więc spokojnie połączyć kilka grafik w SLI czy CrossFire. Warto też zwrócić uwagę na wzmocnienia każdego ze złączy – żadna grafika nie wyłamie Wam czy nie wykrzywi PCI-E.

Przejdźmy teraz do miejsca na dyski. Płyta oferuje jedno złącze M.2 PCI-E 4.0 x4 zintegrowane z procesorem, oraz dwa M.2 PCI-E x4 zintegrowane z chipsetem. Jest także obecnych 6 zwykłych złączy SATA, a całość wspiera RAID 0, 1 i 10. Ilość miejsca na dyski jest więc całkowicie wystarczająca.

Na pokładzie X570 Aorus Xtreme znajdują się dwie karty sieciowe. Jedna to Aquantia GbE LAN 10 Gbit a druga to Intel GbE LAN 1000 Mbit. W szczególności ta pierwsza zapewnia 10 Gbit Internet, czyli najszybszy, jaki można znaleźć na rynku. Płyta oferuje też kartę WiFi 802.11a/b/g/n/ac/ax dual-band wspierającą sieć 2,4 GHz i 5 GHz. Oferuje ona także obsługę Bluetooth 5.0. Ponownie widać wsparcie dla najnowszego WiFI 802.11ax.

X570 Aorus Xtreme – potęga dźwięku i mnogość złączy

Układ audio to Realtek ALC1220-VB. Obecny jest także czip DAC ESS SABRE9218, a całość obsługuje konfiguracje głośników do 7.1. producent wspomina też o kondensatorach japońskiej firmy Nichicon czy złączach 3,5 mm pokrytych złotem. Ma to zapewnić najlepsze wrażenia dźwiękowe wśród zintegrowanych kart audio.

X570 Aorus Xtreme ma mnóstwo złączy na płycie głównej. Całość znajdziecie pod tym linkiem – jest ich za dużo, aby tutaj wymieniać. Musicie jednak wiedzieć, że do płyty podłączycie praktycznie co chcecie – nie ma żadnych ograniczeń.

Tylne złącza są również interesujące. Do dyspozycji są 1x USB-C 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 Gen2/Gen1, 3x USB 3.2 Gen 2, 2x USB 3.2 gen 1, 4x USB 2.0/1.1, 2x RJ45, wyjście S/PDIF oraz 5x 3,5 mm audio. Liczba złączy jest więc ogromna i cieszy mnogość USB 3.2 Gen2. Praktycznie każde urządzenie będzie działało ze swoją maksymalną prędkością. Warto też wspomnieć o dwóch przyciskach na samej górze. Pierwszy służy do czyszczenia CMOS, a drugi to Q-Flash Plus, czyli pozwala na aktualizację BIOS-u bez włożonego procesora.

Perfekcja po najdrobniejsze detale

X570 Aorus Xtreme ma także wiele innych technologii zapewniających najwyższą jakość. Płyta oferuje podwójny BIOS, USB TurboCharge czy podwójną ilość miedzi w PCB. Warto też wspomnieć o wyświetlaczu kodów POST czy przyciskach power i reset. Wszystko to jasno wskazuje, że jest to konstrukcja dla użytkowników, którzy wymagają maksimum jakości i najnowszych technologii upakowanych na płycie głównej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!