Reklama
aplikuj.pl

Test procesora Intel Core i7-9700K

i7 9700K

Wreszcie nadeszła premiera nowych procesorów od Intela. Trochę na nią czekaliśmy i przez to liczymy na duże zmiany w stosunku do 8. generacji. W nasze ręce udało się otrzymać model 9700K. Jak wypadnie on w różnych zastosowaniach?

Nowe procesory Intela należą do rodziny Coffee Lake Refresh. Model 9700K pracuje z taktowaniem bazowym 3,6 GHz, które maksymalnie może osiągnąć 4,9 GHz. Procesor posiada 8 rdzeni i 8 wątków – zrezygnowano w tym modelu z obsługi wielowątkowości. Pamięć L3 ma pojemność 12 MB. Wbudowana grafika to model UHD 630 a TDP wynosi 95 W. 9700 K ma spokojnie podkręcać się do 5 GHz, a pierwsze przecieki mówią nawet o osiąganiu znacznie większych wartości. Sprawdzenie tego znajdziecie w dalszej części tekstu. Kolejną nowością jest lutowane IHS, które ma bardzo pozytywnie wpłynąć na temperatury oraz wspomniane wcześniej możliwości OC. 9700K obsługuje do 40 linii PCI-E oraz posiada kontroler pamięci DDR 2666.

W zasadzie to tyle z najważniejszych informacji dotyczących tej konstrukcji. Sprawdźmy teraz, jak wypada ona na tle 8700K.

Platforma testowa

Testy – programy

9700K wypada znacznie lepiej praktycznie w każdym teście. Jedynie w Corona Benchmark wynik jest minimalnie gorszy. Procesor znacznie szybciej sprawuje się przy obliczeniach, renderowaniu czy kodowaniu filmów. W zastosowaniach czysto profesjonalnych będzie on więc lepszym wyborem.

Testy – Gry

W przypadku gier jest różnie. W niektórych tytułach zauważalna jest spora różnica w wydajności, a w niektórych jest już raczej znikoma. Nie zmienia to jednak faktu, że 9700K jest wydajniejszy od 8700K i w coraz to nowszych grach różnice będą coraz bardziej widoczne

Temperatura i pobór mocy

W testach temperatury i poboru mocy wentylator na chłodzeniu Noctua NH-U14S został ustawiony na maksymalną prędkość. Jak możecie zobaczyć, procesor pod obciążeniem OCCT Linpack jest minimalnie cieplejszy od 8700K oraz pobiera znacznie więcej mocy. Różnica w temperaturze może wynikać z mocniejszego fabrycznego podkręcenia, musicie zobaczyć jednak, jak działa lutowane IHS – wyniki dostępne są w rozdziale podkręcanie.

Podkręcanie

5,0 GHz udało się nam osiągnąć na napięciu 1,35 V. Przy napięciu 1,4 V maksymalne stabilne taktowanie to 5,1 GHz. Przy napięciu niższym niż 1,35 V nie udało się dojść do 5,0 GHz, a przy 1,4 V więcej niż 5,1 GHz nie było osiągalne. Pamiętajcie, że osiągi zależą od konkretnej sztuki procesora i każdy może osiągnąć coś innego. W testach warto zwrócić uwagę na temperatury. 9700K mimo 1,4 V i 5,1 GHz zachowuje temperatury wszystkich rdzeniów w okolicach 70°. Pozwala to na jeszcze większe pobawienie się procesorem bez obawy o jego temperatury. Pozostałe wyniki ukazują zysk z każdego podkręcenia – możecie zobaczyć, czy warto się w to bawić.

Podsumowanie

Intel Core i7-9700K powinien kosztować około 375 dolarów, czyli ~1500 zł. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy w polskich sklepach ceny te zostaną utrzymane. Procesor wypada znacznie lepiej w programach czy benchmarkach. Na pewno warto w niego zainwestować czy renderowaniu scen, czy kodowaniu filmów. Także w samych obliczeniach prezentuje się on wydajniej od 8700K. W przypadku gier różnice także występują. W niektórych tytułach są one naprawdę spore, a w innych znacznie mniejsze. Natomiast procesor na pewno będzie lepszym wyborem od 8700K.

9700K cechuje się też podobnymi temperaturami do 8700K bez podkręcania. Natomiast sytuacja zmienia się pod OC. Temperatury nawet przy 1,4 V i 5,1 GHz wynoszą około 70°C, podczas gdy przy 5 GHz i 1,35 V 8700K potrafił mi osiągać ok. 90°. Widać ogromną różnicę względem 8. generacji i lutowany IHS robi robotę. Natomiast samo OC jest dobre, ale nie powalające. Początkowe doniesienia mówiły o 5,3 GHz, natomiast na napięciu 1,4 V udało mi się osiągnąć stabilne 5,1 GHz. Powyżej procesor był już niestabilny. W ogólnym rozrachunku wszystko zależy od ceny – jeśli będzie na poziomie 8700K, to zdecydowanie lepiej jest wziąć 9700K, jeśli będzie większa, to już zależy od różnicy. Przy aktualnych cenach 8700K spodziewamy się raczej niższych albo podobnych cen 9700K, więc wybór macie prosty.