Asus niedawno zaprezentował bardzo wydajny router dla graczy – ROG Rapture GT-AX11000. Sprawdźmy, co potrafi ta dosyć droga konstrukcja.
Wygląd
Router zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy anteny, ładowarkę, kabel Ethernet oraz instrukcję… i inne papiery. Dodatki więc nie zaskakują kompletnie niczym, podczas gdy sama gwarancja wynosi tradycyjne 24 miesiące.
Asus ROG Rapture GT-AX11000 wygląda znakomicie. Charakteryzuje go nowoczesny design, który wpasuje się w mieszkania graczy. 8 anten wokół routera też robi wrażenie. Warto tutaj wspomnieć o wykonaniu, które też jest znakomite. Urządzenie stoi na czterech dużych, gumowych nóżkach i nie ślizga się po żadnej powierzchni. Jego dokładne wymiary (bez anten) to 240 x 240 x 60 mm, a waży on 1717,6 g. Jest to więc dosyć duże i ciężkie urządzenie.
Z przodu znajdują się diody informujące o pracy Asus ROG Rapture GT-AX11000. Po lewej stronie obecne są przyciski do włączania WiFi, WPS czy trybu boost. Z tyłu producent umieścił złącze zasilające, dwa złącza USB 3.1 Gen1, jeden prot 2.5G, jeden WAN oraz cztery LAN. Mamy więc możliwość prostej obsługi oraz podłączania urządzeń do routera.
Specyfikacja
Asus ROG Rapture GT-AX11000 obsługuje sieci od 802.11a do 802.11ax przy częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. ten ostatni to najnowszy standard WiFi, który daje jeszcze większe możliwości. Transfery mogą wynosić do 1148 Mbps przy 2,4 GHz oraz do 4804 Mbps przy 5 GHz. Warto tutaj wspomnieć, że router oferuje jedną sieć 2,4 GHz oraz dwie 5 GHz – sami widzicie, jakie są możliwości podłączenia urządzeń.
W środku znajduje się czterordzeniowy procesor 1,8 GHz, 256 MB pamięci flash oraz 1 GB pamięci RAM. Producent zadbał też o obecność wielu różnych technologii. Wiele z nich skupia się na grach – są to między innymi GameFirst V (nadawanie priorytetu urządzeniom ROG), Game Boost (priorytet dla pakietów z gier) czy GPN (najkrótsza droga do serwera gry). Asus ROG Rapture GT-AX11000 posiada też takie opcje jak Open NAT, DFS (dynamiczny wybór częstotliwości), VPN Fusion (połączenie VPN oraz normalne w tym samym czasie), Adaptive QoS czy pakiet zabezpieczeń AiProtection Pro. Funkcji jest całe mnóstwo i tylko o nich samych można zrobić osobny artykuł.
Oprogramowanie, testy i podsumowanie
Przy pierwszym uruchomieniu łatwo przechodzimy przez konfigurację. Możemy wtedy włączyć wybrane funkcje, nazwać sieci czy wpisać hasło. Potem poprzez stronę router.asus.com mamy dostęp do sprzętu. Opcji jest naprawdę mnóstwo. Umożliwiają one ustawienie praktycznie wszystkiego co byśmy chcieli – od ustawiania wszelkich wcześniej wspomnianych opcji po różne statystyki. Router powinien więc po dłuższej konfiguracji idealnie dopasować się do Waszych wymagań.
Testy
Aktualnie mieszkam w bloku, na 4 piętrze. Router stoi przy drzwiach wejściowych, a pokój z komputerem oddalony jest o ok. 10 m. Przy standardowym routerze od Orange przy sieci 2,4 GHz nie ma możliwości osiągnięcia maksimum łącza (100 Mb/s pobieranie) w pokoju – zazwyczaj jest ok. 30 Mb/s. Dopiero przy 5GHz osiągnięte jest maksimum. Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu Samsunga Galaxy S7.
2,4 GHz
5 GHz
Sieć 2,4 GHz obejmuje znacznie większą część bloku, ale wyniki wraz z odległością spadają. Sieć 5GHz obejmuje mniejszą część, ale prędkości są naprawdę świetne. Oznacza to, że przy dobrym umiejscowieniu routera zasięgiem i dobrymi prędkościami obejmiecie nawet duży dom – niepotrzebna Wam będzie sieć mesh czy reapetery. Sprawdziłem też jak router sprawuje się w League of Legends. Ping za każdym razem był bardzo niski, nie było ścięć, przerwań czy jakichkolwiek problemów. Ping był znacznie niższy niż w przypadku innych routerów, więc zastosowane technologie dają radę.
Podsumowanie
Asus ROG Rapture GT-AX11000 kosztuje około 2000 zł. Cena jest ogromna, ale same możliwości sprzętu także są potężne. Router obsługuje najnowszy standard 802.11ax, dzięki któremu przy szybkiej sieci, kompatybilnym sprzęcie czy dobrych NASach zyskacie ogromne prędkości. Także przy słabszych sieciach router sprawuje się świetnie. Zapewnia on znakomite pokrycie sygnałem oraz maksymalne prędkości. Także różne zastosowane technologie sprawiają, że na samej konfiguracji można spędzić dziesiątki godzin. Mając ten sprzęt będziecie mieli pewność, że wyciągacie maksimum możliwości z Waszego łącza, a ping w grach będzie jak najniższy. Jest to sprzęt dla zapalonych graczy, dla których każda milisekunda jest ważna albo dla osób oczekujących świetnego pokrycia zasięgiem swojego otoczenia czy też ogromnych transferów.