Reklama
aplikuj.pl

Test serwera NAS Asustor Nimbustor 2 AS5202T

Do testów otrzymałem właśnie kolejny serwer NAS od Asustora. Tym razem jest to model Nimbustor 2 AS5202T. Czy okaże się on godny polecenia?

Serwer otrzymujemy raz z dwoma kablami Ethernet, śrubkami i zasilaczem. Dodatki są wiec standardowe i nie ma nic zaskakującego. Gwarancja wynosi 3 lata.

Asustor Nimbustor 2 wygląda bardzo dobrze. Firma dba o wygląd swoich serwerów i nie trzeba chować ich w szafach – mogą się one podobać. Z przodu macie włącznik, diody informujące o pracy urządzenia, One Touch Backup Button oraz wejście USB 3.2 Gen 1. Cieszy specjalny przycisk, dzięki któremu szybko i „bezboleśnie” wykonacie backup danych. Pod specjalną zasłoną mocowaną na magnes znajdują się dwa miejsca na dyski. Można zamontować tam dyski 3,5 i 2,5 cala HDD lub SSD. W testach skorzystałem z dwóch dysków SSD Kingston DC 500M 480 GB skonfigurowanych w RAID 0.

Dokładne wymiary serwera to 170 x 114 x 230 mm a waży on 1,6 kg. Asustor Nimbustor 2 stoi na czterech gumowych nóżkach, dzięki czemu nie ślizga się on po żadnych powierzchniach. Z tyłu znajduje się 70 mm wentylator – jego maksymalna głośność to 32 dBA, więc powinien być on cichy. Są tam także dwa złącza USB 3.2 Gen 1, dwa 2.5 Gigabit Ethernet oraz jedno HDMI 2.0a. Nie zabrakło też przycisku reset czy wejścia na kabel zasilający.

Asustor Nimbustor 2 ma procesor Intel Celeron J405 2,0 GHz. Ilość pamięci RAM to 2 GB (jedna kość), choć można jej zamontować maksymalnie do 8 GB w dwóch kościach. Pamięć flash to 4 GB eMMC. Zastosowany system operacyjny to ADM 3.4, natomiast serwer wspiera też:

  • Windows XP, Vista, 7, 8, 10, Server 2003, Server 2008, Server 2012,
  • Mac OS X 10.6,
  • UNIX, Linux i BSD.

Obsługiwane protokoły sieciowe to CIFS / SMB, SMB 2.0 / 3.0, AFP, NFS, FTP (Unicode Supported), TFTP, WebDAV, Rsync, SSH, SFTP, iSCSI/IP-SAN, HTTP, HTTPS, Proxy, SNMP, Syslog. Testowany sprzęt poradzi sobie także z połączeniem dysków w JBOD, RAID 0, RAID 1. Warto też wspomnieć o szyfrowaniu – producent chwali się obsługą AES-NI.

Asustor Nimbustor 2 przeznaczony jest między innymi dla graczy, dlatego też producent chwali się backupem z YouTube czy Twitcha oraz dekodowanie filmów 4K. Pozwala to nawet na bezpośrednie streamowanie z wykorzystaniem NASa – bardzo ciekawa opcja.

Serwer NAS otrzymałem z dyskami dwoma Kingston Data Center 500M 480 GB. Są to dyski SSD o prędkości odczytu równej 555 MB/s i zapisu 520 MB/s. Dyski wykorzystują pamięci 3D TLC NAND i są one przeznaczone specjalnie dla serwerów. Implementują one wymagania QoS dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdym serwerze NAS i nie tylko. Kingston Data Center 500M 480 GB mają też mnóstwo innych technologii, które docenią osoby szukające dysków SSD do takich zastosowań.

Oprogramowanie i testy

Zastosowany system to ADM 3.4. Jest on bardzo podobny do poprzednich, więc skupię się głównie na różnicach i zmianach.

System ma domyślnie zmienioną tapetę. Wygląda to znacznie atrakcyjniej i pasuje do samego serwera. Aplikacja mobilna jest taka sama jak była wcześniej.

Jedną z największych zmian jest system zapisu plików Btrfs. Dzięki niemu Asustor Nimbustor 2 powinien oferować wzrost wydajności oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych bez wpływu na działanie systemu. Kolejna rzecz to Snapshot Center. Dzięki niemu można wykonywać do 256 snapshotów oraz łatwo je planować, tworzyć czy przeglądać.

Kolejne ułatwienie to możliwość podglądania snapshotów z poziomu eksploratora plików. Dzięki temu można je łatwiej organizować i zapobiegać utraceniu danych. Nowy system wprowadza też łatwiejsze zarządzanie dyskami sieciowymi czy mniejsze zmiany w interfejsie, które ułatwiają korzystanie z serwera NAS.

Wyniki w CrystalDIskMark wskazują na bardzo dobrą wydajność serwera. Są one znacznie wyższe niż w przypadku poprzednich serwerów NAS z dyskami HDD. Podobnie jest w testach rzeczywistych. Prędkość kopiowania jednego pliku 9,31 GB na NASa wynosiła 102  MB/s a w drugą stronę 113 MB/s. Prędkość kopiowania 1353 plików 2,92 GB na NASa wynosiła 23 MB/s a w drugą stronę 77 MB/s. Są to bardzo dobre wyniki, które dają nadzieję na szybkie przechowywanie, kopiowanie i działanie na plikach.

Podsumowanie

Asustor Nimbustor 2 AS5202T kosztuje około 1900 zł. W tej cenie jest to bardzo dobry wybór. Serwer bardzo dobrze współpracuje z dyskami SSD, dzięki czemu można szybko operować na plikach. Jest on także dobrze wykonany i bardzo ładnie wygląda. Jego obsługa nie sprawia żadnych problemów.

Plusem jest system ADM 3.4, który wprowadza pewne ulepszenia, w tym łatwiejsze zarządzanie snapshotami. Serwer ma także bogatą gamę złączy, w tym złącze HDMI, które przyda się przy streamowaniu. Generalnie jest to bardzo dobry produkt warty rozważenia podczas zakupów.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.