Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora Cooler Master MasterFan SF120R RGB

Niska cena, wysoka wydajność i fajny wygląd

test Cooler Master MasterFan SF120R RGB, recenzja Cooler Master MasterFan SF120R RGB, review Cooler Master MasterFan SF120R RGB, opinia Cooler Master MasterFan SF120R RGB, czy warto Cooler Master MasterFan SF120R RGB, cena Cooler Master MasterFan SF120R RGB, wydajność Cooler Master MasterFan SF120R RGB, świecenie Cooler Master MasterFan SF120R RGB, LED Cooler Master MasterFan SF120R RGB, testy Cooler Master MasterFan SF120R RGB

Wentylatorów RGB jest już mnóstwo na rynku. Praktycznie każdy producent ma je w ofercie a większość z nich jest bardzo do siebie podobnych. Czy Cooler Master MasterFan SF120R RGB czymś się wyróżnia?

Wygląd i wykonanie

Wentylator otrzymujemy w czarnym kartonie. Wraz z nim w środku znajdują się tylko cztery śrubki – nie ma instrukcji ani innych dodatków.

Bezsprzecznie wygląd jest atutem testowanego komponentu. RGB w połączeniu z czarną ramką daje rewelacyjny efekt, który w szczególności spodoba się osobom mającym obudowy z oknem. Z wentylatora wychodzą dwa kable – jeden to RGB 12V 4 pin a drugi to PWM 4 pin. Śmigłem można więc sterować poprzez płytę główną.

Wirnik ma specjalną wyciszającą technologię. Odpowiada za to specjalnie wykonana ramka, która redukuje powstający hałas. W miejscu wkręcania śrubek są także gumowe nakładki, które redukują powstające wibracje. Wiatrak ma 9 skrzydełek, które są specjalnie zaokrąglone w celu zwiększenia przepływu powietrza.

Maksymalna prędkość wentylatora to 2000 RPM, przepływ powietrza 59 CFM, ciśnienie 2,1 mmH2O a głośność 30 dBA. MTBF wynosi 160 tysięcy godzin a wentylator waży 191 g. Gwarancja wynosi 2 lata.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Cooler Master MasterFan SF120R RGB – bardzo dobre wyniki testów

Na maksymalnych obrotach testowany wentylator jest w czołówce. Jednakże wraz ze spadkiem obrotów wydajność znacznie maleje – na 800 RPM to nawet najsłabszy wentylator w zestawieniu. Zobaczcie jednak co się dzieje z głośnością – za każdym razem jest ona świetna. Nawet na 2000 RPM Cooler Master MasterFan SF120R RGB nie jest odkurzaczem i spokojnie może działać. Na 1200 RPM jest już prawie idealna cisza.

Podsumowanie

Cooler Master MasterFan SF120R RGB kosztuje ok. 60 zł. W tej cenie jest to w pełni godny polecenia wentylator. Jest on bardzo dobrze wykonany oraz dzięki podświetleniu RGB będzie dobrze wyglądał w każdej obudowie. W testach wypadł on bardzo dobrze – w szczególności zadziwia stosunek głośność/kultura pracy, który naprawdę jest świetny. Jeśli więc szukacie cichego wentylatora RGB w przystępnej cenie to warto wziąć pod uwagę propozycję od Cooler Mastera.

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.