WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test wentylatora Cooler Master MasterFan SF120R RGB

Wentylatorów RGB jest już mnóstwo na rynku. Praktycznie każdy producent ma je w ofercie a większość z nich jest bardzo do siebie podobnych. Czy Cooler Master MasterFan SF120R RGB czymś się wyróżnia?

Wygląd i wykonanie

Wentylator otrzymujemy w czarnym kartonie. Wraz z nim w środku znajdują się tylko cztery śrubki – nie ma instrukcji ani innych dodatków.

Bezsprzecznie wygląd jest atutem testowanego komponentu. RGB w połączeniu z czarną ramką daje rewelacyjny efekt, który w szczególności spodoba się osobom mającym obudowy z oknem. Z wentylatora wychodzą dwa kable – jeden to RGB 12V 4 pin a drugi to PWM 4 pin. Śmigłem można więc sterować poprzez płytę główną.

Wirnik ma specjalną wyciszającą technologię. Odpowiada za to specjalnie wykonana ramka, która redukuje powstający hałas. W miejscu wkręcania śrubek są także gumowe nakładki, które redukują powstające wibracje. Wiatrak ma 9 skrzydełek, które są specjalnie zaokrąglone w celu zwiększenia przepływu powietrza.

Maksymalna prędkość wentylatora to 2000 RPM, przepływ powietrza 59 CFM, ciśnienie 2,1 mmH2O a głośność 30 dBA. MTBF wynosi 160 tysięcy godzin a wentylator waży 191 g. Gwarancja wynosi 2 lata.

 

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 80 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

 

Testy

Cooler Master MasterFan SF120R RGB – bardzo dobre wyniki testów

Na maksymalnych obrotach testowany wentylator jest w czołówce. Jednakże wraz ze spadkiem obrotów wydajność znacznie maleje – na 800 RPM to nawet najsłabszy wentylator w zestawieniu. Zobaczcie jednak co się dzieje z głośnością – za każdym razem jest ona świetna. Nawet na 2000 RPM Cooler Master MasterFan SF120R RGB nie jest odkurzaczem i spokojnie może działać. Na 1200 RPM jest już prawie idealna cisza.

Podsumowanie

Cooler Master MasterFan SF120R RGB kosztuje ok. 60 zł. W tej cenie jest to w pełni godny polecenia wentylator. Jest on bardzo dobrze wykonany oraz dzięki podświetleniu RGB będzie dobrze wyglądał w każdej obudowie. W testach wypadł on bardzo dobrze – w szczególności zadziwia stosunek głośność/kultura pracy, który naprawdę jest świetny. Jeśli więc szukacie cichego wentylatora RGB w przystępnej cenie to warto wziąć pod uwagę propozycję od Cooler Mastera.

 

 

Zdjęcia wykonano za pomocą smartfona Oppo Reno.