Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Arctic BioniX F120 i F140

Arctic wprowadza na rynek nowe wentylatory, które należą do gamingowej serii BioniX. Mają one ładnie wyglądać oraz idealnie sprawdzać się w komputerach do gier. Czy jest tak w rzeczywistości?

Same pudełko wygląda ciekawie i utrzymane jest w kolorystyce takiej jak wentylator. Rzuca się na nim napis, że na śmigło jest aż 10 lat gwarancji. Wraz z BioniX otrzymujemy cztery śrubki oraz kartkę z kodem Qr przekierowującym do odpowiedniej strony. Szkoda, że producent nie dorzucił do zestawu jeszcze paru dodatków.

Wentylatory, niezależnie od wersji, wyglądają podobnie i tak samo ładnie. Trzeba to przyznać Arcticowi, że design to jeden z większych plusów tych konstrukcji. Rotor jest czarny i posiada logo na środku. Natomiast wnętrze ramki oraz miejsca na śrubki są w wybranym kolorze. Do sprzedaży trafiły modele w kolorach: biały, zielony, czerwony i żółty. Obie wersje posiadają 9 skrzydełek, które zostały specjalnie zaokrąglone. Także, w miejscu na śrubki, znajdują się gumowe podkładki, które mogą zaabsorbować powstające drgania. Z wentylatorów wychodzi kabel 4 pin o długości 400 mm. Na jego końcu znajduje się także wejście 4 pin, co pozwala podłączyć większą ilość śmigieł do jednego złącza na płycie głównej. Oba śmigła posiadają także łożysko FDB. Wersja 120 mm kręci się z maksymalną prędkością równą 1800 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 69 CFM a głośność 0,5 Sone. Wentylator jest także o 2 mm grubszy od standardowych śmigieł – posiada on ten parametr równy 27 mm. Wersja 140 mm także jest trochę grubsza – tym razem ta wartość jest równa 28 mm. Maksymalna prędkość ponownie wynosi 1800 RPM, jednakże teraz przepływ powietrza jest równy 104 CFM a głośność 0,6 Sone.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy

Wentylatory są bardzo wydajnymi konstrukcjami. W przypadku montażu na chłodzeniu procesora są one w czołówce, natomiast przy montażu w obudowie są one zdecydowanymi liderami wydajności. Wersja 120 mm wyprzedza nawet niektóre 140 mm. Natomiast okupione jest to niską kulturą pracy. Można oczywiście obniżyć obroty i wtedy zyskać idealny kompromis pomiędzy wydajnością a głośnością. Co jest jeszcze ciekawe to fakt, że zarówno płyta główna oraz zewnętrzny panel pokazują ilość obrotów równą 2800. Jest to prawidłowe i związane jest z budową wentylatora. Jeśli więc zobaczycie taką wartość to nie macie się co martwić – wszystko jest prawidłowo.

Podsumowanie

Wersja 120 mm kosztuje około 14,99 Euro (ok. 64 zł) a 140 mm 15,99 Euro  (ok. 68 zł). Są to bardzo wydajne ale także głośne konstrukcje. Na szczęście posiadają one system PWM dzięki czemu możliwe będzie zrównoważenie tych obu rzeczy. Oprócz tego wentylatory charakteryzuje bardzo ładny wygląd. Są one dostępne w różnych wersjach więc spokojnie można dopasować model do własnych wymagań. Cena nie jest przesadzona i w pełni oddaje całość produktu. Polecam zakup BioniX w obu wersjach – są to dobrze wykonana, ładne i wydajne śmigła. Ich kupna  pewnością nie będziecie żałować.