Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Arctic BioniX P120 i P14 PWM PST

Arctic niedawno wypuścił nowe wentylatory z dopiskiem P. Mają one sprawdzać się przy chłodzeniu radiatorów ze względu na większe ciśnienie. Jak wypadną w testach?

Arctic BioniX P120

Wraz z pierwszym wentylatorem otrzymujemy śrubki oraz informację gdzie można znaleźć instrukcję. Gwarancja wynosi aż 10 lat.

Śmigło wygląda tak samo, jak te z poprzedniej serii BioniX. Otrzymałem wersję czerwoną, ale na rynku znajdziecie też śmigło w kolorze białym. Posiada ono 5 skrzydełek, które są specjalnie zagięte w celu wytwarzania wysokiego ciśnienia i lepszego naprowadzenia powietrza na radiator. Wentylator ma typowe rozmiary dla 120 mm konstrukcji. Maksymalna prędkość wynosi 2100 RPM, głośność 0,45 Sone, przepływ powietrza 67,56 CFM a ciśnienie 2,75 mm. Warto tutaj dodać, że poniżej 5% PWM wentylator zatrzymuje się i nie kręci. Na kablu znajduje się też wejście dla drugiego złącza 4 pin, dzięki czemu można więcej śmigieł podłączyć do jednego złącza na płycie głównej.

Arctic P14 PWM PST

Drugi z wentylatorów ponownie posiada dołączone tylko śrubki i informację o instrukcji. Gwarancja także wynosi 10 lat.

Tym razem mamy do czynienia z typowym, czarnym wentylatorem. P14 posiada 5 skrzydełek, które także zostały specjalnie zoptymalizowane. Jego rozmiar to 140 mm, więc jest większy od poprzednika. Maksymalna prędkość wynosi 1700 RPM, głośność 0,3 Sone, przepływ powietrza 72,8 CFM a ciśnienie 2,4 mmH2O. Ponownie wentylator nie kręci się poniżej 5% PWM, a na kablu znajduje się hub na dodatkowe śmigło. Pewnie ciekawi jesteście, czym jest PST w nazwie. Skrót rozwija się jako PWM Sharing Technology i technologia ta pozwala na zsynchronizowanie wentylatora z innymi w obrębie jednego komputera.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Oba wentylatory wypadają znakomicie w testach. Widać, że są one bardzo wydaje i świetnie sprawdzą się w wielu zastosowaniach. Na maksymalnych obrotach obie konstrukcje są dosyć głośne, ale na 1200 RPM obie są ciche a na jeszcze mniejszych praktycznie niesłyszalne. W przypadku modelu BioniX P120 nie udało mi się zejść do obrotów niższych niż 960 RPM, stąd testy zostały przeprowadzone właśnie na nich.

Podsumowanie

Arctic BioniX P120 kosztuje około 60 zł a P14 PWM PST ok. 59 zł. Oba wentylatory są zdecydowanie godne polecenia. Prezentują one bardzo dobrą wydajność, a biorąc pod uwagę ciśnienie świetnie sprawdzą się na radiatorach. Są one słyszalne na maksymalnych obrotach, ale nawet na 1200 RPM jest już cisza. Dodatkową zaletą BioniX P120 jest wygląd, który świetnie wpasuje się w różne obudowy. Jeśli szukacie w miarę tanich a wydajnych wentylatorów to zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.

Arctic BioniX P120

Arctic  P14 PWM PST