Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Enermax T.B.RGB 14 cm 2 Fan Pack

Enermax T.B.RGB, test Enermax T.B.RGB, recenzja Enermax T.B.RGB, review Enermax T.B.RGB, test Enermax T.B.RGB 14 cm, recenzja Enermax T.B.RGB 14 cm, review Enermax T.B.RGB 14 cm, opinia Enermax T.B.RGB 14 cm

Enermax niedawno na rynek wprowadził wentylatory 14 cm z serii T.B.RGB. Czy okażą się one tak dobre, jak testowane wcześniej 12 cm modele?

Wentylatory zostały zapakowane w podobny karton, co ostatnio. Wraz z nimi otrzymujemy śrubki, instrukcję, pilot, kable i kontroler. Ten ostatni jest niezbędny do podłączenia wentylatorów. bo to właśnie on steruje obrotami oraz podświetleniem. Można go podłączyć do płyty głównej i tym samym wszystko z nią zsynchronizować. Pilot działa na podczerwień, więc czujnik musicie umieścić w widocznym miejscu w obudowie. Kontroler obsługuje także do dwóch taśm LED i można go też podłączyć pod przycisk reset w obudowie. Oferuje tym samym całkiem sporą ilość konfiguracji.

Wentylatory mają standardowe wymiary 140 mm x 140 mm x 25 mm. Ich maksymalna prędkość wynosi 1200 RPM, przepływ powietrza 56,89 CFM, ciśnienie 1,18 mmH2O, a głośność 21 dBA. Śmigła powinny więc znakomicie sprawdzić się przy montażu w obudowie. Wyglądają one naprawdę świetnie i paski LEDowe na ramce sprawiają równie dobre wrażenie. Wychodzą z nich specyficzne kable zgodne tylko z kontrolerem. Śmigła oparte zostały o łożysko Twister Bearing o MTBF 160 tysięcy godzin. W miejscu montaży śrubek znajdują się antywibracyjne podkładki. Jakość wykonania oceniam pozytywnie.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Jak na 14 cm konstrukcję wyniki są dobre. Pokazują one, że wentylatory dobrze sprawdzą się w obudowie, a przepływ powietrza jest odpowiedni na 1200 RPM. Kultura pracy także jest dobra – śmigła mogą być słyszalne, ale w praktyce na maksymalnych obrotach zostaną przytłumione przez inne wentylatory.

Podsumowanie

Enermax T.B.RGB 14 cm 2 Fan Pack kosztuje około 200 zł. Uważam, że są one jak najbardziej warte tej ceny. Wentylatory zostały dobrze wykonane oraz świetnie wyglądają – podświetlenie robi robotę. W testach wypadły także bardzo dobrze – przepływ powietrza jest odpowiedni, a kultura pracy nie powinna przeszkadzać. W zestawie z wentylatorami otrzymujecie kontroler umożliwiający zarządzanie śmigłami. Także sam pilot pozwala na sterowanie podświetlenie czy prędkością. Jeśli szukacie ładnych, podświetlanych wentylatorów 14 cm do obudowy, to warto zastanowić się nad tą paczką od Enermaxa.