Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów Gelid Radiant i Radiant-D

test Gelid Radiant i Radiant-D, recenzja Gelid Radiant i Radiant-D, review Gelid Radiant i Radiant-D, opinia Gelid Radiant i Radiant-D, test Gelid Radiant, recenzja Gelid Radiant, review Gelid Radiant, opinia Gelid Radiant, test Gelid Radiant-D, recenzja Gelid Radiant-D, review Gelid Radiant-D, opinia Gelid Radiant-D

Gelid zaprezentował ostatnio sporo nowych produktów. Wśród nich są wentylatory Gelid Radiant i Radiant-D, które zapowiadają się interesująco. Czy testy potwierdza ich jakość?

Oba modele otrzymałem w zestawie ze śrubkami i kołkami antywibracyjnymi. Są one identyczne pod względem parametrów – różni je kwestia podświetlenia. Model -D ma ARGB zasilane z 4 pinowej wtyczki 5V. W tym modelu można ustawić kilka kolorów w jednym czasie – zwykły model może wyświetlać tylko jeden. Niestety, z nieznanych mi powodów nie chciało to działać z kontrolerem 5V ARGB, a odpowiedniej płyty głównej nie mam pod ręką. Sprawdzałem dwie sztuki i obydwie się tak samo zachowywały. Na pocieszenie możecie zobaczyć jak działa śmigło na filmie producenta. Z ARGB wiąże się jeszcze jedna kwestia – wtyczki. Producent zastosował 4 pin co może mylić – uważajcie, żeby jej nie podłączyć do złącza 12 V na płycie. Zwykły model ma złącza 4 pin 12 V więc tutaj nie podłączajcie pod złącze 5 V.

Gelid Radiant i Radiant-D posiadają po 7 skrzydełek ze specjalnymi ząbkami, które mają pozytywnie wpływać na głośność oraz przepływ powietrza. W miejscu montażu śrub nie ma gumowych nakładek a szkoda, bo są na nie wycięte miejsca. Maksymalna prędkość śmigieł wynosi 2000 RPM, ciśnienie 3,39 mmH2O, przepływ powietrza 77,2 CFM a głośność 40,4 CFM. Zastosowane łożysko to podwójne kulkowe. Z Gelid Radiant i Radiant-D wychodzą po dwa kable – RGB 4 pin (przypominam o napięciach) oraz 4 pin PWM. Oba mają długość równą 500 mm. Gwarancja wynosi 5 lat.

Testy i podsumowanie

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierz Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Nasze testy

Podsumowanie

Na początek uwaga – obydwa modele sprawdziłem na różnych obrotach i notowały one identyczne wyniki – małe różnice wynikały z błędów pomiarowych. Stąd też na wykresach znajdziecie tylko jedną pozycję.

Gelid Radiant i Radiant-D to bardzo wydajne wentylatory na każdych obrotach. Są one zawsze w czołówce 120 mm wentylatorów, a wyniki robią wrażenie. Pod względem kultury pracy jest zgodnie z oczekiwaniem – na maksymalnych obrotach głośno, ale na poniżej 1200 RPM jest już cisza.

Gelid Radiant kosztuje ok. 50 zł a Gelid Radiant-D ok. 57 zł. Oba modele są w pełni godne polecenia. Są to bardzo wydajne konstrukcje zapewniające wysokie przepływ powietrza na każdych obrotach. Są one przy tym całkiem ciche – jedynie na maksymalnych RPM mogą przeszkadzać. Pierwsza wersja posiada tradycyjne RGB a druga ARGB – oba podświetlenia powinny robić wrażenie. Szkoda, że nasz kontroler nie działał z tym drugim, żeby pokazać Wam uzyskany efekt. Oba śmigła są całkiem nieźle wykonane i dobrze sprawdzą się w obudowach czy na różnych radiatorach. Warto więc rozważyć ich zakup w szczególności, że cena nie jest wyjątkowo wysoka.