Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów LC-Power LC-CF-RGB-COMBO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

LC-Power to firma, która zadebiutowała już u nas z testem zasilaczy oraz myszki. Tym razem chciałbym zaprezentować Wam, ostatnimi czasy bardzo popularne podświetlane wentylatory. Jak wyglądają one w wykonaniu tej firmy?

Wentylatory otrzymujemy w długim opakowaniu. Wraz z nimi w środku znajduje się instrukcja, kontroler, śrubki, pilot oraz pasek LED. Instrukcja za pomocą zdjęć dobrze tłumaczy sposób użycia i ich użytkowanie. Kontroler pozwala na podłączenie do 8 wentylatorów oraz do 2 pasków LED. Co ciekawe, urządzenia nie mają standardowych wejść, więc nie da się do niego podłączyć produktów konkurencji. Z kontrolera wychodzą trzy kable – Molex do zasilania, z odbiornikiem na podczerwień oraz do przycisku reset z obudowy. Dzięki temu ostatniemu przycisk reset może być używany do zmiany kolorów podświetlenia. Pilot działa na podczerwień, więc czujnik trzeba umieścić w łatwo dostępnym miejscu. Zdecydowanie lepsze są rozwiązania, opierające się o fale radiowe. Natomiast pilot umożliwia praktycznie wszystko – od zmiany sposobu podświetlenia całego zestawu do zmiany prędkości obrotowej. Dołączony pasek LED ma długość około 250 mm. Mocowany jest on na magnes, więc można go umieścić w dowolnym miejscu w obudowie. Z pewnością polepszy on jej wygląd, a przy okazji jest to fajny i nietypowy, jak na taką paczkę, dodatek.

LC-CF-RGB-COMBO posiada w zestawie dwa 120 mm wentylatory. Ich maksymalna prędkość to 1500 RPM (ustawia się za pomocą pilota, drugi tryb pracy to 1200 RPM) i wtedy przepływ powietrza wynosi 34 CFM a głośność 25 dBA. Wentylatory oparte zostały o łożysko FDB. Na ich ramce znajdują się podświetlane paski a całość po podświetleniu wygląda naprawdę dobrze. Śmigła mają 7 łopatek, które mają specjalny profil polepszający przepływ powietrza. Także pod miejscem na śruby umieszczone zostały gumowe podkładki, które absorbują drgania powstające podczas pracy.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Przepływ powietrza jest zdecydowanie mniejszy od innych wentylatorów na tych samych obrotach. Jednakże ciągle jest on na dobrym poziomie. Tutaj należy od razu popatrzeć na kulturę pracy – jest ona znakomita i zdecydowanie lepsza niż u konkurencji.

Podsumowanie

LC-Power LC-CF-RGB-COMBO kosztuje około 110 zł. Jest to bardzo fajny zestaw, który podświetli Waszą obudowę. Dołączony pasek LED mocowany  na magnes, jest fajnym pomysłem i sprawdzi się świetnie przy obudowach z oknem. Same wentylatory w testach wypadły dobrze – są trochę mniej wydajne od konkurencji natomiast ich kultura pracy jest znakomita – coś za coś. Jedyne większe wady to sam kontroler i sposób podłączenia. Śmigła nie posiadają standardowych wyjść 4 pin przez co nie mogą być sterowane za pomocą PWM. Także sam kontroler działa na podczerwień i wymaga umieszczenia odbiornika w widocznym miejscu bo inaczej pilot nie zadziała. Natomiast ich cena jest dosyć niska co rekompensuje te wady. Jeśli szukacie taniego zestawu dwóch podświetlanych wentylatorów z paskiem LED to myślę, że warto zastanowić się nad propozycją od LC-Power.