Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatorów SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 Kit

SilentiumPC zaprezentował właśnie rzecz, na którą wiele osób czekało – paczkę wentylatorów Sigma Pro Corona. W niej znajdziemy trzy wentylatory z podświetleniem oraz oddzielny kontroler. Jak jednak wypadną one w testach?

Wentylatory otrzymujemy w białym opakowaniu. Wraz z nimi w środku znajduje się instrukcja, kontroler oraz kabel pozwalający na podłączenie wszystkich wentylatorów do jednego złącza LED. Kontroler posiada trzy przyciski – zmiany koloru, trybu pracy oraz szybkości zmiany kolorów. Szkoda, że jest on na kablu zamiast w formie pilota – znacznie ułatwiłoby to zmianę podświetlenia w przypadku braku złącza LED na płycie. Pełne możliwości kontrolera, w formie demonstracji wbudowanych trybów, znajdziecie na stronie producenta. Gwarancja wynosi 24 miesiące.

Wentylatory wyglądają bardzo dobrze. Posiadają paski LEDowe z 18 punktami RGB, które tworzą świetny efekt wizualny – coś podobnego zaprezentował także wcześniej Enermax. Sigma Pro Corona to śmigła 120 mm z łożyskiem hydraulicznym HBS. Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, wtedy też przepływ powietrza jest równy 33,3 dBA, a głośność 12,9 dBA. MTBF (żywotność) wynosi 50 tysięcy godzin. Wentylatory posiadają 8 specjalnie zgiętych skrzydełek, które mają zapewniać dobry przepływ powietrza. Na bokach, w miejscu montażowych, znajdują się gumowe nakładki, które mają absorbować wibracje. Sigma Pro Corona posiada także demontowalny rotor, który ułatwia czyszczenie wentylatorów. Ostatnia rzecz to okablowanie – ze śmigieł wychodzi jeden kabel 3 pin do zasilania i drugi 4 pin do sterowania podświetleniem. To ostatnie można podłączyć do płyty głównej i nią sterować RGB. Jakość wykonania wentylatorów jest bardzo dobra i tutaj nie mam im nic do zarzucenia.

Metodologia testów

  1. W testach został użyty anemometr Voltraft PL-130AN oraz decybelomierz Volfcraft SL-100.
  2. Wentylator został umieszczony w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został umieszczony anemometr. Wyniki zostały spisane po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbywały się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy

Sigma Pro Corona zapewniają trochę mniejszy przepływ powietrza niż konkurencja. Dopiero na 800 RPM wentylatory znajdują się w środku stawki. Różnice potrafią być dosyć spore, ale w rankingu znajdują się jeszcze słabsze pod względem przepływu śmigła, więc nie jest aż tak źle. Wentylatory świetnie wypadają za to pod względem kultury pracy – na maksymalnych obrotach mogą być lekko słyszalne, a poza tym jest praktycznie cisza.

SilentiumPC Sigma Pro Corona RGB 120 Kit kosztują zaledwie 110 zł. Przy takiej cenie wszelkie wady znikają i pozostaje tylko je kupować. Śmigła bardzo dobrze wyglądają i są dobrze wykonane. Sama wydajność mogłaby być troszeczkę lepsza i to jest jedyna wada tych konstrukcji. Za to rekompensowane jest to przez świetną kulturę pracy. Małym minusem jest także kontroler na kablu zamiast w formie pilota. Jednaktak jak wspominałem – cena wszystko rekompensuje i jeśli szukacie tanich, podświetlanych wentylatorów to wybór macie tylko jeden – Sigma pro Corona.