Reklama
aplikuj.pl

Test wyciskarki GOTIE GSJ-620 Evergreen

Jeśli chcecie otrzymać dobry sok  z owoców czy warzyw to dobrym wyjściem jest zakup wyciskarki. Pozwala ona na tworzenie różnych kompozycji smakowych oraz zapewnia najlepsze wykorzystanie owoców. Jeden z takich produktów posiada w swojej ofercie GOTIE – jest to model GSJ-620. Czy jest on warty swoich pieniędzy?

Wyciskarka została zapakowana w wysoki karton. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, przepisy na soki, zbiorniki na odpadki i sok, szatkownicę, dwa sitka, szczoteczkę do czyszczenia i popychadło. Instrukcja jest w języku polskim i dzięki temu nie ma problemów z ogarnięciem użytkowania GSJ-620. Cieszą dwa sitka o różnych otworach, dzięki którym można zdecydować czy chce się otrzymywać bardziej mus czy sok. Gwarancja wynosi 5 lat.

Wykonanie i parametry

Wyciskarka GOTIE ma wymiary 46 cm x 18 cm x 18 cm i wazy 4 kg. Jest to więc dosyć wysoka konstrukcja. Wygląda ona bardzo dobrze – zielony design przypomina zdrowe odżywianie się wiec powinna ona wpasować się w każdą kuchnię. Wyciskarka składa się z 6 części: pokrywy, ślimaka, sita, zabieraka, zbiornika oraz korpusu z silnikiem. Jak wygląda czyszczenie tych części dowiedzie się w testach. GSJ-620 obsługuje się za pomocą paru dotykowych przycisków. Do wyboru jest 8 trybów pracy, które odpowiadają od 45 do 55 obrotom na minutę. Dostępne opcje to trzy tryby dla owoców i warzyw twardych, średnich i miękkich, tryb dla soków mieszanych z dodatkiem np. ziół, tryb warzywny, tryb do przygotowania mleka sojowego lub migdałowego, tryb do szatkowania oraz tryb czyszczący urządzenie, który można wykorzystać pomiędzy wykonywaniem rożnych soków. Po wykonaniu soku resztki wypadają do jednego pojemnika a sok do drugiego. Bardzo fajnym pomysłem jest dodanie zatyczek, które pozwalają zatkać oba wyloty. Owoce czy warzywa można podawać poprzez dwa otwory. Jeden, mniejszy, wykorzystywany jest przy niektórych trybach i służy do podawania mniejszych, pokrojonych owoców czy warzyw a drugim można dodawać owoce czy warzywa w całości, np. jabłka. Moc silnika wynosi 200 W więc powinien on dać radę z całymi jabłkami czy gruszkami. Z pozostałych zalet producent wymienia brak BPA, czyli szkodliwego bisfenolu A, dwa kierunki pracy silnika, co pozwala na odblokowanie wyciskarki jeśli ta się zatnie czy zabezpieczenie przed przegrzaniem. GSJ-620 posiada dość długi kabel więc może ona stać w kuchni w dowolnym miejscu. Współpracuje ona z napięciem wchodzącym 230 V i częstotliwością 50 Hz. Warto też wiedzieć, że maksymalny, ciągły czas pracy do 20 minut.

Testy

Obsługa to jedna z podstawowych rzeczy, dlatego od niej zacznę. Jest ona dosyć banalna. Dotykowe przyciski pozwalają na szybkie pozałączanie się pomiędzy trybami  – jest to wygodne i proste w obsłudze. Dzięki dużemu, 75 mm otworowi można wrzucać w całości jabłka czy gruszki i wyciskarka daje sobie z nimi bezproblemowo radę. Głośność z odległości 20 cm wahała się pomiędzy 66 a 70 dBA w zależności od obrotów wiec urządzenie jest znacznie cichsze od sokowirówki. Pobór mocy wynosił od 26 do 31 W w zależności od trybu pracy więc także malutko. Czyszczenie GSJ-620 po skończeniu pracy jest dosyć łatwe. Montowanie i rozmontowywanie jest banalne, jedynie czasami mogą być problemy z wyjęciem śruby. W myciu najwięcej problemów sprawiają sitka, których konserwację znacznie ułatwia dołączona szczotka oraz wylot na odpady, gdzie także szczotka (druga końcówka) pomaga w wyjęciu wszystkich resztek z wyciskarki. Świetnie działają zatyczki na lejki dzięki czemu nie pobrudzi się ani stół a także samo czyszczenie czy zmienianie pojemników na sok czy resztki jest znacznie łatwiejsze.

Podczas testów wykonywałem różnego rodzaju soki i nie znalazłem owoca czy warzywa, z którym urządzenie miało by większy problem. Czasami część jabłka czy gruszki przyklejała się i śruba nie ruszała tej części ale można było to popchnąć dalej za pomocą popychaka. Sam sok jest albo dosyć klarowny przy użyciu sitka drobnego albo posiada sporo miąższu przy użyciu sitka przecierowego. Taka różnica pozwala na dobranie sitka do własnych wymagań. Ilość soków była dobra w obu przypadkach. Wśród resztek nie zauważałem zbytnio potencjału na wyciągnięcie czegoś więcej – jedynie w przypadku drobniejszego sitka trochę szkoda było musu. Z sitka drobnego z 0,64 kg grejpfruta i 0,6 kg gruszek wyszło 750 ml soku, z 0,67 kg pomarańczy 380 ml a z 1 kg marchewki 500 m. Z sitka przecierowego z 0,55 kg gruszek i jednego kiwi wyszło 550 ml soku, z 0,88 kg grejpfruta 500 ml a z 1 kg pomarańczy i 4 kiwi 800 ml. Jak więc sami widzicie, ilość soku jest znacznie większa w przypadku sitka przecierowego natomiast na zdjęciach możecie zobaczyć różnice w klarowności. Pamiętajcie też, że ilość soku jaką podaję dotyczy kilogramów z uwzględnieniem skórek oraz sama ilość zależy od jakości owoców czy warzyw.

Podsumowanie

GOTIE GSJ-620 Evergreen kosztuje około 600 zł. Jestem przekonany, że w tej cenie jest to bardzo dobry wybór. Wyciskarka radzi sobie z dowolnymi owocami czy warzywami. Jej konserwacja jest prosta i raczej bezproblemowa – głównie dzięki dołączonej szczoteczce. Bardzo fajnym pomysłem było dołączenie dwóch różnych sitek, które pozwalają uzyskać różną klarowność i ilość soków. Sama ilość soków jest satysfakcjonująca. Warto też wspomnieć o trybach pozwalających na szatkowanie sałaty czy wykonywanie mleka migdałowego czy sojowego. GSJ-620 jest produktem pełnym, który powinien dobrze dopełnić Twoją kuchnię w możliwość wyciskania soków. Dzięki niemu codzienne wykonywanie bomby witaminowej jest tylko przyjemnością.

Polecamy