WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test zasilacza Thermaltake Toughpower Grand RGB 650W

Testujemy kolejny zasilacz z wbudowanym podświetleniem. Tym razem jest to model Toughpower Grand RGB o mocy 650W. Czy będzie on dobrym wyborem do Waszego PC?

Zasilacz otrzymałem w czarno-pomarańczowym opakowaniu. W środku znajduje się zestaw kabli, instrukcja, kabel zasilający, opaski zaciskowe i śrubki. Akcesoria są więc bardzo dobre i wystarczające. Gwarancja wynosi aż 10 lat co oznacza, że Thermaltake jest dosyć pewny swojego produktu.

Toughpower Grand RGB wygląda dosyć niepozornie – jest cały czarny. Natomiast dużą robotę robi podświetlenie, które naprawdę fajnie wygląda. Jeśli macie obudowę bez piwnicy i lubicie podświetlane podzespoły to testowy produkt świetnie wpisze się w zestaw. Produkt Thermaltake ma wymiary 150 mm x 86 mm x 160 mm. Nad wentylatorem znajdują się podłużne otwory, podobne są z tyłu. Mają one zapewnić dobry przepływ powietrza, lepszy niż w przypadku otworów w kształcie plastra miodu. Z tyłu znajduje się wejście na kabel zasilający, włącznik, przycisk do zmiany podświetlenia oraz przycisk włączający Smart Zero Fan. Jest to półpasywny tryb pracy wentylatora. Przy obciążeniu poniżej 20% pozostaje on wyłączony, więc warto mieć włączony ten tryb. Tabliczka znamionowa znajduje się na spodzie urządzenia. Zasilacz posiada jedną linię +12V, którą można obciążyć 54,2 A (650 W). Linie +3,3 V i +5 V można obciążyć po 22 A (łącznie 120 W). Moc szczytowa wynosi aż 780W – jest to znakomity wynik. Toughpower Grand RGB posiada w pełni modularne okablowanie. Do dyspozycji są następujące wiązki: ATX 20+4 pin (600 mm), CPU 4+4 pin (650 mm), dwa 2x PCI-E 6+2 pin (500 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 150 mm), trzy 2x Sata (500 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 150 mm), jeden 4x Molex (500 mm do pierwszej wtyczki, odległość pomiędzy kolejnymi wynosi 150 mm) oraz przejściówkę Molex na FDD. Wszystkie kable mają płaski profil i są całe czarne. Ich ilość jak i długość oceniam bardzo dobrze – powinny spokojnie pasować do każdej obudowy ATX.

Za chłodzenie odpowiada 140 mm wentylator TT-1425. Posiada on specjalne łopatki, które mają zwiększyć przepływ powietrza. Maksymalna głośność wynosi 26,1 dBA a śmigło zostało oparte o łożysko hydrauliczne. Wnętrze wygląda na dobrze zaprojektowane i wykonane – nie dostrzegłem większych zaniedbań. Wszystkie kondensatory są produkcji japońskiej. Największy to model Rubycon o parametrach 400 V i 680 uF. Może on pracować w temperaturze do 105°C. Zasilacz posiada aktywne PFC oraz przetwornicę DC-DC. Zastosowane zabezpieczenia to: OVP (zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu), SCP (zabezpieczenie przeciwzwarciowe), OPP (zabezpieczenie przed przeciążeniem), UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na wyjściu),  OTP (zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza) oraz OCP (zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora).

Platforma testowa

Procesor Intel Core i5-4690K @ 4,5 GHz
Chłodzenie Noctua NH-U14S
Płyta główna Asus Z97-A
Grafika Sapphire Toxic R9 280X
RAM Kingston Fury 1866MHz 8 GB
SSD Crucial BX100 128 GB
M.2 Liteon LGH-512V2G
HDD WD Red 1 TB
Zasilacz Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa Nanoxia Deep Silence 5 Rev. B
Monitor Iiyama XUB2792QSU
Monitor Philips Brilliance 272P

Testy i podsumowanie

Jak sami możecie zobaczyć, napięcia są w normie. Mniejszy spadek pod obciążeniem mógłby występować na linii +12V i +3,3V ale wszystko jest ok. Dzięki trybowi półpasywnemu w spoczynku zasilacz jest niesłyszalny. Nawet jeśli ten tryb zostanie wyłączony to jest pełna cisza. Pod obciążeniem niezależnie od trybu także jest cisza – pod tym względem zasilacz wypada świetnie. Sama sprawność także jest bardzo dobra. Produkt Thermaltake posiada odznaczenie 80 Plus Gold. Dla obciążenia 10% sprawność wynosi 86,91%, dla 20% – 90,86%, 50% – 91,49%, a dla 100% sprawność wynosi 88,56%.

Thermaltake Toughpower Grand RGB 650W kosztuje około 480 zł. Jest to konstrukcja zdecydowanie warto polecenia. Posiada ona bardzo dobrą elektronikę, która cechuje się dużą ilością zabezpieczeń, dobrymi napięciami oraz bardzo dobrą sprawnością. Okablowanie jest w pełni modularne, posiada płaski profil a sama ilość wtyczek jest wystarczająca. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb Smart Zero Fan, który zapewnia półpasywny tryb pracy. Toughpower Grand RGB  jest bardzo cichy nawet pod obciążeniem. Fajnym dodatkiem jest też podświetlenie – może się to podobać. Zasilacz jest bardzo dobrym wyborem i zdecydowanie rekomenduję jego zakup.