Dopiero co informowaliśmy o nietypowym trendzie, w ramach którego w niektórych częściach świata średnie IQ spada o 7 pkt na dekadę, podczas gdy w innych, w tym samym czasie, rośnie o 3 pkt. Teraz natomiast pojawiły się doniesienia poświęcone sposobom na poprawę wyników testów inteligencji.
Wynik uzyskany po wykonaniu testu inteligencji określa zdolności poznawcze danej osoby w porównaniu do całej populacji. Na podstawie tego typu diagnostyki określa się też ludzkie IQ. Testy cały czas ewoluują, a termin „IQ” został po raz pierwszy użyty ponad 100 lat temu. W ich ramach ocenia się różne zdolności, takie jak uczenie się i zapamiętywanie informacji, rozumowanie abstrakcyjne oraz przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne. Najbardziej wiarygodne wyniki dają oficjalne testy, które trwają ponad godzinę.
Czytaj też: Dzięki temu urządzeniu można śledzić aktywność mózgu na odległość
Eksperci nie są zgodni co do tego, czy da się poprawić swój rezultat testu inteligencji poprzez ich wielokrotne powtarzanie. Dr Ian Silver z Uniwersytetu Cincinnati twierdzi, że większość metod, takich jak stosowanie aplikacji na telefon czy wykonywanie internetowych kursów, nie zwiększa wyników uzyskiwanych w czasie testów na IQ ani ogólnej inteligencji.
Według niektórych naukowców testy inteligencji są mało miarodajne i da się je zafałszować
Odmiennego zdania jest dr Hynek Cigler, ekspert w dziedzinie psychologii z Uniwersytetu Masaryka. Według niego wielokrotne wykonywanie testów inteligencji poprawi wyniki uzyskane w tego typu „sprawdzianach”, ponieważ dzięki powtórkom lepiej zrozumiemy istotę wykonywanych zadań. Trudno jednak mówić o faktycznym wpływie na naszą inteligencję – zmiany ograniczą się przede wszystkim do wyników widocznych na papierze bądź ekranie komputera.
Czytaj też: Wyniki testów IQ ciągle rosną, ale czy ludzkość staje się mądrzejsza?
W podobnym tonie wypowiada się prof. Dimitri Van der Linden z Uniwersytetu w Rotterdamie. Według niego można poprawić rezultaty naszych testów inteligencji poprzez ich powtarzanie. Pomimo tego typu niedokładności, według Van der Lindena testy IQ nadal pozostają dobrymi wyznacznikami potencjału intelektualnego. Z drugiej strony, pojawia się wiele głosów sugerujących, iż w żaden sposób nie oceniają one tego, co jest równie ważne jak inteligencja – umiejętności rozwiązywania problemów życiowych.