Obudowa Divider 500 TG ARGB to obudowa nowej generacji do komputerów gamingowych dla zwykłych użytkowników, entuzjastów i profesjonalnych graczy, zapewniająca im niespotykaną satysfakcję. Thermaltake zaprojektował zupełnie nową serię obudów, która zawiera mieszankę elementów stylizowanych na obudowę typu open frame z dodatkiem konfigurowalnych opcji łączących wszystkie funkcje w serii Divider. Najbardziej wyjątkową cechą obudowy Divider 500 TG ARGB Tower są dwa symetryczne, trójkątne elementy składające się ze stalowych paneli oraz z paneli ze szkła hartowanego po jej lewej i prawej stronie.

Panele te są montowane beznarzędziowo i zapewniają ciekawy widok na elementy znajdujące się wewnątrz obudowy. Dodatkowe dwa symetryczne, trójkątne warianty ze szkła hartowanego i panel stalowy wzbogacają wygląd obudowy i ułatwiają pracę podczas budowy zestawu.

Opakowanie i akcesoria
Thermaltake Divider 500 TG ARGB jest dostarczany w kartonowym pudełku w pełnym kolorze. Na bokach opakowania widoczny jest obraz obudowy oraz tabela specyfikacji.


Thermaltake umieszcza obudowę między dwoma dużymi wkładkami z pianki styropianowej, z których każda trzyma również jeden z dodatkowych bocznych paneli, które są dołączone do niej. Plastikowa torba dodatkowo chroni obudowę przed odciskami palców i zarysowaniami.


W zestawie znajdziemy płytę montażową do pionowego montażu GPU, jeśli zdecydujemy się na taki typ montażu. Oprócz tego jest pełen zestaw śrub, dwie taśmy Velcro do kabli i spora ilość opasek zaciskowych. Znajdziemy również 5-pinową złączkę ARGB, aby podłączyć wbudowany kontroler do płyty głównej. Pełnoprawna instrukcja obsługi jest również częścią dodatków.

Wygląd zewnętrzny
Po wyjęciu z pudełka, Thermaltake Divider 500 TG ARGB można uznać za dużą obudowę typu mid-tower. Skrzynka posiada szklane panele z trzech stron. Patrząc na przednią stronę, widać szkło oprawione w czarny kolor, oraz trzy wentylatory 5V ARGB. Przyjrzenie się z tyłowi skrzynki ujawnia nowoczesne ułożenie wnętrza, z piwnicą na zasilacz na dole obudowy. Wentylatorami 120 mm 5V ARGB można sterować za pomocą fizycznego przycisku RGB na panelu I/O, lub za pomocą oprogramowania płyty głównej ASUS, GIGABYTE, MSI i ASRock.
Istnieje 27 trybów podświetlenia RGB, którymi można się bawić korzystając z fizycznego przycisku RGB, a przełączanie między fizycznym sterowaniem przyciskiem a sterowaniem za pomocą oprogramowania płyty głównej jest proste – wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk RGB przez trzy sekundy.






To właśnie design paneli bocznych nadaje całej rodzinie obudów jej nazwę. Divider 500 TG ARGB jest zbudowany w myśl modułowego systemu DMD (Dismantlable Modular Design). Czyli rozbieramy obudowę do samego szkieletu i instalujemy tylko te elementy, które w danej chwili potrzebujemy. Thermaltake podzielił wygląd paneli bocznych na dwie części po przekątnej, przy czym górna połowa jest wykonana ze szkła, a dolna z blachy stalowej. Szkło jest starannie wyprofilowane, co dodatkowo podkreśla ogólnie inny wygląd obudowy.
Obrócenie skrzynki do góry nogami ujawnia kontynuację tego trendu, z jedyną różnicą polegającą na tym, że stalowy panel nie posiada delikatnego załamania i niewielkiej przestrzeni powietrznej. Przy konfiguracji paneli można trzymać się domyślnej konfiguracji lub mieć dwa stalowe panele po prawej stronie. Przyda się to przy instalacji wentylatorów po stronie płyty głównej, do wlotu lub wylotu powietrza w zależności od konfiguracji komputera.


Możemy zdjąć przedni panel ze szkła, aby uzyskać dostęp do filtrowanej siatki przeciwkurzowej utrzymywanej na miejscu za pomocą magnesów. Po jej zdjęciu widoczne są zamontowane fabrycznie trzy wentylatory ARGB o średnicy 120 mm. Są one zamocowane na wymiennym stelażu, dzięki czemu łatwo można go wyjąć i przygotować z wentylatorami lub zamiennie – z radiatorem chłodnicy AiO na zewnątrz obudowy.



W tylnej części obudowy Thermaltake Divider 500 TG ARGB znajduje się wymienny stelaż na zasilacz umieszczony na dole, co oznacza, że musimy wsunąć jednostkę zasilającą przez tę stronę obudowy. Powyżej widzimy charakterystyczny dla Thermaltake uchwyt na karty rozszerzeń płyty głównej, który można obracać, umożliwiając pionowe montowanie GPU o długości maksymalnej 390 mm (bez radiatora). Obudowa posiada siedem, wielokrotnego użytku, śledzi, które są zabezpieczone za pomocą śrub do odkręcania. Na górze tyłu obudowy znajduje się czwarty wentylator o średnicy 120 mm. Nie jest to wentylator ARGB – posiada on zwykłe czarne łopatki.


W górnej części widzimy kolejny panel szklany obejmujący jej całą przestrzeń, więc wszystkie główne strony obudowy Thermaltake Divider 500 TG ARGB wykonane są z tego materiału. Można go zdjąć, aby odsłonić kolejny stelaż montażowy dla dwóch wentylatorów o średnicy 120 mm lub 140 mm. Alternatywnie możemy zdecydować się na radiator o wymiarach 240 lub 280 mm.


Z przodu producent udostępnił panel I/O w postaci przycisku reset (domyślnie używanego jako przełącznik kontrolujący LED’y), wejścia i wyjścia audio, duży przycisk zasilania z LED-em, który pełni również rolę wskaźnika aktywności HDD, oraz dwa porty USB 3.0 i gniazdo USB 3.2 Typu C. Thermaltake faktycznie wyciął znaczną dziurę w górnej szybie szklanej, aby pomieścić ten panel, co stanowi bardzo ładny szczegół. Cała dolna część obudowy jest chroniona wymiennym filtrem przeciwkurzowym, który można wyjąć z tyłu.


Wygląd wewnętrzny obudowy
Aby uzyskać dostęp do wnętrza, wystarczy odkręcić śrubki zaciskowe z metalowych części i zdjąć szklane panele. Thermaltake twierdzi, że używa szkła o grubości 3 mm, ale faktycznie jest ono nieco cieńsze. Wnętrze Dividera 500 jest praktycznie identyczne z Divider’em 300. Thermaltake dodał tylko dodatkowe części, aby cała konstrukcja była nieco wyższa, co daje więcej miejsca pionowego, a otwór w przedniej części osłony do układów chłodzenia cieczą jest większy, aby umożliwić konfiguracje push/pull.
Producent dodał również dodatkowe otwory na płycie pokrywającej pozycję montażu bocznego wentylatora/radiatora. Z tyłu tylnej płyty głównej wyraźnie widać dodaną metalową płytę na górze, przy zachowaniu w zasadzie identycznego układu obudowy w porównaniu z mniejszymi modelami.


Uchwyt na wentylator jest przeznaczony specjalnie dla chłodzenia cieczą AiO o wymiarach 240 mm lub dwa dwóch wentylatorów 120 mm. Konfiguracja chłodzenia cieczą 120 mm nie pasowałaby, ponieważ otwory montażowe w zewnętrznych narożnikach mają kształt litery L, co powoduje niewielkie przesunięcie chłodnicy, ale z drugiej strony zapobiega kolizji z przednimi wentylatorami.



Płytka drukowana jest taka sama jak w innych obudowach Thermaltake z przeszłości. Choć umożliwia sterowanie ARGB zarówno za pośrednictwem płyty głównej, jak i przycisku obudowy, nie oferuje możliwości odczytu sygnału obrotów z płyty głównej i posiada tylko jedno 3-pinowe złącze wentylatora dla możliwości rozbudowy.

Na dole skrzynki znajdują się dwa oddzielne uchwyty na dyski SSD pod dużym otworem na obszar CPU płyty głównej. Wnętrze pomieści chłodzenia procesora o maksymalnej wysokości do 170 mm.



Pod spodem z kolei znajduje się klatka z dwoma tackami na dyski twarde przeznaczone zarówno dla formatu 3,5″, jak i 2,5-cala. Nad tym wszystkim jest kwestia chłodzenia z trzema wentylatorami zamontowanymi na jednym wsporniku. Solidna metalowa pokrywa na bocznym montażu może pomieścić trzy kolejne dyski 2,5″, jeśli zdecydujesz się nie używać tego obszaru do chłodzenia. To miły akcent, który pozwala ładnie prezentować dyski w takim scenariuszu budowy. Możesz zdjąć pokrywę, odkręcając pojedynczy śrubokręt, co odsłoni wycięcie w celach chłodzenia.
Patrząc na górę, to prawdopodobnie najbardziej zauważalna różnica w stosunku do serii Divider 300. W większym modelu znajduje się rama na trzy wentylatory o średnicy 120 mm lub dwa o średnicy 140 mm oraz możliwość instalacji chłodnicy. Divider 300 ma po prostu stalową górną klapę z jednym miejscem na wentylator i brakiem szkła.
Siedem slotów rozszerzeń jest zabezpieczonych indywidualnymi, wielokrotnego użytku osłonami w tym samym kolorze co reszta obudowy. Każda zabezpieczona za pomocą czarnej śruby. Na samej górze obudowy zamontowany czarny wentylator wydaje się solidny i prezentuje się elegancko. Posiada 3-pinowy złączony kabel w ładnym oplocie.





Wszystkie kable w Thermaltake Divider 500 TG ARGB są standardowe. Kabel resetowania jest domyślnie używany do kontrolowania LED, ale można go również używać do jego pierwotnego przeznaczenia.



Instalacja płyty głównej za pomocą tradycyjnych śrub i dystansów jest prosta i powinna umożliwić czytelne zarządzanie kablami przy odrobinie kreatywności. Jest mnóstwo miejsca na długie karty graficzne (do 390 mm), o ile zdecydujemy się tylko na wentylatory i nie zainstalujemy chłodzenia AiO na froncie obudowy.


Instalacja dysków SSD jest łatwa. Wystarczy wziąć jedną z tacek i bezpiecznie zamocować napęd tradycyjnymi środkami, używając śrub i śrubokręta. Gdy już są zamontowane, po prostu umieszczamy całość z powrotem, upewniając się, że pozostanie na miejscu, przykręcając śrubę. Montaż dysków 3,5 cala jest podobny, ponieważ po prostu wyjmujemy plastikową tackę, przykręcamy napęd, a następnie wsuwamy ją z powrotem, aż trwałe zatrzaśnie.




Wejście zasilacza w dolnej części tyłu jest dość standardowe, ale Thermaltake dodał do 500 TG ARGB dwa małe prowadniki do jego instalacji. Jest tu wystarczająco dużo miejsca, aby można było tu wstawić długi zasilacz (do 200 mm), więc mamy swobodę w montażu wydajnych podzespołów. Dodawanie PSU jest również dość tradycyjne. Wsuwa się go łatwo pod metalową osłonę; po prostu przykręć go i przejdź dalej.


Całość wraz z zamontowanymi podzespołami prezentujemy na zdjęciach poniżej. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo dobrze.




Metodologia testów
- Wentylator na procesorze ustawiony na automatycznych obrotach (PWM).
- Wentylatory na karcie graficznej ustawione na automatycznych obrotach (z racji tego, że zwykły użytkownik komputera nie „bawi” się w ręczne ustawianie krzywej wentylatorów)
- Wentylatory w obudowie ustawione w trybie auto (PWM) (wytłumaczenie dlaczego? – jak wyżej)
- Testy obciążenia przeprowadzono za pomocą Furmark i Prime95 działającymi w tym samym czasie, aby maksymalnie obciążyć zarówno procesor, chipset jak i kartę graficzną.
- Temperatury to minimalne i maksymalne wartości uzyskane podczas testów.
Platforma testowa
- Procesor: Intel Core i5-9600K
- Chłodzenie: Noctua NH-L9x65 92mm
- Płyta główna: ASRock B365 Pro4 (LGA1151)
- Karta graficzna: ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge OC
- Pamięć RAM: 16 GB DDR4 Kingston FURY Beast 3200 MHz CL16
- Dysk: M.2 – LiteOn MU X1 1 TB
- Zasilacz: Seasonic Focus Plus Gold Modular 550W
- Monitor: Viotek GN27D Curved


Podsumowanie testu
Kosztujący około 800 złotych Divider 500 TG ARGB wykorzystuje tę samą konstrukcję jako bazę co Divider 300 i Divider 900. Podlega zatem niektórym z tych samych ograniczeń co model mniejszy, aczkolwiek jego większy rozmiar i kilka dostosowań narzędziowych znacząco łagodzą pewne trudności mniejszego brata.
W porównaniu do modelu Divider 300, dodatkowa wysokość obudowy pozwala firmie Thermaltake dostarczyć bardziej funkcjonalny projekt na górze obudowy. Prosta stalowa góra została zastąpiona pięknym, czystym szklanym pokryciem i możliwością łatwej instalacji chłodnic o wymiarach do 280 mm przy użyciu demontowalnej ramy. Dzięki temu model Divider 500 TG ARGB rzeczywiście spełnia obietnicę projektową linii Divider.
Konstrukcja obudowy pozostaje fundamentalnie taka sama, z małymi dodatkami narzędziowymi, które dodają wysokości i aktualizacje dla lepszej obsługi chłodzenia AiO z przodu, lub dodatkowych wycięć do zarządzania kablami. Niemniej wciąż istnieją problemy z własnymi złączami do wentylatorów ARGB i brakiem kontroli obrotów spowodowanym wyborem kontrolera Thermaltake. Producencie, po co na siłę trzymać się swojego standardu złącz?
Ograniczenia dotyczące wysokości chłodzenia powietrza wynoszące 150 mm i ograniczona długość karty graficznej podczas instalacji układu chłodzenia wodnego po boku również pozostawiają mały niesmak. Jednak te dwa punkty są nieco łagodzone dzięki ogólnie więcej niż dobremu wsparciu dla coolerów AiO w tym modelu.
Finalnie możemy polecić tę obudowę, jednakże mamy nadzieję, że Thermaltake odejdzie od własnych złącz do wentylatorów i ograniczających hub’ów. Zwłaszcza, że inne marki oferują w pełni rozbudowane układy sterowania obrotami/PWM oraz uniwersalne i rozbudowane układy do zarządzania wentylatorami i podświetleniem RGB w obudowach w cenach poniżej 500 złotych.
PLUSY
- Piękny design obudowy
- Pięknie oprawione szklane panele w tym samym kolorze co obudowa
- Panele szklane po trzech stronach obudowy
- Unikalny podział bocznych paneli
- Cztery wentylatory w zestawie, z których trzy są ARGB
- Opcjonalne całkowicie szklane odczepiane panele w zestawie
- Możliwość montażu chłodzenia AiO z przodu (do 360 mm) lub na górze obudowy (do 280 mm)
- Udoskonalone narzędzia do dodatkowego układania kabli i większej liczby konfiguracji custom’owego chłodzenia wodnego
- Dużo miejsca na przechowywanie nośników danych – aż do siedmiu sztuk
- Nowoczesne wejścia/wyjścia na górnym panelu
- Cicha jak na obudowę z czterema wentylatorami i ograniczoną kontrolą prędkości wentylatorów
- Możliwość sterowania ARGB przyciskiem na obudowie lub z poziomu płyty głównej
- Opcja obracania slotów rozszerzeń dla pionowego montażu karty graficznej
- Możliwość montażu dwóch wentylatorów 120 mm na panelu bocznym obudowy
- Dostępna w kolorze czarnym lub białym
MINUSY
- Ustawienie chłodnicy po bokach koliduje z kartami graficznymi zamontowanymi poziomo o długości przekraczającej około 270 mm
- Ograniczona przestrzeń dla chłodzenia powietrzem, w porównaniu do innych obudów średniej wielkości dostępnych na rynku
- Podstawowy kontroler ARGB bez możliwości regulacji prędkości wentylatorów czy rozbudowy
- Własny typ złącz producenta dla przednich wentylatorów ARGB
- W związku z tym mamy brak możliwości podłączenia wielu komponentów ARGB od innych producentów