W pełni modułowa seria zasilaczy Toughpower GF A3 zapewnia wysoką wydajność energetyczną potwierdzoną certyfikatem 80 PLUS Gold (do 90% sprawności). Seria ta wyposażona jest w 120-milimetrowy wentylator z łożyskami hydraulicznymi, japońskie kondensatory główne i inne wysokiej jakości komponenty, które pomagają zapewnić ciągłą i stabilną moc w temperaturze otoczenia do 40 ° C, jednocześnie gwarantując niemal cichą pracę i niezawodne działanie. Dzięki długiej, 10-letniej gwarancji, Toughpower GF A3 850W jest w stanie zadowolić najbardziej wymagających użytkowników, takich jak entuzjaści komputerów PC, którzy poszukują zasilacza klasy premium z wszystkimi najnowszymi funkcjami.
Spis treści
Wygląd zewnętrzny
Pudełko zapewnia solidną ochronę. Na przedniej stronie znajduje się zdjęcie zasilacza z widoczną jedną czwartą obudowy oraz seria naklejek opisujących główne cechy produktu. Jeśli poszukujesz szczegółów, sprawdź tylną stronę opakowania.
Zasilacz ma kompaktowe wymiary, które nie pozwalają na zamontowanie wentylatora większego niż 120 mm. Wymiary Thermaltake Toughpower GF A3 850W to 150 × 86 × 140 mm. Waga to natomiast 1,56 kg. Wszystkie modele objęte są 10-letnią gwarancją producenta.
Zewnętrzna jakość wykonania zasilacza Thermaltake Toughpower GF A3 850W jest doskonała, co jest dobrym sygnałem, że firma podchodzi poważnie do produktu, który sprzedaje. Rozmiar jest odpowiednio dobrany, z minimalnymi szczelinami i wszystkie krawędzie są starannie wykończone.
Głębokość zasilacza Thermaltake Toughpower GF A3 850W to tylko 15 cm. Większość zasilaczy modularnych jest dłuższa niż jednostki niemodularne o centymetr lub dwa, ponieważ dodatkowa długość jest potrzebna do umieszczenia na niej płyty złącz w tylnej części. Dla większości obudów ATX lub eATX, długość nie powinna być zbyt dużym problemem, jeśli w ogóle. Jednak jeśli masz obudowę mATX lub mITX, która obsługuje standardowe zasilacze, krótsza długość z pewnością będzie zaletą, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Toughpower GF A3 jest w pełni modularny.
Szparki o równej długości są obecne na czterech z sześciu boków obudowy dla maksymalnej cyrkulacji powietrza. Matowa czarna powierzchnia sprawia, że zasilacz wizualnie jest dyskretny. Z mojego punktu widzenia, logo Thermaltake znajduje się dokładnie na środku kraty wentylacyjnej wentylatora, która z kolei znajduje się po środku tego boku obudowy. Naklejka z tym samym wzorem jest umieszczona zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, gdzie wyraźnie widoczne jest oznaczenie Toughpower GF A3 850W. Aby upewnić się, że tekst będzie zawsze widoczny do góry nogami, orientacja na obu stronach jest różna, więc ta strona, która będzie zwrócona do użytkownika po zainstalowaniu, zawsze będzie poprawna.
Metalowa konstrukcja jest wyposażona w stałą kratę ochraniającą główny i jedyny zainstalowany wentylator chłodzący. Wentylator o średnicy 120 mm generuje przepływ powietrza, wciągając powietrze od spodu zasilacza nad jego wewnętrzne podzespoły, aby utrzymać temperatury na odpowiednim poziomie. Ciepłe powietrze jest wypuszczane na tył zasilacza przez dużą wtórną otwartą kratę wentylacyjną. Sześć śrub utrzymuje obudowę zasilacza razem. Jedna z nich ma plombę gwarancyjną, więc nie możesz otworzyć zasilacza Thermaltake Toughpower GF A3 850W bez utraty 10-letniej gwarancji.
Zaczynając od tyłu zasilacza, mamy projekt kraty, o którym wspomniałem wcześniej. Znajduje się tu złącze zasilania umieszczone w orientacji poziomej, wzdłuż zachodniej krawędzi, razem z przełącznikiem zasilania oraz kolejnym przełącznikiem do włączania/wyłączania Smart Zero Fan obok niego. Uważam umieszczenie tu przełącznika Smart Zero Fan za wygodne, ponieważ niektóre starsze zasilacze mają go wewnątrz obudowy zamiast na zewnątrz. Jednak nie widzę powodu, dla którego chciałbyś wyłączyć Smart Zero Fan. Funkcja ta utrzymuje wentylator wyłączony do przekroczenia 30% progu obciążenia. Wyłączenie Smart Zero Fan sprawia, że wentylator działa cały czas ale, według producenta, zasilacz Thermaltake Toughpower GF A3 850W jest inteligentnie zaprojektowany, aby zapobiec przegrzaniu, niezależnie od ustawienia.
Projekt kraty w układzie spoin jest wdrożony w celu maksymalizacji przepływu powietrza i minimalizacji oporu powietrza. Jest to realizowane, ponieważ ciepło musi opuszczać zasilacz możliwie łatwo i wydajnie, ponieważ Toughpower GF A3 850W ma tylko jeden wentylator o średnicy 120 mm zainstalowany od spodu. Został on wdrożony w sposób efektywny, ponieważ blok wejściowy zasilania zajmuje tylko minimalną ilość fizycznie wymaganego miejsca. Jak we wszystkich zasilaczach z aktywnym korektorem mocy (PFC), zasilacz Thermaltake Toughpower GF A3 850W ma automatyczny wybór pełnego zakresu napięcia linii AC od 100V do 240V, dzięki czemu użytkownik nie musi się martwić ręcznym wyborem napięcia wejściowego.
Podobnie jak wiele zasilaczy, Toughpower GF A3 850W to zasilacz w pełni modularny. Oznacza to, że wszystkie kable można całkowicie odłączyć od głównej jednostki. Chociaż jest to w pewnym stopniu dyskusyjne (ponieważ kable takie jak ATX 24-pin i ATX 4-pin/EPS 8-pin są kablami podłączonymi do płyty głównej przez cały czas), z drugiej strony najczęściej okazuje się korzystne przy bardzo dobrej aranżacji okablowania w budowanym przez nas komputerze.
Panel tylny złączy kablowych jest wykonany starannie. Thermaltake umieścił etykiety do góry nogami w standardowej orientacji. Podobne złącza są grupowane razem i rozmieszczone w bardzo logiczny sposób. Zaczynając od lewego górnego rogu, mamy 16-pinowe złącze 450W 12VHPWR PCIe 5.0 (ustawione na 450W), dwa złącza ATX/EPS 4+4 pin lub PCI Express, cztery wyjścia na urządzenia peryferyjne Molex i SATA, kolejne dwa złącza ATX/EPS 4+4 pin lub PCI Express oraz dwa złącza 24-pinowe płyty głównej podzielone na dwie bloki obok siebie. Niekompatybilne wyjścia nie pasują fizycznie do siebie, więc Thermaltake świetnie się w tym zastosowaniu sprawdził. To rozsądny układ wyjść odpowiadający liczbie złączy na każdym kablu modularnym, co powinno wystarczyć zarówno dla użytkowników casualowych, jak i entuzjastów mocy.
Dostępnych jest wystarczająco dużo złącz, ale dwa złącza EPS na tym samym kablu, standardowego rozmiaru 18AWG, mogą być niebezpieczne, jeśli używasz ich obu. Te złącza mogłyby być zamontowane na oddzielnych kablach, ponieważ mogą dostarczać więcej energii niż złącza 6+2 pin, ponieważ korzystają z czterech ogólnych pinów zasilających, a nie trzech, jakich używają złącza 6+2 pin.
Długość kabli jest wystarczająca, choć lepiej byłoby, gdyby kable EPS były trochę dłuższe, osiągając lub idealnie przekraczając 700 mm. Niemniej sumarycznie odległość między wszystkimi złączami peryferyjnymi jest bardzo dobra, wynosząc od 145 do 150 mm. Konkretne długości kabli:
- MB 24-PIN: 600 mm
- CPU ATX 12V: 650 mm
- SATA: 500 mm (+ 150 mm x3)
- PCI-E: 500 mm
- FDD: 150 mm
- 4-PIN: 500 mm (+ 150 mm x4)
Etykieta z informacjami o napięciu znajduje się na górnej klapie zasilacza Toughpower GF A3 850W. Istnieją dwie główne wirtualne szyny. Do szyn +3,3V i +5V można dostarczyć maksymalnie 20A. Daje to łącznie 100 Wat. Pojedyncza, potężna szyna +12 V dostarcza maksymalnie 70,8A, czyli 849,6 W, aby maksymalnie zwiększyć elastyczność dostarczania energii w porównaniu z wieloma szynami.
Ogólnie rzecz biorąc, łączna moc wyjściowa całego zasilacza Thermaltake Toughpower GF A3 850W wynosi 850 W, więc zgodnie z nazwą. Na pierwszy rzut oka może to być nieco mylące do zrozumienia, ale ogólnie rzecz biorąc, taka konfiguracja pozwala na wystarczająco elastyczne dostosowanie do zapotrzebowania na energię i powinna zaspokoić większość użytkowników.
Moc wyjściowa dla linii +3,3 V i 5 V mieści się w normie, ponieważ większość zasilaczy o mocy w tym zakresie, wydanych w ciągu ostatnich pięciu lat, zazwyczaj ma wartości między 20A a 22A. Jest to spowodowane tym, że nowoczesne systemy nie mają dużego zapotrzebowania na energię w tej dziedzinie.