Reklama
aplikuj.pl

TikTok wprowadzi ograniczenia wiekowe do treści szkodliwych dla młodszych użytkowników

TikTok

Już w lutym tego roku zapowiedziano prace nad ograniczeniem wiekowym niektórych treści dostępnych w komunikatorze TikTok. Działanie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, szczególnie wśród młodszych użytkowników. System oceny treści o nazwie Content Levels zostanie wdrożony w najbliższych tygodniach.

TikTok porównuje swoje rozwiązanie do systemu ratingowego stosowanego do klasyfikacji filmów oraz gier wideo. Jego zadaniem będzie odfiltrowanie treści przeznaczonych dla osób dorosłych, które same w sobie nie naruszają standardów, ale mogą być nieodpowiednie dla młodszych użytkowników.

Na oficjalnym blogu TikToka opublikowano krótki materiał opisujący zasadę działania Content Levels. Jeśli niepełnoletni użytkownicy napotkają film zawierający nieodpowiednie dla nich treści, pojawi się informację o jego objęciu ograniczeniami wiekowymi. Do filmu zostanie przyporządkowany odpowiedni wskaźnik.

TikTok nie ujawnia jakich kryteriów użyje do sklasyfikowania filmów publikowanych na łamach serwisu. Funkcja Content Levels jest nadal na etapie opracowywania i w przyszłości zapewne zostanie uzupełniona o dodatkowe możliwości. Ponadto użytkownicy będą mogli sami wybrać rodzaj treści, które są dla nich odpowiednie.

Za sprawą afery z wyzwaniem „Blackout Challenge”, nad TikTokiem wiszą obecnie czarne chmury. Do tej pory z powodu wyzwania zmarło już siedmioro dzieci

Niebezpieczne wyzwanie polegające na podduszaniu do utraty przytomności powstało co prawda dużo wcześniej, ale system nie był w stanie odfiltrować szkodliwych treści, które pojawiały się młodszym użytkownikom aplikacji. Zdaniem rodziców to właśnie TikTok jest odpowiedzialny za brak skutecznego systemu filtrowania treści.

Czytaj też: TikTok podzieli się z twórcami przychodem z reklam. O ile będą na tyle popularni, by na to zasłużyć

Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku. Nielimitowany dostęp młodszych do technologii może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. To rodzice są pierwszą bramką do powstrzymania przed nadmiernym używaniem smartfonów i aplikacji społecznościowych. Młotek jest tylko narzędziem – można nim wbijać gwoździe, ale da się też kogoś zabić.