Reklama
aplikuj.pl

To nie rdzeń Ziemi odpowiada za powstanie pola magnetycznego

Dave Stegman, Leah Ziegler i Nicolas Blanc przedstawili nowe informacje dotyczące termodynamiki powstawania pola magnetycznego naszej planety. Naukowcy sądzą, że to płaszcz Ziemi odpowiadał za wczesny magnetyzm.

Od dawna uważano niemal za pewnik to, że płynny zewnętrzny rdzeń Ziemi stanowił źródło tzw. dynamo. I to właśnie w ramach teorii dynama do tej pory objaśniano sposoby powstania pól magnetycznych zarówno naszej planety jak i innych obiektów Układu Słonecznego. Wygląda na to, że płynne, metalowe rdzenie przekładają się na występowanie konwekcji cieplnej.

W 2007 roku naukowcy z Francji ogłosili, że w pierwszej połowie istnienia Ziemi jej dolna część płaszcza została stopiona. Powstał wtedy główny ocean magmy. Tym samym badacze podważyli teorie, jakoby rdzeń był stały od momentu powstania naszej planety. Teraz pojawiły się kolejne dane potwierdzające tę hipotezę, choć konieczne będą dalsze analizy. W ten sposób być może uda się wkrótce skompletować historię dotyczącą pierwszych milionów lat od powstania naszego kosmicznego domu.

Czytaj też: Model komputerowy wykazał zaskakującą zależność między płaszczem a rdzeniem Ziemi