Reklama
aplikuj.pl

Marynarka zmuszona do wyjawienia tajemnicy zatonięcia okrętu Thresher

Thresher, okręt Thresher, tajemnica zatonięcia Thresher, zatonięcie Thresher

Po 57 latach tajemnica zatonięcia podwodnego okrętu USS Thresher wyjdzie na jaw, bo zainteresowany nią człowiek ma na to papiery. Sądowe.

Emerytowany dowódca okrętu podwodnego Marynarki Wojennej USA wygrał proces, który zmusi organ do opublikowania raportu o tym, co stało się z napędzanym siłą atomu okrętem Thresher. Jego zatonięcie tak naprawdę nigdy nie zostało w pełni wyjaśnione, a Marynarka Wojenna nigdy nie opublikowała raportu na jego temat.

Jak podaje Popular Mechanics, USS Thresher był pierwszym w swojej klasie nowym rodzajem szybkiego okrętu podwodnego do nurkowania w rekordowe głębiny. Wykorzystywał do tego swój opływowy kadłub przeznaczony do szybkich podwodnych podróży, a dzięki konstrukcji przypominającej torpedę i reaktorowi jądrowemu S5W, klasa Thresher mogła rozpędzić się do 55 km/h pod wodą.

Okręty te miały ponadto 84,73 metra długości, 9,44 metra szerokości, a w swoim arsenale dzierżyły samonaprowadzające torpedy Mk. 37, torpedy przeciw okrętom podwodnym SUBROC i miny morskie.

Tragedia jednego z nich rozpętała się 9 kwietnia 1963 roku, kiedy to Thresher znajdował się jakieś 350 km na wschód od Cape Cod, przeprowadzając testy zanurzeniowe. Były to pierwszy okręt podwodny wykorzystujący nowy stop stali HY-80, a Marynarka Wojenna chciała ustalić, jak głęboko nowy projekt może bezpiecznie nurkować.

Thresher zanurkował… ale już nigdy się nie wynurzył. Marynarka Wojenna znalazła go w sześciu częściach na dnie Oceanu Atlantyckiego. 129 osób na pokładzie zginęło, a tej sprawie nie dał spokoju Jim Bryant, emerytowany oficer okrętów podwodnych, który chciał zobaczyć 1700-stronicowy raport Marynarki Wojennej o zatonięciu Threshera. Ta jednak odmówiła jego wydania.

Dlatego wraz z firmą Stars and Stripes, pozwał Marynarkę Wojenną, a w zeszłym miesiącu sędzia federalny nakazał tej służbie wydanie jej w częściach po 300 stron. Do tej pory nie wydała go w obawie o ujawnienie tajemnicy innych okrętów podwodnych. Zacznie jednak robić to częściami od 15 maja do 15 października.