Istnieje już wiele niedrogich urządzeń, które umożliwiają lekarzom w krajach rozwijających się badanie siatkówki pacjentów. Jednakże w celu uzyskania lepszej diagnozy należy wykorzystać skaner optycznej tomografii koherencyjnej (OCT).
Zazwyczaj skanery OCT są duże i ważą ponad 27 kg. Są one także bardzo drogie – cena jednego urządzenia wynosi od 50 do 120 tysięcy dolarów. Wyklucza to możliwość ich wykorzystania w krajach rozwijających się, gdzie wiele chorób ciągle jest niediagnozowanych
Czytaj też: Łazik Mars 2020 już z ramieniem
Naukowcy z Uniwersytetu Duke zaprojektowali tanie i znacznie mniejsze tego typu urządzenie. Składa się ono z dwóch części drukowanych w 3D: rzeczywistego urządzenia skanującego oraz moduł z dotykowym wyświetlaczem. Całość waży łącznie 1,8 kg i kosztuje mniej niż 15 tysięcy dolarów.
Skaner przetestowano na oczach 60 pacjentów. Uzyskane obrazy były w 90% tak ostre, jak te uzyskane za pomocą tradycyjnego urządzenia. Jest to wystarczająca dokładność do dokładnego rozpoznania takich chorób jak zwyrodnienie plamki żółtej, cukrzycy czy jaskry.
Czytaj też: Skany EEG wykrywają świadomość u pacjentów z uszkodzeniem mózgu
Źródło: Newatlas